Autor knihy Sex s ex Michal Slanička, autor foto: Michal Jakubec

Radi čítate knihy plné humoru so štipkou erotiky? Zamilovali ste si príbeh Bridget Jones alebo ste sa našli v jednej z postáv zo seriálu Sex v meste? A čo tak muzikál MammaMia? Páčil sa vám?

Ak ste odpovedali na tieto otázky áno (ale aj keby nie), Sex s ex je kombináciou toho všetkého a ponúka oveľa viac! Zábava, erotika, priateľstvá, ale aj situácie, ktoré vás prinútia zamyslieť sa. Toto všetko a omnoho viac nájdete v knihe od slovenského autora, ktorý síce v oblasti kníh začína, v médiách sa však pohybuje už 18 rokov.

Michal Slanička sa akoby narodil s perom v ruke a zavedie vás do príbehu, ktorý nepustíte z rúk, kým sa nedozviete, ako skončí. Vravíte si, ako by chlap vedel vystihnúť ženu, keďže je to písané z jej pohľadu? Nuž, verte, alebo nie. Vedel. A na výbornú!

Hlavná hrdinka Viktória sa rozhodne prevetrať si vzťahy so svojimi expriateľmi a čo čert nechcel (alebo chcel), možno jej niektoré veci nevychádzajú podľa predstáv a mnohé situácie ju šokujú. Kniha je na jedno zhltnutie a ak máte radi toľko spomínaný humor, erotiku a ľahkosť, nemala by chýbať vo vašej knižnici. Ozaj, odhalili ste najväčšie tajomstvo Viktóriinho života?

Rozhovor s Michalom Slaničkom

„Písala mi maminka, že je nadšená, že sa jej kniha veľmi páči a že musím písať ďalej. Knihu som jej chcel pôvodne venovať, ale nemôžete svojej mame venovať knihu s názvom „Sex s ex“.Michal Slanička

Jeho hlas mnohí poznáte z rádií, jeho tvár určite neprehliadnete vo verejnoprávnej televízii. Michal Slanička sa v médiách pohybuje od svojich 18-tich rokov a napreduje rýchlosťou svetla. Je šarmantný, sympatický, úspešný a napriek tomu z neho vyžaruje pokora a milosť. Vydal (zatiaľ) svoju prvú knihu a aj o nej nám čo to prezradil.

V médiách pôsobíš už istý čas, máš za sebou veľa pozícií, okrem iného si aj redaktor a moderátor. Čo ťa viedlo k tomu, aby si napísal knihu?

To, že som napísal knihu, vnímam ako prirodzené vyústenie práce zo slovom, ktorej sa venujem už 18 rokov. Za ten čas som napísal nespočetné množstvo scenárov a reportáží. Každý z nich však po odvysielaní akoby vyšumel do éteru. Chcel som niečo, čo pretrvá, k čomu sa budem môcť nielen ja vracať. Kniha je môj splnený sen.

Sex s ex alebo milujte ma ešte raz je názov, ktorý sám o sebe upúta. Čo nám môžeš prezradiť o knižke?

Kniha je zábavná, veselá a verím, že každého, kto si ju prečíta, inšpiruje. Každý z nás má vzťahovú minulosť. A má ju aj moja hlavná hrdinka Viktória, ktorá sa rozhodne stretnúť so všetkými svojimi expartnermi. Je zvedavá, ako sa za ten čas po rozchode zmenili. Či sú stále slobodní a či rovnako ako ona hľadajú životnú lásku, alebo či už majú za sebou rozvod a najmä zisťuje, či sa zmenili, či sa náhodou pred rokmi nestretli len na nesprávnom mieste a v nesprávny čas. Možno zo stretnutia s niektorým z nich môže odísť opäť ako zaľúbená…

Ako prebiehal krst? (kto je krstný otec/mama, čím sa krstilo…)

Nebyť vydavateľstva Motýľ, nebolo by čo krstiť. Celý tím mi bol maximálne ústretový. Až tak, že som tomu nemohol uveriť a stále som čakal, že sa niečo pokazí. Išlo to až príliš hladko a bezproblémovo.

Často sa v spomienkach ku krstu vraciam. Osem rokov som robil redaktora spoločenského magazínu Extra, ktorý vysielala Slovenská televízia a chodil som po všetkých možných spoločenských akciách. Chcel som, aby aj môj krst bol veľkolepý, aby som si mojich hostí uctil dobrým jedlom a pitím a aj good bye taštičkou s darčekmi. A presne tak to aj minulý rok v októbri bolo.

Michal Slanička – krst knihy Sex s ex. Foto od M. Slaničku.

