Miro Búran na súťaži Literárna Senica. autor foto: © Milan Soukup.

Miroslav Búran vydal svoju tretiu zbierku básní, v ktorej sa brodí hluchonemým svetom vzťahov, lásky, nelásky aj samoty. No jeho močiar poézie však nie je až tak nebezpečný, v pointe sa z neho zachránený vynoruje. Výborné básne , dá sa im len ťažko niečo vytknúť.  Zatiaľ to vyzerá, že sú vrcholkom jeho minimalistickej tvorby.

Trošku sa teraz zaryjem pod povrch jeho básnenia a obhliadnem korienky vyživujúce jeho verše.

V krátkych básňach väčšinou jednoslohových autor zrkadlí stavy svojho citového sveta. Od slabých prílivov až po úplnú nehybnosť ega. V  krásnych básnických obrazoch významovo presne obkresľujúcich pojmy  predstavuje situácie v bytí vo dvojici aj sólo, čo je pokračovaním témy v jeho dvoch predošlých zbierkach.

Citový svet dvoch, veľmi často v jeho tvorbe negatívne vyladený, sa dá čítať ako neúspešná interakcia, prevažne končiaca ako dialóg hluchých a nemých, odkiaľ zrejme pochádza aj názov zbierky, napríklad v básni Jablková: Prišla natiahla konáre a vtedy z nej odhryzol/striaslo ho/ aj keď mu nechutila/ dokázal prehltnúť.

Napriek minimalizácii výrazovej zložky a ešte väčšiemu skráteniu básne v porovnaní s predošlými  zbierkami dokáže Miro Búran presne zvoleným výberom slov a fokusovaním na psychologický mikrojav medzi dvoma vytvoriť aj v tak krátkej básni priestor pre pointu.

Naplno využíva básnické obrazy modernej poézie všadeprítomné v jeho zbierke, ale dokáže sem-tam vytvoriť aj text celkom od nich oprostený, napríklad: Pevný./Hladíš ma len tak, bez dôvodu/v mäkkých tkanivách som pevný/zatvorím oči a zmĺknem.

Zbierka V hluchonemom svete vyšla ako v predošlých publikáciách v Richard Lunter – KICOM v graficky skromnom tvare, tentokrát  s prispením literárneho fondu.

Miroslav Búran: V hluchom svete, vydav. Richard Lunter-KICOM, ilustrácie: Juraj Bocian, korektúry: Jana Burdová, ISBN 978-80-89780-15-0

©text:Ľudmila Balážová-Marešová

Slovenská poézia: V hluchom svete Mira Búranahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/BúranMiro-460x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/BúranMiro-300x300.jpgadminKultúraRecenzieSlovenskoLiteratúraMiroslav Búran vydal svoju tretiu zbierku básní, v ktorej sa brodí hluchonemým svetom vzťahov, lásky, nelásky aj samoty. No jeho močiar poézie však nie je až tak nebezpečný, v pointe sa z neho zachránený vynoruje. Výborné básne , dá sa im len ťažko niečo vytknúť.  Zatiaľ to vyzerá, že sú vrcholkom jeho...