Deti sýrskych utečencov
Deti sýrskych utečencov na tureckej hranici sa vzdelávajú súkromne. Na obrázku je učenie v súkromnom stane jednej rodiny, ktorá vytvorila privátnu školu. foto: Le Monde

„Pozrite sa na moje ruky, to nie sú ruky dieťaťa. Sú to ruky starca“, hovorí mladý sýrsky utečenec. Tento rozhovor uskutočnila Soha Bustání z libanonského UNICEF-u s malým chlapcom so spálenou tvárou od slnka, s rukami poničenými od zberu zemiakov a pracujúceho na poli pri Bekaa pri sýrskej hranici. Chlapec pracuje, aby podporil potreby svojej rodiny, ktorá našla útočisko v krajine cédrov.

Podľa štatistiky Unicef-u žijú takisto ako on aj ďalšie dva milióny sýrskych detí ako utečenci v Libanone, Turecku, Jordánsku a v iných krajinách. Celkovo viac ako 4 milióny Sýrčanov žije ako utečenci v iných krajinách. Už viac ako 5 rokov sú traumatizovaní humanitárnou krízou, je im znemožnené vzdelanie a sú donútené pracovať.

„Snívajú o normálnom živote, ale vedia, že nemajú na výber“, vysvetľuje pani Bustání. Veľa rodín spí na uliciach alebo v opustených stavbách, kde musia platiť nájomné napriek nezdravým podmienkam bývania.

V Libanone je len v regióne Bekaa umiestnených okolo 35% zo  zaregistrovaných utečencov zo Sýrie, podľa údajov Vysokého komisára OSN pre utečencov, ale väčšina žije v mestských zónach. „V Bejrúte sú všade na uliciach. Žobrú a spia na zemi, opísal situáciu Gareth Richards, riaditeľ ONG CARE v Libanone. „Deti prichádzajú do Libanonu vysilené a šokované z vojny. Ich rodičia, ak ešte žijú, dúfajú, že nájdu lepšiu budúcnosť pre svoje deti, ale podmienky sú tam veľmi ťažké“, vysvetľuje.

V školách sú obmedzené kapacity

Podľa Vysokého komisára OSN je teraz 400 tisíc sýrskych utečencov vo veku pre nástup na základnú školu, ale z nich chodí do školy len 106 tisíc, pretože kapacity sú vyčerpané. V Libanone je povinné vzdelanie a je zadarmo pre deti od 6 do 14 rokov a vláda otvorila svoje verejné školy pre utečencov.

Počas koordinačnej humanitárnej schôdze vo štvrtok 3. septembra bolo oznámené, že náklady na vzdelanie sýrskych utečencov budú preplácané UNICEF-om, Vysokým komisárom a libanonským ministerstvom pre vzdelávanie. Prijímacie kapacity sú obmedzené do 140 tisíc miest pre sýrske deti pre tento školský rok s prioritou pre deti, ktoré už začali chodiť do školy v roku 2014.

„Nemáme prostriedky, aby sme zobrali všetky deti, k nim sa pridávajú aj náklady na dopravu takisto ako učebné pomôcky“, ľutuje Soha Bustání. Väčšina Sýrčanov počas vojny prerušila svoje štúdium a nemá už potrebnú úroveň“. Žiaci od 12 rokov sa ocitli spolu s osemročnými deťmi v triedach“, dodáva. Mladí utečenci majú tiež ťažkosti adaptovať sa na libanonský školský systém, kde sú najdôležitejšie predmety vyučované vo francúzštine alebo angličtine.

Taktiež veľa sýrskych detí odmieta pokračovať vo vzdelávaní a hľadá prácu. V uliciach Bejrútu čistia malí chlapci obuv, dievčatká predávajú ruže alebo vreckovky. Iné pracujú na stavbách, v obchode alebo poľnohospodárstve, hlavne v Bekaa.

„Na poliach pracujú deti za dve až päť eur za celodennú prácu“, hovorí Soha Bustání. „Detská práca sa rozvíja preto, že deti sú bez nádeje, obetujú sa a prijímajú svoju exploatáciu za mizernú plácu“, pokračuje. V údolí Bekaa našli Sýrčania útočisko v táboroch. Ale stany, ktoré si môžu deti prenajímať na noc, niečo stoja.

Nedostatočná humanitárna pomoc

Libanon má jedného utečenca na päť občanov, čo je najväčšia koncentrácia utečencov na svete. V januári vláda rozhodla obmedziť vstup pre utečencov na sýrskej hranici požadujúc víza. Pre Garetha Richardsa „je nespravodlivé poukazovať len na Libanon. Nie je možné nechať krajinu samotnú zoči-voči vlne utečencov, medzinárodná komunita mu musí pomôcť“.

V roku 2015 boli uskutočnené iniciatívy vo svetovom meradle. EÚ menovite vytvorila „Fonds d’affectation spéciale“ (Špeciálne záručné fondy), aby naštartovala urgentné programy pomoci v hodnote 40 mil. €, čo by zabezpečilo do 400 tisíc osôb v Libanone, Turecku, Jordánsku a Iraku. Bývalý premiér Veľkej Británie a špeciálny vyslanec OSN pre svetovú vzdelanosť Gordon Brown sľúbil Libanonu zozbierať 100 mil. dolárov na vzdelávanie sýrskych detí v Libanone.
Ale humanitárna pomoc nie je dostatočná. „OSN apelovalo na donorov, aby darovali 4,5 mld. dolárov, ale dostali sme len 1,6 mld. Ako chcete, aby sa to urobilo?“, znepokojuje sa Soha Bustání. Nedostatok vo fondoch nedovoľuje odpovedať na všetky potreby a zabezpečiť maximálnu ochranu pre deti, preto veľa agentúr znižuje svoju pomoc. „Toto má priamy dopad na utečencov, ktorí sa nachádzajú v podmienkach ešte ťažších“, dodáva, zatiaľ čo sýrsky konflikt vstúpil do svojho piateho roku.
Zdroj: Le Monde
Preklad: redakcia SvP

 

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Deti-sýrskych-utečencov.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Deti-sýrskych-utečencov.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,Preklad z francúzštiny„Pozrite sa na moje ruky, to nie sú ruky dieťaťa. Sú to ruky starca“, hovorí mladý sýrsky utečenec. Tento rozhovor uskutočnila Soha Bustání z libanonského UNICEF-u s malým chlapcom so spálenou tvárou od slnka, s rukami poničenými od zberu zemiakov a pracujúceho na poli pri Bekaa pri sýrskej hranici. Chlapec pracuje, aby podporil...