Pomohlo mi mnoho kamarátov, za čo som im nesmierne vďačný. Tiež ma potešilo, že úlohy krstných mám sa s nadšením zhostili moje kolegyne z relácie Dámsky klub. Dovolím si povedať, že s Andejkou Chabroňovou, Ivetkou Malachovskou, Karin Majtánovou a Soňou Müllerovou som nielen kolega, ale za tie roky, čo spolu spolupracujeme, nás spája aj kamarátsky vzťah. Najmä s Andrejkou.

Bolo to, akoby som žil svoj sen. Presne si pamätám, keď Karin Majtánovú korunovali za Miss Slovensko 1993. Bol som malý a ani som nedýchal pred telkou. Od malička si pamätám aj na Ivetku, aj na Soničku. A teraz sa ony stali kmotrami mojej knihy a pokrstili ju vínom s lupienkami zlata. Je to sen!

Čomu sa venuješ, keď nepíšeš?

Venujem sa najmä mojej rodine a priateľom. Našťastie mám veľmi flexibilné pracovné povinnosti, ktoré si môžem prispôsobovať svojmu dennému režimu, a tak si rád doprajem aj popoludňajší spánok. Aby som sa udržiaval v kondícií, chodím do fitka a tiež mimoriadne rád cestujem. Milujem atmosféru historických miest. Jednoznačne u mňa vedie Rím, do ktorého sa pravidelne vraciam, ale príjemné chvíle s príjemnou spoločnosťou sa dajú prežiť kdekoľvek. Najbližšie mám vyhliadnuté Atény a Rhodos. A už niekoľko rokov sa chystám do vysnívanej Barcelony, ale stále to nejako nevychádza.

Kniha je písaná z pohľadu ženy, ako prebiehal proces písania? Mal si aj nejaké ženské poradkyne?

Priznám sa, že som nemal žiadne poradkyne. Chodil som len s otvorenými očami a ušami. Nie je zas až také umenie napísať knihu zo ženského pohľadu. Oveľa obdivuhodnejšie je, že dokáže niekto napísať historický román z obdobia, v ktorom nikdy nežil, alebo sci-fi o mimozemšťanoch a vesmírnych lodiach.J

Máš vymyslený aj ďalší príbeh?

Ohlasy na prvú knihu ma mimoriadne povzbudili v tom, aby písanie nebolo pre mňa jednorazovou záležitosťou. Momentálne píšem druhú knihu a v hlave nosím ďalšie dve. Druhá kniha bude veľmi pikantná. Bude o masérovi, ktorý porušil etický kódex masírovania a začal poskytovať masáže, pri ktorých masíruje klientkam aj partie, ktoré sú väčšinou schované pod uterákom.

Tretia kniha by mala byť o Vianociach. Milujem tieto sviatky a žijem nimi už mnoho týždňov dopredu. Dnes sa už v máloktorej rodine realizujú staré tradície, ako napríklad liatie olova a podobne. Dnešná doba má svoje moderné vianočné tradície a tie budú zakomponované do jedného veľmi dramatického príbehu. No a štvrtá kniha bude zas úplne o niečom inom. Veľmi ma priťahuje postava Milana Rastislava Štefánika. Málokto o ňom vie, že bol aj kúzelníkom. A ja by som chcel vo svojej štvrtej knihe trochu kúzliť. Bude to náročné na získavanie historických informácii, ale už teraz sa na túto knihu teším.

Čo na knižku hovoria tvoji kolegovia z médií?

Názory mojich kolegov si veľmi vážim. Mimoriadne ma potešila pochvala zo strany Hanky Rapantovej a pani riaditeľky Dvojky RTVS Marty Gajdošíkovej. Od nich sa mi dostala spätná väzba, ktorá ma až dojala. Na krste knihy som sa zoznámil s herečkou Zuzkou Skopálovou, ktorá mi po prečítaní napísala tiež veľmi povzbudzujúce slová. Spätnej väzby som sa veľmi bál. To, že si kniha našla svojich čitateľov aj medzi ľuďmi z mediálnej branže, je pokračovaním môjho sna. Dokonca viem, že si ju kolegovia medzi sebou v televízii požičiavajú a je na ňu poradovník.

