Elon Musk má so svojím SpaceX vo výhľade dať sa do partie s Comcastom a Verizonom. SpaceX požiadal federálnu vládu o dovolenie testovať satelitnú internetovú službu.

Ak by 4 000 malých satelitov vysielalo vysokorýchlostný internet na zem, úspech by mohol byť nielen v zmene tvaru vysokorýchlostného prenosu údajov ale mohol by poskytovať prístup k internetu pre niektoré najvzdialenejšie vysielacie body na zemi.

Facebook a Google, obaja skúsili podobný projekt ale práve zrušili programy na princípe satelitného vysielania tento týždeň. Musk a SpaceX práve to isté začali.
„Odpísal náklady spotrebiteľa elektronického priemyslu“, hovorí Cathie Woodová, zakladateľka ARK Invest, ktorého vlastníctvo zdieľa Muskova firma Tesla (TSLA), „takže gyroskopy v mobiloch sú (zahrnuté) v týchto satelitoch a preto náklady dramaticky spadli dolu. Myslíme, že skutočne strelil presne, keď to urobil.“

Woodová tiež poznamenáva, že SpaceX mieni, že vystreliť rakety pre tento projekt značí ešte väčšie zníženie nákladov. Poukazuje na to, že Google a Fidelity vložili asi 1 miliardu USD do úsilia SpaceX, prítomnosť niekoľkých silných mien potvrdzuje, že projekt má reálny potenciál.

Čo sa týka Verizonu a Comcastu, prišli, aby zaplatili za pozornosť“, hovorí stĺpčekár z Yahoo Finance Rick Newman. „Elon Musk urobil niekoľko strašných inovácií ukazujúcich, že môže vynaložiť náklady na vystrelenie rakiet, ktoré sú lacnejšie ako sa hovorí, že by mohli byť.“

Zdôrazňuje, že projekt nie je bez podstatných prekážok. „Toto nie je technológia pre hlúpych, pretože bude treba robiť prenos a konektivitu z kozmu ku pozemským staniciam. Bude treba dostať povolenia od krajín a vlád pre túto službu v daných krajinách. Tu je politická bariéra. Nič v spojitosti s vesmírom nie je ľahké.“
SpaceX si robí plán, že v roku 2020 by bolo možné mať obchodný produkt, ale je to príliš ďaleká budúcnosť a sú potrebné inovácie väčšie ako kedykoľvek doteraz v kozme.

Elon Musk (43), pôvodom Juhoafričan,  je majiteľom firiem SpaceX a PayPal,  ktoré aj založil. Šéfuje aj firmy Solar City a Tesla Motors. Má vysokoškolské tituly z ekonómie z Wharton School a ďalší titul z fyziky. Aby sme pochopili, koho máme pred sebou, treba uviesť, že keď sa zapísal na Stanfordovu univerzitu aby študoval fyziku vysokých energií, odišiel z nej po dvoch dňoch štúdia a založil svoju prvú firmu „Zip2“, ktorú v roku 1999 predal Compaqu za 341 mil. USD.
Zdroj: Yahoo!Finance

foto: wikipedia.en

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Elon_Musk_-_The_Summit_2013.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Elon_Musk_-_The_Summit_2013.jpgadminEkonomikaUSAElon Musk má so svojím SpaceX vo výhľade dať sa do partie s Comcastom a Verizonom. SpaceX požiadal federálnu vládu o dovolenie testovať satelitnú internetovú službu. Ak by 4 000 malých satelitov vysielalo vysokorýchlostný internet na zem, úspech by mohol byť nielen v zmene tvaru vysokorýchlostného prenosu údajov ale mohol...