48. Svetové ekonomické fórum v Davose

Počas štyroch nasledovných dní bude treba „vytvoriť spoločnú budúcnosť rozbitého sveta“. To je prinajmenšom predmet 48. Svetového ekonomického fóra, ktoré otvorí svoje brány 23. januára v lyžiarskom centre Davosu vo Švajčiarsku.

Tento rok príde 3000 účastníkov. Riaditeľov spoločností, členov vlád, predsedov medzinárodných inštitúcií, predstaviteľov nevládnych organizácií, profesorov a žurnalistov, ktorí budú mať celkovo 400 sedení o „Budúcnosti zamestnanosti“ v čase od 7.00 hod. rána až do piatka popoludnia.

Po prvýkrát organizačný štáb so svojím predsedom Klausom Schwabom urobili mimoriadne rozhodnutie, že kopredsedajúcimi Fóra budú po prvýkrát všetky kopredsedkyne spoločností.
Medzi sedem osobností počas stretnutí sa počítajú dve Francúzsky – riaditeľka MMF Christine Lagardová a generálna riaditeľka Engie Isabelle Kocherová. Ďalšími sú jedna talianska lekárka, jedna austrálska odborárka, jedna indická podnikateľka, prvá ministerka Nórska a jedna americká majiteľka firmy – Ginni Rometty z IBM.

Ešte jedna žena oznámila svoj príchod: kancelárka Angela Merkelová, ktorá dokázala konečne zostaviť vládu.

No nakoniec hviezdou Fóra sa má stať Donald Trump, ktorý prekvapil všetkých /opäť/ odpovedajúc pozitívne na pozvanie Klausa Schwaba. Pred svojím zvolením sa americký prezident nedostal nikdy do Davosu na rozdiel od množstva svojich kolegov ako sú Merkelová, Macron, Mitterand etc. Prináša však hodnoty veľmi vzdialené tomuto fóru. Zvolil si vystúpenie na piatok.

Cate Blanchett a Elton John
Trumpománia je rizikom pre európske úsilia. Okrem prezidenta EK Jeana-Cauda Junckera, ktorý chýbal aj na predošlých fórach, hlavy štyroch najväčších štátov budú v Davose prítomné, čo sa ešte nikdy neudialo. Francúzsky prezident Emmanuel Macron príde v stredu o 17.30 v doprovode ministrov Bruno Le Maire, Jean-Yves le Driana a Muriel Pénicaudovej.

Z tridsiatky riaditeľov francúzskych firiem sa ohlásili Carlos Ghosn z Renaultu, Jean-Pascal Tricoire zo Schneider Electric, Frédéric Oudéa zo Société Générale, Patrick Pouyanné z Total či Olivier Brandicourt zo Sanofi, ale tiež nové osobnosti ako Elisabeth Ducottetová z Thuasne, Octave Klaba z OVH alebo Olivier Goy z Lendix.

Po pravej ruke svojho partnera Klausa Schwaba odovzdá Hilde Schwabová ceny herečke Cate Blanchettovej a spevákovi Eltonovi Johnovi za ich životné dielo.
zdroj: Les Echos

©redakcia SvP

Svetové ekonomické fórum v Davosehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/01/137px-World_Economic_Forum_logo.svg_.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/01/137px-World_Economic_Forum_logo.svg_.pngadminEkonomikaEÚ,world48. Svetové ekonomické fórum v Davose Počas štyroch nasledovných dní bude treba 'vytvoriť spoločnú budúcnosť rozbitého sveta'. To je prinajmenšom predmet 48. Svetového ekonomického fóra, ktoré otvorí svoje brány 23. januára v lyžiarskom centre Davosu vo Švajčiarsku. Tento rok príde 3000 účastníkov. Riaditeľov spoločností, členov vlád, predsedov medzinárodných inštitúcií, predstaviteľov nevládnych...