Po oznámení o mierových dohovoroch ukrajinské sily nazvali Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku teroristickými organizáciami, ale ostreľovanie Donecka kyjevskou armádou viedlo k novým obetiam civilného osídlenia.


Členovia „normandskej štvorky“ kam patria Rusko, Nemecko, Francúzsko a Ukrajina v noci z 21. na 22.januára 2015 uskutočnili ďalšie kolo rokovaní, cieľom ktorého bola dohoda o nevyhnutnosti stiahnutia ťažkých zbraní z línie bojov zo strany Kyjeva aj domobrany (separatistov).


Najhlavnejšie rozhodnutie, ktoré bolo dnes prijaté, to je silná podpora úlohy okamžitého stiahnutia ťažkých zbraní z línie bojov, ktorá je fixovaná v Minských dohovoroch z 19. septembra 2014, oznámil Sergej Lavrov, minister zahraničia. Je to to isté, čo uviedol prezident Ruska Vladimir Putin vo svojom posolstve Petrovi Porošenkovi 15. januára 2015. Dúfame, že podpora tejto iniciatívy zo strany hláv – členov „normandského formátu“ dovolí jej realizovanie.


DĽR a LĽR už podporili program stiahnutia ťažkých zbraní vzhľadom k iniciatíve prezidenta Ruska, nádejame sa, že ukrajinské vedenie pokročí takým istým spôsobom, tým lepšie, že predstavitelia Francúzska a Nemecka podporili taký postup.


Takže, podľa slov Lavrova, účastníci stretnutia považujú za nevyhnutné, aby kontaktná skupina začala svoju prácu a sformovala nevyhnutné množstvo pracovných podskupín. Členovia „normandskej štvorky“ sa dohodli pokračovať v kontaktoch na línii expertov. Lavrov poznamenal: hlavné je, aby sa prijatie úlohy riešilo triezvo medzi predstaviteľmi kyjevských predstaviteľov a domobranou (separatistami – pozn. prekladateľa ) .


Inej cesty okrem Minských dohovorov proste niet. Dúfame, že zodpovední ľudia v Kyjeve zrealizujú to, o čom sa dohodli, povedal Izvestijam senátor z komisie Rady federácie pre medzinárodné veci Andrej Klimov. Veď načo treba odviezť ťažké zbrane? Aby civilné obyvateľstvo nehynulo, neničila sa infraštruktúra. Je to humánny akt, nič iné za tým nie je. Ukrajinskí vojaci nevedia strieľať, ich strely nestrieľajú vždy do cieľa. Pre toto je nevyhnutné stiahnuť ťažkú techniku.


Účasť Ukrajiny v „normandských rozhovoroch“ potvrdzuje fakt, že Kyjev je ochotný na mierové regulovanie konfliktu. O tom hovoril aj ukrajinský prezident Porošenko 20.januára. V intervjú pre americké noviny Porošenko zdôraznil, že územná celistvosť Ukrajiny je jeho absolútnou prioritou, tak ako mier, no takisto chápe, že neexistuje mierové riešenie tohto konfliktu.


No aj tak, slová najvyššieho vedenia Ukrajiny sa absolútne rozchádzajú s faktami.
Doneck a jeho blízke rajóny sa podrobujú masívnemu delostreleckému ostreľovaniu zo strany Ukrajiny. 22. januára bol zistený odstrel trolejbusu na zastávke hromadnej dopravy v mikrorajóne Bosse v Donecku, následkom ktorého zahynulo 13 ľudí, 20 bolo ťažko ranených. Za noc z 21. na 22. januára ukrajinské sily vykonali 33 útokov na mesto.
Ruský MID považuje uskutočnený útok na zastávku za porušenie zásady humanity a hrubú provokáciu nasmerovanú na „podkopanie úsilia mierového regulovania ukrajinskej krízy len čo sa skončilo stretnutie „normandskej štvorky“, povedal MID RF na svojej webovej stránke.


Nehľadiac na podmienky na zregulovanie konflitku zo strany ruskej a západnych politikov, a tiež na vyhlásenia síl o nevyhnutnosti zrušenia streľby, ostreľovanie civilného obyvateľstva pokračuje.


Keď predložil Putin svoj plán 16. januára 2015, Porošenko na začiatku povedal: „Nie, prejednávať nebudeme.“ A po tomto vystúpil Obama a povedal, že Putinov plán – to je plán nie mierový ale vojenský, snaženie zamraziť konflikt na spôsob Abcházska. Opäť je jasné, kto robí rozhodnutia za Kyjev, myslí si prvý námestník predsedu rady Gosdumy pre medzinárodné veci Leonid Kalašnikov.


Podľa názoru Klimova, veľmi ťažko sa objasňuje z pohľadu medzinárodného práva, od zmeny ekonomiky vo februári 2014 až po dnešné udalosti, povedal Klimov. V ukrajinskej vláde nikto nikoho neriadi, Porošenko neriadi armádu, špeciálne služby nekontrolujú situáciu. Každý politik sa bije za svoje miesto pod slnkom a biznismeni si plnia peňaženky na účet bolesti národa. Rozpad hospodárstva pokračuje. Hospodárstvo nemá zreteľný stav. V normanskej štvorke je účastníkom aj šéf ukrajinského MID, no u nich aj v lepších časoch bolo bezvládie, keď minister hovoril jedno a jeho námestník jeho slovám protirečil.


Rozpor v slovách kyjevských politikov o nevyhnutnosti mieru sa potvrdzuje faktom, že 21. januára vláda Ukrajiny rozhodla o pomenovaní Donecka a Luhanska teroristickými organizáciami a toto vyhlásenie poslala do parlamentu. O tomto informoval 22. januára vice-premiér Ukrajiny Gennadij Zubko.


Rozhovory (politikov) – to nie je svadba, to nie je rozhovor medzi dvoma milujúcimi. Preto ich treba uskutočniť aj s kým by sa to nedalo. Aj Jásir Arafat bol terorista, ktorého tak zapísali do všetkých mysliteľných dokladov. Aj mnohí izraelskí funkcionári boli tiež teroristami a potom si sadli za stôl a stali sa laureátmi Nobelovej ceny, povedal Kalašnikov.


No torpédovať tento proces s nazvaním domobrany teroristami alebo s provokáciami, napríklad takou akú urobili s ostreľovaním zástavky, to je už veľmi známy spôsob amerických provokatérov.
Zdroj:Izvestija

foto: Izvestija

preklad: redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/BarackPorošenko.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/BarackPorošenko-300x300.pngadminPolitikaRusko,UkrajinaPo oznámení o mierových dohovoroch ukrajinské sily nazvali Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku teroristickými organizáciami, ale ostreľovanie Donecka kyjevskou armádou viedlo k novým obetiam civilného osídlenia. Členovia „normandskej štvorky“ kam patria Rusko, Nemecko, Francúzsko a Ukrajina v noci z 21. na 22.januára 2015 uskutočnili ďalšie kolo rokovaní, cieľom...