Teroristický atak na kultúrne centrum Krudttønden v Kodani
14. februára 2015 uskutočnili teroristický útok na kultúrne centrum v Kodani, kde sa práve konala konferencia na tému umenie, rúhanie a sloboda vyjadrovania. Útočník arabského výzoru zastrelil jedného muža vo veku 40 rokov a zranil troch dánskych policajtov. Na udalosti bol účastníkom aj vyslanec Francúzskej republiky François Zimeray, ktorý vyviazol bez zranení, lebo sa duchaprítomne hodil pod stôl.


Terorista zrejme konal pod vplyvom islamskej vlny džihádizmu, hlavne ak táto udalosť bola v znamení pocty obetiam z Charlie Hebdo. Francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius zverejnil odsúdenie tejto udalosti.
Dáni sú už dávno v hľadáčiku islamských extrémistov, cirka od roku 2005, keď časopis Jyllands-Posten publikoval dvanásť karikatúr proroka. Ich autor Kurt Westergaard si užíva odvtedy sústavnej ochrany polície.
Zdroj: le Monde
©text:redakcia SvP

zdroj foto: Le Monde

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Kodanskyatentat.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Kodanskyatentat-300x267.jpgadminPolitikaCharlie Hebdo,Francúzsko,islamTeroristický atak na kultúrne centrum Krudttønden v Kodani 14. februára 2015 uskutočnili teroristický útok na kultúrne centrum v Kodani, kde sa práve konala konferencia na tému umenie, rúhanie a sloboda vyjadrovania. Útočník arabského výzoru zastrelil jedného muža vo veku 40 rokov a zranil troch dánskych policajtov. Na udalosti bol účastníkom...