Panama papers sú zdrojom sústavných prekvapení. Najnovšia horúca správa hovorí, že Výbor Medzinárodného červeného kríža založený v roku 1863 v Ženeve sa stal falošným krytím pre špinavé peniaze v afére offshoreovej firmy Mossack Fonseca. Stovky politikov znásilnili reputáciu Červeného kríža, aby sa zakrylo pred podozrievaním. Prezident CICR (Commitée Internationale du Croix Rouge) Peter Maurer vyhlásil, keď zistil rozsah kazenia dobrého mena organizácie, že je to obrovské riziko pre existenciu Červeného kríža.

Konateľ offshorovej firmy Mossack Fonseca urobil veľký biznis. Panamerická firma dávala k dispozícii svojim klientom dve nadácie: Brotherhood Foundation a Faith Foundation. Tieto môžu byť využívané klientami na držanie akcií svojich offshore spoločností. Prečo? Jedna taká nadácia, ktorá nemá akcionárov vôbec, dovoľuje hlavne maskovať to, čo sa skrýva za bankovým účtom.

Táto služba mala obrovský úspech. Podľa dokumentov asi 500 firiem používa jednu z týchto nadácií. Deje sa to tak, že Mossack Fonseca jednoducho zapíše Červený kríž ako názov firmy, ktorá je klientom nadácie offshoreovej spoločnosti. Vďaka tejto montáži údajov mená vlastníkov peňazí zostávajú zahalené pred zvedavcami.

Mossack Fonseca sama pripravila akýsi certifkát všeobecne používaný v týchto prípadoch ako sama píše v mailoch v roku 2008. Upresňuje, že dokument podpísaný humanitárnou organizáciou nazvanou The International Red Cross je príjemcom peňazí vo Faith Foundation. Dokumentom z roku 2011 sa drzo oháňa aj skutočnou adresou Červeného kríža v Ženeve.

Konateľ offshore firmy upresňuje, že nemá povinnosť informovať Červený kríž o úlohe, ktorú hrá v prípadoch stoviek spoločností offshore založených a krytých jeho menom. Údajne, podľa zákonov Panamy príjemcovia peňazí názov môžu používať bez toho, aby upovedomili skutočného majiteľa názvu. Podľa údajov z Panama papers sa používal tento trik mnohokrát, aby sa zakryli hľadané peniaze úradmi alebo peniaze pochádzajúce z kriminálnych činností.

Tak sa stalo, že sa mohli desiatky miliónov dolárov zo štátnych fondov Argentíny ocitnúť na kontách offshore nadácií zriadených firmou Mossack Fonseca. Manželia Kirchnerovci, ktorí prezidentovali a bašovali v úrade do decembra 2015 vybielili štátnu kasu a previedli 65 mil. USD do Nevady, na čo sa im zišli mnohé offshore „fir-myčky“ registrované Mossackom na Seychelách. Samozrejme, poslúžili si krytím Červeným krížom.

Táto aféra hodila nepríjemné svetlo na panamské zákonodarstvo, ktoré uznáva, že nadácie v Paname nepotrebujú vlastníka ale len príjemcu peňazí. To dovoľuje offshore firme ako je MF kontrolovať Faith Foundation a pravidelne ho používať ako pseudo-akcionára.

Táto stratégia poslúžila aj šejkovi Chalífa bin Zajid Nahjanovi zo SAE. V roku 2005 si chcel kúpiť domy v Londýne. Škótska banka mu poskytla bezúročnú pôžičku 291 mil. libier šterlingov. A istá spoločnosť Mayfair Commercial Limited registrovaná na Panenských ostrovoch (Veľká Británia) patriaca šejkovi kúpila tie domy. Tá istá spoločnosť je prepojená s viacerými offshore firmami s Faith Foundation. A znovu, pod menom Červeného kríža. Touto manierou sa šejk stal celkom anonymným vlastníkom svojich domov v Londýne až do úniku údajov v rámci škandálu panama papers. Aké ľahké, keď máte k dispozícii priam vedecko-fantasticky deformované zákonodarstvo offshoreového štátiku.

Iný príklad je Jelena Baturina. Kto to je? Manželka starostu Moskvy. Manžel mal zrazu 100 mil. USD, to sa teraz rieši pred jedným londýnskym súdom. 13 mil. USD z týchto peňazí putovalo cez tri spoločnosti offshore do Mossack Fonseca na Panenské ostrovy. Potom ich posúvala jedna ženevská firma cez Cyprus a vytvorila z ich časti už nie vložené peniaze, ale úroky. Nakoniec sa ocitli v Ženeve na konte zvereneckého fondu, ktorý založila táto firma so sídlom neďaleko sídla Medzinárodného červeného kríža, ktorého názov využívali ako krytie.

Humanitárna organizácia evidentne nemá ani poňatia, čo sa skrýva za stovkami spoločností s ktorými je nepriamo prepojená zneužívaním svojho názvu. Korenistá skutočnosť je, že konvencie podpísané mnohými krajinami, ktoré dotujú Červený kríž podpísala aj Panama a zaviazala sa nezneužívať jeho názov už v roku 1956.

©Ľudmila Balážová-Marešová

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/Peniaze-copy-e1459997317441.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/Peniaze-copy-e1459997317441.jpgadminEkonomikaAféryPanama papers sú zdrojom sústavných prekvapení. Najnovšia horúca správa hovorí, že Výbor Medzinárodného červeného kríža založený v roku 1863 v Ženeve sa stal falošným krytím pre špinavé peniaze v afére offshoreovej firmy Mossack Fonseca. Stovky politikov znásilnili reputáciu Červeného kríža, aby sa zakrylo pred podozrievaním. Prezident CICR (Commitée Internationale du Croix Rouge)...