Chemický útok, 58 obetí, SýriaDesiatky zabitých v plynovom útoku v Sýrii

Plynový útok bol údajne uskutočnený na rebelmi držanom mieste v provincii Idlib v Sýrii, pri ktorom zabili 58 osôb. Rozličné subjekty hlásia, že to je odkedy rakety zasiahli nemocnicu, v ktorej ošetrujú obete.

Sýrsky armádny zdroj odmieta, že za útokom je Damask.

Útok v meste Chan Šeikun údajne zabil 58 ľudí v rátane 11 detí vo veku menej ako 8 rokov, uvádzajú zdravotnícki zamestnanci a Observatory for Human Rights (Pozorovateľ pre Ľudské práva) , ako cituje Reuters.

Mounzer Chalil, šéf zdravotníkov v Idlibe, tiež hovorí, že útok zabil viac ako 50 osôb a poranil viac ako 300 ostatných.

Videá zverejnili aktivisti, ktorí videli v momente bombových útokov mraky dymu stúpajúce do vzduchu.

Miestne osoby hovoria, že údajný útok začal skoro ráno, keď počuli lietadlá a nasledovala séria hlučných výbuchov, po ktorých ľudia veľmi rýchlo uvideli symptómy, ako uviedla TV Al Jazeera.

Mnohé z obetí vyzerali, že sú v šoku po útoku a majú penu na ústach, podľa zdravotníckych zdrojov tieto symptómy poukazujú na možný plynový útok.

Obrázky cirkulujúce medzi aktivistami ukazujú dobrovoľníka z Bielych heliem zachraňujúceho skupinu používajúcu hadice na umytie zranených, takisto aj dvoch mužov s bielou penou okolo úst.

Pro-opozičný Edlib MediaCentre tiež zverejnil fotky ľudí dostávajúcich prvú pomoc, s niektorými obrázkami ukazujúcimi na telá najmenej sedem detí vzadu v dodávkovom aute, ako hlásila France 24.

Neskôr raketa trafila nemocnicu ošetrujúcu obete údajných plynových útokov, ako oznámil korešpondent AFP. Sýrska národná koalícia, čo je zväzok opozičných skupín, obvinila vládu prezidenta Bašára Asada z vykonania plynového útoku a požiadala OSN o vyšetrenie.

Francúzsko tiež volá po zahájení zasadania Bezpečnostnej rady OSN kvôli tomuto útoku, podľa Reuters.

Federica Mogherini, ministerka zahraničia EÚ hovorí, že sýrska vláda nesie za útok zodpovednosť a nazvala ho “príšerným”.

Boris Johnson, minister zahraničia UK tiež žiada vyšetrovanie údajného útoku, ako napísal na Twitteri, a má to ísť na účet zodpovedných.

Sýrsky Pozorovateľ ľudských práv a iné pro-opozičné skupiny  a sýrsky armádny zdroj  povedali Reutersu, že Damask nepoužil chemickú plynovú zbraň a odmietol obvinenia ako propagandu  rebelov.

Ruská armáda uviedla vo vyhlásení, že neboli vedené žiadne útoky na governorát Idlíb.

Provincia Idlíb je široko kontrolovaná alianciou rebelov, vrátane Jabeh Fateh al-Šam, čo je bývalá pobočka Al-Kajdy známa ako Al-Nusra Front.

Najviac publikovaný incident sa stal vo východnej Ghoute v blízkosti Damasku v auguste 2013, rok potom ako Obamova vláda vyhlásila, že útok chemických zbraní sýrskou vládou by mal byť “červenou čiarou” , po ktorej by mal Washington použiť vojenskú silu na intervenciu v konflikte.

Očakávané bombardovanie sýrskej armády nenasledovalo a Rusko zmiernilo situáciu  presvedčovaním Damasku, aby zničilo svoj arzenál. Vývoj rezultoval v  Organizácii pre zákaz chemických zbraní, ktorá vyhrala tento rok Nobelovu cenu.

Potom, ako bol arzenál zničený, boli viaceré príležitosti, v ktorých bol Damask obvinený z využívania chemikálií ako je chlórový plyn ako zbraň. Sýrska vláda odmietla takéto obvinenia. Teroristická skupina Islamský štát údajne použila chlórom plnené bomby proti svojim nepriateľom v Sýrii ako súčasť  ich zastrašovacej taktiky.

preklad:redakcia SvP

zdroj:RussiaToday

 

 

 

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Sýria: 58 obetí plynového útokuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/04/ChemAtakSyria.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/04/ChemAtakSyria.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Sýria,terorizmus,Vojna v SýriiDesiatky zabitých v plynovom útoku v Sýrii Plynový útok bol údajne uskutočnený na rebelmi držanom mieste v provincii Idlib v Sýrii, pri ktorom zabili 58 osôb. Rozličné subjekty hlásia, že to je odkedy rakety zasiahli nemocnicu, v ktorej ošetrujú obete. Sýrsky armádny zdroj odmieta, že za útokom je Damask. Útok v meste Chan Šeikun údajne zabil...