Rozbroje dvoch najsilnejších  princov Saudskej Arábie nabrali väčšie rozmery a tajnostkárske kráľovstvo je konfrontované s najväčšími výzvami za posledné roky.

Vojenská intervencia Saudov v Jemene, pád cien ropy a zosilňujúce sa útoky džihádu testujú vedenie krajiny potom, ako kráľ Salman nastúpil na trón po predošlom kráľovi Abdullahovi.

Kráľovstvo čelí aj vnútornej kritike kvôli tragédii počas púte – hadždž  do Mekky, keď sa zrútil na veriacich stavebný žeriav spôsobiac tak 2200 obetí na životoch.

Sú aj obavy o zdravie 79-ročného kráľa Salmana, ktorý intenzívne závodil o vplyv, ako hovoria experti.

V centre diania sú dvaja vybratí  dedičia o trón 271 rokov starého domu Saudov, ktorý založil Saudskú Arábiu a modernú formu dnešného štátu.

Korunný princ Mohammed bin Nayef, 56-ročný synovec, je prvým následníkom v línii na trón, ale 30-ročný zástupca korunného  princa Mohamed bin Salman je ako kráľov syn považovaný za nastupujúcu moc v štáte.

Mohamed bin Nayef je minister vnútra, zatiaľčo Mohammed bin Salman vedie ministerstvo obrany a ich rastúca rivalita  začína byť cítiť, podľa expertov na túto arabskú monarchiu.

„Rezultuje z toho vyrušujúca politika doma aj v zahraničí“, hovorí Frederic Wehrey z nadácie Carnegie Endowment for International  Peace a z jej programu Middle East Programme vo Washingtone.

Zdôrazňuje  „nezodpovednú“  intervenciu Saudov  v Jemene a uviedol, že tento kľúčový  západný  spojenec sa tvrdo odklonil na svojej ceste reforiem.

Pnutia medzi dvoma princami sa vystupňovali  potom,  ako kráľ šokoval pred šiestimi mesiacmi odstránením korunného princa Moqrena, ktorý bol  prvým zástupcom  kráľa Abdullaha.

Nahromadenie mimoriadnej moci

V posledných mesiacoch mladší Mohammed bin Salman zmenil podporu moci. „Veľa ľudí to vníma ako úder…, že tieto frakčné spory značia prevzatie moci jednej osoby“, hovorí  Stephanie Lacroix, špecialistka na Saudskú Arábiu  na Parížskej univerzite.

Moqrenov prípad ukazuje, že „táto pozícia zástupcu korunného princa  je dosť  prekérna“ a vysvetľuje, prečo Mohamed bin Salman posilňuje svoju pozíciu, vraví západný diplomat.

Mohamed bin Salman vedie aj ministerstvo obrany, čím vlastne riadi kráľovskú aj hospodársku radu  vrátane Saudi Aramco, čo je štátna ropná spoločnosť  a najväčší exportér ropy na svete.

„Mohamed bin Salman jasne hromadí  veľkú  moc a vplyv a to veľmi rýchlo. To je zdroj znepokojenia jeho rivalov, „ hovorí Wehrey.

Zastupujúci korunný princ má túto potrebu, aby vytvoril nenahraditeľú  silovú štruktúru, keď jeho otec zomrie, pretože nemá istoty, či Mohamed bin Nayef už ako kráľ v budúcnosti by ho neohrozil, hovoria ďalší zahraniční diplomati.

Mohamed bin Salman, ktorý má blízky vzťah s otcom, konal akoby bol jasný dedič, čo vytvára napätie, povedal Lacroix.

Diplomati chápu Salmanove odstránenie Saada al-Jabriho, ktorý bol Nayefovým stranníkom ako známku vzopretia sa a zápasu.

Ale toto by nebol dobrý ťah proti ministrovi  vnútra, ktorý bol široko rešpektovaný a mohol by viesť akcie proti Al-Kajde a iným džihádistom.

„Myslím si, že odstrelenie Mohammeda bin Nayefa by bol výstrel do vlastnej nohy“, hovoria diplomati.

„Je veľmi rešpektovaný. Je to jediný chlapík , čo mal na Západe dôveru, čiastočne v boji proti terorizmu.“

Vojna v Jemene

Korunný princ mal lojálneho ministra vnútra a väčšina členov kráľovskej rodiny podporovala jeho nástup na trón ako čosi normálne“, hovoria ďalší diplomati.

Ak silový zväzok bude pripravený k ťahu proti korunnému princovi, ktorého politika bola zodpovedná v prípade bezpečnosti pútí do Mekky, panika by mohla ponúknuť príležitosť, hovoria.

Títo by mohli z neho urobiť obetného baránka, ak sa pokúsia ho odstrániť.“

Na opačnej strane sporu diplomati vidia niekoho z kráľovskej rodiny, čo nie je šťastný z konania Salmana v Jemene, kde SA je vodcom koalície podporujúcej vládu proti Iráncami podporovaným šiitským Hutijským rebelom.

„Môžete predpokladať, že táto celá jemenská operácia je súčasťou kalkulácie odstránenia ministra obrany“, povedal Wehrey.

„V tejto chvíli je to ešte manažovateľné“, hovorí Lacroix, ale niektorí z kráľovskej rodiny sú teraz varovaní, že ekonomická situácia by sa mohla zhoršiť v dlhšom časovom horizonte. Pre tento moment analytici a diplomati hovoria, že rivalita sa prejavuje navonok ale je tu malá možnosť, že by sa dom Saudov zrútil.

„Ľudia odpísali Saudov na dlhý čas z rôznych dôvodov“, hovorí diplomat zo Západu. „No sú stále tu … a sú stále ostrovom  stability na Blízkom východe.“

Zdroj: Your Middle East  

Preklad: redakcia SvP

foto na titulke: Wikimedia Commons

Spory v rodine Saudovhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Kral-Salman-e1446221243333.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Kral-Salman-e1446221243333.jpgadminPolitikaBlízky VýchodRozbroje dvoch najsilnejších  princov Saudskej Arábie nabrali väčšie rozmery a tajnostkárske kráľovstvo je konfrontované s najväčšími výzvami za posledné roky. Vojenská intervencia Saudov v Jemene, pád cien ropy a zosilňujúce sa útoky džihádu testujú vedenie krajiny potom, ako kráľ Salman nastúpil na trón po predošlom kráľovi Abdullahovi. Kráľovstvo čelí aj vnútornej kritike kvôli tragédii počas...