Podľa parížskeho rektorátu bolo 6. novembra 2014 zablokovaných asi dvadsať lýceí, z ktorých 6 totálne, pretože manifestujú proti policajnému násiliu a chcú vzdať poctu 21- ročnému mladému manifestantovi Rémi Fraissemu zabitému útočným granátom na chodníku hrádze v Sivens.

Policajný zdroj citovaný AFP hovorí, že je blokovaných 29 zariadení, z ktorých 15 celkom, hlavne na kraji námestia Národa, kde sa zhromaždili lýceisti o 11.00 hod. Neboli zistené žiadne násilnosti, dodal zdroj.

Neďaleko Paláca národov je blokáda lýcea Hélène-Boucherovej, ktorá zapríčinila niekoľko zrážok. Ale po príchode posíl z lýceí Paula Valéryho a Maurica Ravela začali profesori diskutovať so zhromaždenými lýceistami a stali sa cieľmi pre hádzanie jabĺk a múky. Museli sa preto stiahnuť do zariadenia doteraz blokovaného.

Blokáda lýcea Ravel začala o 6. hodine ráno pomocou smetiakov a bariér.

Napriek výzvam na pokoj na plagátoch sú viacerí študenti rozhodnutí odpovedať na násilie násilím.Výzva na blokády a manifestácie vo štvrtok bola šírená vďaka fanúšikovskej stránke „Evenement“ na Facebooku pokrstená ako „Blokády a manifestácia za to, aby bola spravodlivosť a pravda pre Rémiho a proti policajným násilnostiam. Stránku vytvoril Mouvement Inter Luttes Indépendant. Zapísalo sa na ňu 2800 členov sociálnej siete.

O 11. 00 hod. sa viacero stoviek lýceistov zhromaždilo na časti námestia de la Nation (na foto ) zablokujúc časť dopravy. Obsadili cestu v ulici Faubourg Sant-Antoine až po námestie Bastily. Trochu skôr doobeda sa skupina študentov lýceí pohla smerom na toto námestie v rozptýlenom tvare, niektorí hovorili, že budú pokračovať v pochode ku námestiu Republiky, iní k Place d´Italie.

O tom, kto bol Rémi Fraisse sa dočítate tu

Lýceisti manifestujú[mc4wp_form]

zdroj: Le Monde, foto: Le Monde

preklad redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Lýceisti-manifestujú-613x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Lýceisti-manifestujú-300x300.jpgadminPolitikaFrancúzsko,Preklad z francúzštinyPodľa parížskeho rektorátu bolo 6. novembra 2014 zablokovaných asi dvadsať lýceí, z ktorých 6 totálne, pretože manifestujú proti policajnému násiliu a chcú vzdať poctu 21- ročnému mladému manifestantovi Rémi Fraissemu zabitému útočným granátom na chodníku hrádze v Sivens. Policajný zdroj citovaný AFP hovorí, že je blokovaných 29 zariadení, z ktorých 15 celkom, hlavne na...