Albert-de-Monaco-et-Pierre-Casiraghi-au-lancement-de-Solar-Impulse-2Albert II. Monacký a jeho synovec  Pierre Casiraghi, najmladší zo známeho“Tria Casiraghi“, asistovali pri repríze dobrodružstva letu Solar Impulse 2. Je to lietadlo na solárny pohon pilotované švajčiarskym psychiatrom Bertrandom Piccardom.

Misia Solar Impulse 2 sa prerušila na deväť mesiacov kvôli technickej závade. Cesta okolo sveta sa začala na Havaji tento štvrtok 21. apríla 2016.

Knieža Albert II. a jeho synovec boli spolu s inžiniermi v riadiacom centre, ktoré je umiestnené v Auditóriu Rainiera III. v Monaku.

Okrem osobného zapojenia kniežaťa sa zúčastňuje na  akcii pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energií Solar Impulse 2 aj Nadácia Kniežaťa Alberta II. Monackého po boku s Vládou kniežatstva Monako počas letu lietadla na solárny pohon okolo zeme.

Samotné lietadlo Solar Impulse II vzlietlo však z Honolulu o 18.17 hod. a nabralo kurz smerom k Mountain View v USA. Táto etapa letu má trvať 62 hodín a jeho dĺžka má byť 4000 km.

Konštrukciu lietadla navrhol a riadil švajčiarsky inžinier André Borschberg, ktorý v čase letu sedel tiež v riadiacom centre v Monacu.

Lietadlo vyzerá ako gigantický šarkan s rozpätím krídiel ako má Boeing 747. Ale pretože váži len asi ako SUV (terénne auto), má perfektné podmienky na let. Keďže pri prvom lete trvajúcom 117 hodín a 52 minút sa batérie prehrievali, dostalo nové batérie, nový chladiaci systém, ktorý môže byť manuálne riadený pilotom.  A pre tento let získali nové peniaze od donorov vo výške 20 mil. USD. Trasa lietadla by mala mať dĺžku 35 000 km.
Ďalšia etapa je plánovaná z Kalifornie cez Atlantik, Európu do severnej Afriky.
zdroje: CNN, people-looks.com
©redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/Solar-impulse-ready-flight-to-chongqing-exlarge-169-e1461943644212.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/Solar-impulse-ready-flight-to-chongqing-exlarge-169-e1461943644212.jpgadminRoyaltyFrancúzsko,Royalty,Východná EurópaAlbert II. Monacký a jeho synovec  Pierre Casiraghi, najmladší zo známeho'Tria Casiraghi', asistovali pri repríze dobrodružstva letu Solar Impulse 2. Je to lietadlo na solárny pohon pilotované švajčiarskym psychiatrom Bertrandom Piccardom. Misia Solar Impulse 2 sa prerušila na deväť mesiacov kvôli technickej závade. Cesta okolo sveta sa začala na Havaji...