Tisíce uniknutých emailov od kontraktora kyber-bezpečnosti  

WikiLeaks zverejnili  tisíce uniknutých emailov od kontraktora kyber-bezpečnosti  a podpísali sa tak pod dočasné prepustenie novinára Barretta Browna z federálnej väznice. Brown je v súčasnosti stále zaradený do kategórie whistleblowerov. Uniknuté emaily vyvolávajú diskusiu zacielenú na vládu a novinárov.

Prvýkrát sa emaily objavili u aktivistov z Anonymous  vo februári 2011. WikiLeaks ich takto pustil do obehu po prvýkrát vo forme vyhľadávacej databázy, v ktorej bolo skomprimovaných 60 000 emailov.

Akcia zverejnenia bola venovaná Brownovi, texaskému novinárovi, ktorý strávil dva roky vo federálnom väzení za svoju reportáž o únikoch z HBGary a o hackovaní súkromnej detektívnej agentúry Stratfor.

Z toho asi 55 000 emailov bolo zverejnených na stránke Wikileaks medzi rokmi 2013 až 2014. V roku 2012 bol Brown vypustený spomedzi múrov väzenia a ich zverejnenie bolo venované jemu. V januári 2014 bol Brown odsúdený na 63 mesiacov za obštrukcie justície, vyhrážanie sa federálnemu dôstojníkovi a za spoluvinu pri čine. Po zverejnení emailov bol Brown podmienečne prepustený.

V obsahu zverejnených emailov patriacich HBGary Federal sa nachádzal návrh tejto firmy na sledovanie užívania mobilov v Rusku a virtuálne „sniffovanie“ (čuchanie) agentúrou NSA ešte predtým, ako bol Edward Snowden obvinený, že je whistleblower.

Sniffing a falošné osoby

V júli 2010 navrhol výkonný šéf HBGary Greg Hoglund  „sniffovanie“ operácií v Rusku zacielené  na mobilných operátorov Mobile Telesystems a Vimpelcom.

„NSA má všetky nástroje vyhľadávaní,  aké si môžete predstaviť, CIA má operatívcov (…) pochádzajúcich zvonka, ktorí nemajú schopnosť organizovať celý komplex kampaní“, napísal Hoglund.

CEO z HBGary Aaron Barr vytvoril návrh plánu infiltrácie do vlád a skupín prevádzkujúcich sociálne siete nastrčením falošných persón.

„Chcem vytvoriť niekoľko osôb pre výkonných členov spoločnosti, ktorí by obstarali komunikáciu emailami. Vy budete môcť využívať účty týchto chlapíkov“, napísal Barr.

„Ak to vyzerá príliš veľká úloha, mohli by sme ich pravdepodobne podhodiť ako „biely papier“ pre bezpečnostného kontraktora ako je napríklad ManTech“, dodal. Po roku 2011 hackovanie a výsledný škandál spôsobili Barrovu rezignáciu. HBGary predali virgínskej spoločnosti ManTech a dcérska spoločnosť HBGary Federal bola zrušená.

Tajná dohoda s Palantirom

HBGary tiež spolupracoval s „Palantir Technologies“ na projekte zacielenom na WikiLeaks a jej dobrovoľníkov akože pod finančným ústavom Bank of America predtým, ako organizácia whistleblowerov zverejnila niečo z bankových dokumentov.

peter_thiel_2014
Peter Thiel foto: Wikimedia Commons

Palantir je spoločnosť, ktorá analyzuje množstvo údajov slúžiacich spoločnostiam vojenského výzvedného komplexu. Založil ju Peter Thiel, ktorý bol najväčším sponzorom Donalda Trumpa v jeho víťaznej volebnej kampani a stal sa členom jeho dočasného tímu pre nastávajúcu novú administratívu.

Súčasťou stratégie bolo ísť po stope novinárov, ktorí podporovali prácu WikiLeaks, špeciálne po Glennovi  Greenwaldovi – novému editorovi média „The Intercept“  a nástroji publikovania Snowdenových odhalení.

„Bez podpory ľudí ako je Glenn Greenwald by sa zložili“, hovorí pri prezentácii HBGary, Palantiru a Berico Technologies. V decembri 2010 poslal Barr email pre Palantir, ktorý obsahoval zbežný povrchný prehľad tejto prezentácie.

„Títo etablovali profesionálov prikláňajúcich sa liberálom, ale väčšina z nich si vyberie profesionálnu ochranu v kauze“, napísal Barr.  Línia prezentácie obsahovala detailný súbor o zakladateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi.

Medzi navrhnutými stratégiami sa nachádza „dezinformácia“ a tvorba správ zameraných na „sabotáž alebo diskreditáciu opozičnej organizácie“.

„Uviesť falošné dokumenty a potom ich nazvať poruchou“ – prezentácia navrhuje taktiku používanú proti WikiLeaks, keď sa začali objavovať emaily počas kampane Hillary Clintonovej od šéfa kampane Johna Podestu v októbri.

voľný preklad z RT

redakcia SvP

prezentačný obr.: barrett Brown, Wikipedia Commons

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Sliedenie a odpočúvanie novinárov: Ako to bolo s Brownom a spol.https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/11/Barrett_Brown_2007-e1480521783114.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/11/Barrett_Brown_2007-e1480521783114.jpgadminPolitikakybernetická bezpečnosť,USATisíce uniknutých emailov od kontraktora kyber-bezpečnosti   WikiLeaks zverejnili  tisíce uniknutých emailov od kontraktora kyber-bezpečnosti  a podpísali sa tak pod dočasné prepustenie novinára Barretta Browna z federálnej väznice. Brown je v súčasnosti stále zaradený do kategórie whistleblowerov. Uniknuté emaily vyvolávajú diskusiu zacielenú na vládu a novinárov. Prvýkrát sa emaily objavili u aktivistov z Anonymous  vo februári 2011....