V Rakúsku zaistila polícia štvrté komando atentátnikov, o ktorom sa doteraz veľmi nepísalo. 12. februára sa na policajnom úrade konečne prestal robiť nemým jeden zaistený, ktorý bol zatknutý v jednom utečeneckom tábore v Salzburgu. Jeho meno Adel Haddadi nikomu nič nehovorí. Je to Alžírčan (29), ktorý vystupoval v úlohe jednoduchého žiadateľa o azyl v Nemecku, pretože “ľudia sú tu veľmi sympatickí”. V skutočnosti hľadal možnosť ako sa dostať do Francúzska a zúčastniť sa na masovej vražde.

Podľa jeho vyhlásení zverejnených 22. apríla v denníku Washington Post sa tento chlapík zúčastnil už od zrodu projektu na vyvražďovačke 13. novembra 2015 v Paríži. Dal sa naverbovať  v Rakke, centrále IŠ ešte s jedným Pakistancom (22) menom Muhamad Usman a dvoma samovražednými atentátnikmi, ktorí vyleteli do vzduchu pri Štadióne Francúzska.

Títo štyria cestovali spolu zo Sýrie do Grécka, kde sa ich stopy rozdelili.

Už na gréckom ostrove Leros vzbudili podozrenie kvôli falošným pasom, keď ich predvolali na políciu. To však len urýchlilo postup Haddadiho a Usmana pokračovať v smere na Paríž spolu za dvoma samovrahmi. Potom ako ich polícia pustila na slobodu si zacestovali po Európe, no 10. decembra ich znovu zatkli v jednom tábore v Rakúsku.

Trasa postupu do Európy sa však začala už vo februári 2015, keď Adel Haddadi nasadol do lietadla v Alžírsku na let do Istanbulu, odkiaľ sa ľahko dostal do Sýrie. Vyypovedal, že strávil niekoľko dní v tábore v Rakke, aby sa tam naučil „rozkladať kalašnikov“. Nejaký Abu Ahmad ho potom vyslal do Európy v jednej skupinke. Polovica  z nej sa nakoniec ocitá pri Štadióne Francúzska. Dokázali to pomerne ľahko využijúc nekontrolovaný prúd migrantov.

Táto štvorka sa dala spodobiť na fotografii vyloženej vo výklade v Rakke. Ich boss Abu Ahmad im dal aj peniaze a mobily. Mali v nich číslo na Abúa. Toto číslo bolo nájdené na zdrape papiera nájdenom pri mŕtvom atentátnikovi pri Štadióne Francúzska.

Abu však svoje číslo zrušil desať mesiacov pred atentátmi pri príležitosti jedného útoku v Aténach a tiež kvôli rozbitiu bunky teroristov vo Verviéres. Uviedol to Abdelhamid Abaaoud, ktorý naplánoval atentát v Belgicku.

Abu Ahmad, ktorého skutočnú identitu stále skúmajú, sa dnes už považuje za šéfa mimoeurópskeho orchestra teroristov a hlavnou spojkou medzi bunkou vo Verviéres a parížskymi udalosťami.

Putovanie do Európy bolo týmto ľuďom uľahčené aj rôznymi povážlivými javmi, ako ľahký prechod cez hranicu s Tureckom, kde im stačilo mimo hraničného priechodu prejsť pešo cez akýsi kopec,  organizovaná sieť prevádzačov na tureckej hranici, prúd utečencov, medzi ktorými získavali anonymitu, peniaze, ktoré dával boss zo Sýrie, ľahký nákup potrebného materiálu ako záchranné vesty do mora a nepremokavé obaly na dokumenty, prevádzači do Grécka, nedôkladnosť pobrežnej polície v Turecku, prevádzači na mori s loďkami, zásielky peňazí cez Western Union, ktoré sledovali ich cestu po súši, pohodlná doprava vlakom z Viedne do Paríža.

Adel Haddadi a jeho kamarát, s ktorým bol väznený na Lerose jeden mesiac podľa gréckeho zákona, potom kľudne prešli cez Macedónsko, Srbsko, Chorvátsko a Rakúsko, kde požiadali o azyl. 10. decembra ich však zatkli Rakúšania potom, ako im poslali ich údaje o pobyte vo väzení na Lerose. Táto dvojka je teraz vyšetrovaná francúzskou políciou a ak sa potvrdí ich účasť na 13. novembri, ocitnú sa pred francúzskou justíciou.

©Ľudmila Balážová-Marešová

zdroj: Le Monde

obrázok na titulke: voľný zdroj Pixabay

Sieť teroristov je rozhodená po celej Európehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/1-aurora-borealis-1066594_640-e1461673256126.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/1-aurora-borealis-1066594_640-e1461673256126.jpgadminPolitikaBalkán,Blízky Východ,islam,Migrácia v EÚ,terorizmusV Rakúsku zaistila polícia štvrté komando atentátnikov, o ktorom sa doteraz veľmi nepísalo. 12. februára sa na policajnom úrade konečne prestal robiť nemým jeden zaistený, ktorý bol zatknutý v jednom utečeneckom tábore v Salzburgu. Jeho meno Adel Haddadi nikomu nič nehovorí. Je to Alžírčan (29), ktorý vystupoval v úlohe jednoduchého žiadateľa o azyl...