Úspech rokovaní v Minsku väčšina komentátorov považuje za nemožný. Nastolenie prímeria na východnej Ukrajine vraj závisí podľa článku na webe pravda.sk od toho, či obidve strany budú ochotné prestať páliť na pozície protivníka. Pokoj zbraní však ešte nebude znamenať celkové riešenie krízy. Americká strana sa dala počuť, že ak zlyhajú diplomatické postupy, bude ochotná poslať ukrajinskej armáde zbrane. Vieme, čo by potom nastalo. Totálna vojna, ktorá sa bude územne rozširovať čoraz viac.

Sľub zásielky zbraní z USA zároveň posilňuje ukrajinské odhodlanie nepristúpiť na dohodu v Minsku a prestať bojovať, lebo by musel pristúpiť na jednu jej klauzulu, ktorá predpokladá pre Donecko a Luhansko špeciálny štatút, možno autonómiu. To je niečo, čo sa nebude páčiť ukrajinskej vládnej mašinérii, preto sa možno už teraz teší na ďalšiu dodávku zbraní, ktorá by mohla pomôcť vybojovať výhodnejšiu vyjednávaciu štartovaciu čiaru, ak ich ovšem nepredajú potajomky niekde na Stredný východ.

Preto teda je sľub dodávky zbraní podmínovaním úspechu Minských rokovaní. Teraz budeme čakať na štátnickú skúšku terajšej administratívy zrodenej z krvavých potokov Majdanu, či sa dokáže vyhnúť eskalácii vojny na vlastnom území.

©text: Ľudmila Balážová-Marešová

prezentačné foto: Ukrajinský vojak v bitke o Debaľcevo

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/DoneckLuhanskDomobrana.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/DoneckLuhanskDomobrana-300x203.jpgadminPolitikaEÚ,Rusko,UkrajinaÚspech rokovaní v Minsku väčšina komentátorov považuje za nemožný. Nastolenie prímeria na východnej Ukrajine vraj závisí podľa článku na webe pravda.sk od toho, či obidve strany budú ochotné prestať páliť na pozície protivníka. Pokoj zbraní však ešte nebude znamenať celkové riešenie krízy. Americká strana sa dala počuť, že ak...