Kráľ SA Salman bin Abdulaziz a švédska ministerka zahraničia  Sweden's FM Wallström © AFP, Your Middle East
Kráľ SA Salman bin Abdulaziz a švédska ministerka zahraničia Sweden’s FM Wallström
© AFP, Your Middle East

Prečo sa hnevá Saudská Arábia na Švédsko?

Súčasný stav diplomacie medzi Saudami a Švédskom sa týka švédskych vzťahov s arabským svetom všeobecne a krajinami Zálivu ťažiacimi ropu špeciálne. Protiklady sa zvýraznili potom, ako Rijád blokoval príhovor švédskej ministerky zahraničia Margot Wallstroemovej na samite „Arabskej ligy“ v Káhire 9. marca 2015, kde bola pozvaná arabským ministerstvom pre práva Palestíncov ako čestná hosťka.

O deň neskôr, 10. marca, Švédsko oznámilo ukončenie kontroverzného desaťročie trvajúceho obchodu so zbraňami s kráľovstvom Saudov. Diplomatická reakcia SA bola neočakávane drsná už počas rozhovoru. Wallstroemová sa nijako nedotkla kritickými slovami Islamu alebo všeobecne muslimov. Najdôležitejšou časťou jej prejavu bolo vyzdvihnutie Medzinárodného dňa žien 8. marca.

Švédske odmietnutie pokračovať v obchode so zbraňami vyvolalo ďalšie reakcie Saudov. Ako prvý okamžitý krok odvolali svojho ambasadora v Štokholme v ten istý deň a nazvali to flagrantným porušením ich vnútorných záležitostí a následne mobilizovali 22 členov „Arabskej ligy“ a tiež 57-člennú „Organizáciu islamskej spolupráce“ (OIC) a vyzvali ich odsúdiť slovne švédsku vládu. Spojené arabské emiráty , čo je saudský spojenec, odvolali švédskeho ambasadora. Za ďalšiu eskaláciu aféry možno považovať zrušenie a nepredĺženie obchodných víz od 19. marca 2015 pre Švédov zdržiavajúcich sa v SA.

Prudká reakcia tejto intenzity nie je obvyklá v praktickej diplomacii. Kombinácia historických, náboženských a politických vplyvov zaradili Saudskú Arábiu ako „najmaskulínnejší štát“, kde sú ženy chytené do pasce medzi kliešťami patriarchálnej moci mužov a modernými ašpiráciami na slobodu. Aktuálny švédsko – saudský konflikt je v základe spôsobený aj elementárnymi charakteristikami systému štátnej moci v týchto krajinách, kde sa navzájom „rušia“ maskulínna náboženská autokracia a feministická sociálna demokracia.

Známe zákazy robiť čokoľvek ženám v SA sa akosi neznášajú s oslavou MDŽ. A tiež, moslimská predstava o tom, čo môžu robiť ženy sa neznáša s tak dôležitým diplomatickým aktom, ktorý vykonáva žena – ministerka.
Text: redakcia SvP
Zdroj: na motívy článku v Your Middle East

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/SaudiSvedi.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/SaudiSvedi.jpgadminPolitikaEÚ,islam,Stredný východPrečo sa hnevá Saudská Arábia na Švédsko? Súčasný stav diplomacie medzi Saudami a Švédskom sa týka švédskych vzťahov s arabským svetom všeobecne a krajinami Zálivu ťažiacimi ropu špeciálne. Protiklady sa zvýraznili potom, ako Rijád blokoval príhovor švédskej ministerky zahraničia Margot Wallstroemovej na samite 'Arabskej ligy' v Káhire 9. marca...