Nestretol si sa s reakciou typu: „Ako popritom všetkom stíhaš ešte aj písať knihy?“

Stretol. Rok 2016 bol pre mňa naozaj veľmi zaujímavý. Okrem toho, že som vydal svoju prvú knihu, v máji som po piatich rokoch štúdia na vysokej škole promoval. Samozrejme v RTVS som aj naďalej musel fungovať na sto percent. Som človek, ktorý buď zvládne v priebehu dňa veľa povinností, alebo ak mám voľný deň, tak nedokážem ani prstom pohnúť a aj umytie riadu je pre mňa výzva, ktorú nie vždy úspešne zvládnem. Niekedy si to všetko vyžaduje dobré plánovanie a hospodárenie s časom. Kolegovia a priatelia už vedia, že som veľmi prísny na meškanie. Za ten čas, čo niekde na niekoho čakám, by som totiž mohol urobiť niečo zmysluplnejšie. Na druhej strane, ja sa niekedy pýtam, ako to všetko stíhajú, napríklad bývalé spolužiačky z vysokej školy, ktoré majú rodinný dom, dve deti, manžela, mačku, chodia do práce a skúšky zvládali bez ťahákov.

Aké knihy najradšej čítaš ty?

Počas roka mám veľmi málo času na čítanie kníh. Čítam najmä na dovolenkách, počas ktorých zvládnem aj tri štyri knihy.Väčšinou sú to knihy od slovenských autorov. Najbližše sa teším na knižku od našej motýľovskej autorky Mayi Reyes Exit Havana a na dve knižky od mojich kolegov z RTVS, ktoré sa odohrávajú v televíznom prostredí – Obžalovaná, seďte! od Dany Hlavatej a Prípad Najdúch od Mira Frindta.

Zo všetkého najradšej mám však knihy, ktoré pracujú s históriou. Či už sú to rôzne nové pohľady na populárne témy ako Turínske plátno, hrobka Ježiša Krista, obraz Mony Lisy a podobne, alebo romány zo súčasnosti, ktorých autori si reálnu históriu tak trochu prispôsobujú svojim potrebám. Obdivujem ich fantáziu a schopnosť kombinovať minulosť so súčasnosťou. A teraz hovorím nielen o Danovi Brownovi.

Kto je tvoj najväčší kritik? Koho názoru si sa obával najviac?

Mojim najväčším kritikom je moja mama. Keď som jej dal prečítať Sex s ex, jej prvotná reakcia vôbec nebola nadšenie. Dostala sa k jednému vulgárnemu slovu, ktoré sa v knižke objavilo a bola z neho zdesená. Dokonca trvala na tom, aby som to slovo zmenil. Keď ju dočítala celú, bol som práve na dovolenke v Turecku. Presne si pamätám na okamih, keď mi v mobile cinkla sms. Písala mi maminka, že je nadšená, že sa jej kniha veľmi páči a že musím písať ďalej. Knihu som jej chcel pôvodne venovať, ale nemôžete svojej mame venovať knihu s názvom „Sex s ex“.

Stále sú celkom IN kuchárske knihy. Nenapadlo ti uberať sa aj týmto smerom?

Veľmi rád varím, ale nepatrím medzi kuchárov, ktorí by varili nad otvorenou kuchárskou knihou. Vydávať kuchárske knihy je skutočne módne a už ju vydali aj osobnosti, od ktorých by som to nikdy nečakal. Možno aj vďaka tomu v množstve kuchárskych kníh zaniknú tie hodnotné a kvalitné. Ako som už spomínal, moja tretia kniha by mala byť o Vianociach. No a keďže k Vianociam patria aj rôzne špeciality a koláče, chcel by som do príbehu veľmi nenásilne zakomponovať pár receptov na naše rodinné dobroty. V žiadnom prípade to však nebude kuchárska kniha.

Máš aj nejaký autorský vzor?

Ako som už naznačil, mám veľmi rád Dana Browna. Obdivujem ho, ako dokáže narábať s historickými faktami. Mne nevadí, že si skutočnosť prispôsobuje svojim potrebám. Viem, že čítam fikciu, a preto sa nerozčuľujem, ale, naopak, fascinovane čítam každú ďalšiu stranu. Škoda, že na každú jeho knihu musím čakať dlhé roky. Mal som tiež obdobie, kedy som patril medzi verných čitateľov všetkého od Haliny Pawlowskej. Na jej novinových stĺpčekoch, poviedkach a knihách ma bavila ľahkosť a sebairónia, s akou dokázala písať.

© text a otázky AnnamáriaZávodníková

 

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Sex s ex a Michal Slanička /rozhovor/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/01/MichalSlanicka-e1484989719594.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/01/MichalSlanicka-e1484989719594.jpgadminKultúraSlovenskoLiteratúraRadi čítate knihy plné humoru so štipkou erotiky? Zamilovali ste si príbeh Bridget Jones alebo ste sa našli v jednej z postáv zo seriálu Sex v meste? A čo tak muzikál MammaMia? Páčil sa vám? Ak ste odpovedali na tieto otázky áno (ale aj keby nie), Sex s ex je kombináciou toho všetkého a ponúka...