Po mesiacoch odkladania štartu nakoniec kozmická loď postavená firmou Northrop Grumman odštartovala v nedeľu večer /7.1.2018/ nesúc na svojom prvom stupni rakety Falcon 9 utajené zariadenie s kódovým označením Zuma. Do vzduchu sa vzniesla z Cape Canaveral o 8.00 poobede východného času smerujúc na neznámu destináciu na nízkej obežnej dráhe Zeme.

V pondelok SpaceX pripravili pre jeho štart zo zálivu. Mal tri prídavné stupne rakety Falcon Heavy a odštartoval z odpaľovacej rampy 39A v Kennedy Space Center.

Ale niekoľko hodín po štarte začali cirkulovať fámy o neúspechu Zumy. V jednom tweete uviedol reportér Peter de Delding zo Space Intel report, že nemenované zdroje majú zato, že Zuma bola „na orbite mŕtva“. Nie je jasné, kto je za to zodpovedný – poskytovateľ štartovacieho zariadenia alebo jeho zákazník.

Wall Street Journal citoval v jednej reportáži nemenované vládne a priemyselné zdroje, ktoré vyhlásili, že Zuma zhorela predtým, ako dosiahla orbitu. Z toho vyplýva, že neúspech Zumy bol zapríčinený chybným oddeľovaním druhého stupňa od nosnej rakety Falcon 9 alebo hornej časti rakety. Článok mieni, že „drahý, prísne tajný americký špionážny satelit je predurčený byť totálnou porážkou“ a že osadenstvo Capitol Hill bolo oboznámené o neúspechu misie.

Článok sa nezmieňuje o tom, či adaptér pripájajúci Zumu na Falcon 9 bol vyrobený a poskytnutý od Northrop Grumman – fakt reportovaný vo Wired v novembri, keď médium dostalo originálne dokumeny týkajúce sa misie.

Zatiaľčo nikto oficiálne nepotvrdil, že Zuma je stratená a či uskutočnené delenie stupňov rakety je na vine. Nastupujú otázky o adaptéri, ktorý poskytol Northorp Grumman. Výrobca kozmických veteránov tiež zabezpečoval služby pre štart pre misiu týkajúcu sa neznámej vládnej agentúry z vojenského komplexu.

WIRED sa spojil s manažérom Spacexu pre komunikáciu Jamesom Gleesonom, ktorý povedal, že spoločnosť nechce komentovať „misiu tohto pôvodu“. Zuma je jednou z najtajnejších misií SpaceXu. Bola oznámená mesiac pred plánovaným štartom v novembri. Vzťah SpaceX s vládnym bezpečnostným aparátom je skutočne nový, s Muskovým poskytovateľom štartu bol predbežne skompletovaný tajný charakter misie a štart kozmickej lode pre Air Force v predošlom roku. Ale užitočné zaťaženie a smer letu boli celkom utajené. Gleeson naznačil, že Falcon 9, ktorý ťahal Zumu, bol jeho predmetom.

Dnes ráno vydal SpaceX  neobvyklé silné vyhlásenie čo sa týka prezidenta spoločnosti Gwynne Shotwella. „Pre objasnenie: po prezretí všetkých údajov, Falcon 9 urobil v nedeľu v noci všetko správne. Ak my alebo iní nájdu čosi viac v revíznych testoch, budeme to bezprostredne hlásiť. Publikovaná informácia je opačná ako nesprávne vyhlásenie“.

Vyhlásenie však zotrváva na tom, že operácie SpaceXu by nemohli byť ohrozené údajným neúspechom Zumy. „Odkedy zrevidované údaje tak ďaleko naznačovali, že neboli potrebné projektové, operačné alebo iné zmeny, nepredvídame žiaden dopad na nadchádzajúci štartovný plán“, vyvodil Shotwell.

„Sme tiež pripravení na štart Falcon9 pre SES a Luxemburskú vládu so SLC-40 do troch týždňov.“
Northrop Grumman bol viac ako nápomocný hovoriť o incidente, odmietajúc naznačiť, že kozmická loď údajne hodna miliardy od daňových poplatníkov, sa stratila. V jednom emaile pre WIRED uviedol komunikačný riaditeľ Northrop Grumman Lon Rains, že „toto je klasifikovaná /rozumej utajená/ misia. Nemôžeme komentovať o utajených misiách“.

Spoločnosť unáhlene uviedla zdieľajúc 13. novembra komentár pre WIRED, že do mesiaca sa predpokladá štart Zumy. Rains uviedol vo vyhlásení pre WIRED, že Northrop Grumman mal „veľkú starosť zaistiť najprijateľnejší a najnižšie rizikový scenár pre Zumu“ a potvrdil, že pôjde na najnižšiu obežnú dráhu Zeme.

Záchytný bod o tom, čo sa mohlo stať tiekol online počas pondelňajšieho poobedia. Air Force, presnejšie North American Aerospace Defense Command, naznačil umiestnenie nového satelitu USA s opravenou orbitou a že je možné, že Zuma vytvorí vlastnú orbitu pre seba predtým, ako spadne naspäť do atmosféry a zhorí. Ako zdôraznil Quartz, vojenský komplex predtým uviedol verejnosť do omylu o strate satelitu, aby udržal tajný charakter národnej bezpečnostnej misie.

Amatérsky stopár satelitu a astronóm Marco Langbroek tweetol fotografie urobené pilotom Petrom Horstinkom, keď letel nad sudánskym hlavným mestom Chartúm asi dve hodiny a 15 minút po štarte rakety. Foto vyzerá, že ukazuje druhý stupeň Falcon 9 a jeho výfuk plynov, čo je známka, že umiestnenie Zumy prebehlo hladko.

SpaceX má dobrý dôvod brániť toto divadlo, spoločnosť bola už žalovaná za pokus na lukratívnej vojenskej misii v roku 2014, narušiac tak monopol svojho súpera Lockheed-Boeing. Boli certifikovaní pre štarty v roku 2015 a dotované kozmické ambície SpaceXu vrátane vyslania ľudí na Mars, čo závisí veľmi od finančného príjmu z týchto kontraktov.

Kvôli tajnému určeniu Zumy by to mohli byť roky, kým sa dozvieme, čo sa stalo s drahým užitočným zaťažením SpaceXu. Brendan Byrne, reportér pre WMFE/NPR, tweetol v utorok poobede, že Armed Services Committee požiadal o vypočutie v Kongrese kvôli neúspechu Zumy. Dovtedy bude ľahké vymýšľať historky, že sa prenáša zodpovednosť, hlavne čo sa týka miliardovej cenovky Zumy.
Zdroj: WIRED

preklad: redakcia SvP

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/01/flight-1245695_960_720SPACEX-e1515551083840.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/01/flight-1245695_960_720SPACEX-e1515551083840.jpgadminVedaUSA,Veda,VesmírPo mesiacoch odkladania štartu nakoniec kozmická loď postavená firmou Northrop Grumman odštartovala v nedeľu večer /7.1.2018/ nesúc na svojom prvom stupni rakety Falcon 9 utajené zariadenie s kódovým označením Zuma. Do vzduchu sa vzniesla z Cape Canaveral o 8.00 poobede východného času smerujúc na neznámu destináciu na nízkej obežnej...