Španielska justícia sťahuje zatykače na Puidgemonta a jeho kolegov

Tento španielsky ústup nasleduje po rozhodnutí spred jedného týždňa, keď nemecká justícia povolila vypovedanie katalánskeho ex-prezidenta do Madridu len kvôli obvineniu zo sprenevery a nie vzbury. Tento druhý dôvod platí aj pre ďalších piatich bývalých členov katalánskej vlády, ktorá odhlasovala nezávislosť od Španielskeho kráľovstva. Všetci šiesti sú teraz slobodní a môžu sa pohybovať  po celej EÚ okrem Španielska.

Španielsky sudca poverený vyšetrovaním o snahách o odtrhnutie Katalánska v októbri 2017 stiahol tento štvrtok európske zatykače na ex-prezidenta Generalitat Carlesa Puigdemonta a päť členov jeho bývalej vlády, ktorí utiekli do cudziny.

Konkrétne Carles Puigdemont, ktorý je momentálne v Nemecku a jeho kolegovia, z ktorých sú štyria z vlády – Toni Comín, Lluís Puig a Meritxell Serret – v belgickom exile plus Clara Ponsatiová, ktorá žije v Škótsku, sa môžu pohybovať bez rizika, že budú posadení do väzenia. Na revanš však, by mohli byť  zadržaní a uväznení,  ak by sa vrátili do Španielska,  kde zatykače na nich stále platia. Na Twitteri zverejnil Carles Puigdemont svoj názor, že rozhodnutie španielskej justície je „široká demonštrácia slabosti“  v tejto kauze.

Neistota zostáva

Neistota o výsledku tejto procedúry spočíva v tom, že ak sa prijme pozitívne toto oznámenie, je treba zostať opatrný až do chvíle, keď španielska vláda zaručí, že je to koniec celej aféry, ako reagoval Aamer Anwar, advokát Clary Ponsatiovej.

Carles Puigdemont je hľadaný španielskou justíciou potom, ako vyhlásil nezávislosť Katalánska v októbri 2017 a musel sa vysťahovať do Bruselu. V marci ho zatkli v Schleswicku-Holsteinsku, keď sa vracal zo stretnutia v Dánsku. Začiatkom apríla sa tribunál v tomto spolkovom štáte rozhodol udeliť mu slobodu na kauciu 75 000 eur.

Kauza Puigdemnt a spol. je zaujímavá svojím neetickým rozporom v konaní španielskej centrálnej vlády. Je zaujímavé čítať o tom, že Puigdemonta obvinili nielen zo vzbury ale aj zo sprenevery, ktorá mimochodom nie je preukázaná, len ho chceli za každú cenu dostať do španielskeho väzenia.

No aféra Rajoyovej vlády je v protiklade s touto snahou, občan únie to vníma tak, že zlodej kričí chyťte zlodeja. Rajoy ako politik je prepadák, veď sám bol aktérom v širokom spiknutí korupčnej mafie vo vlastnej strane alebo ju zakrýval, keď dlhé roky prevádzkovali v Ľudovej strane pod jeho vedením na rôznych stupňoch riadenia korupciu a parlament mu nakoniec paradoxne pod ťarchou nedostatku dôkazov aj tak odhlasoval nedôveru.

zdroj: francúzske médiá

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/11/Carles-Puigdemont-e1510427459267.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/11/Carles-Puigdemont-e1510427459267.jpgadminPolitikaAféry,Puigdemont Carles,ŠpanielskoŠpanielska justícia sťahuje zatykače na Puidgemonta a jeho kolegov Tento španielsky ústup nasleduje po rozhodnutí spred jedného týždňa, keď nemecká justícia povolila vypovedanie katalánskeho ex-prezidenta do Madridu len kvôli obvineniu zo sprenevery a nie vzbury. Tento druhý dôvod platí aj pre ďalších piatich bývalých členov katalánskej vlády, ktorá odhlasovala nezávislosť od Španielskeho...