Severná Kórea sa chce podľa Soulu vzdať jadrových zbraní

Úrad juhokórejského prezidenta oznámil, že Severná Kórea ponúkla rozhovory s USA.

Severokórejčania chcú diskutovať o zrieknutí sa jadrového arzenálu a chcú zmraziť svoj jadrový program, ak to umožní začať priame rozhovory s USA. K tomuto výsledku sa dospelo po dramatickom ústupe napätia po návšteve vysokopostavených juhokórejských politikov.

Vodca Severokórejčanov Kim Jong-un sa chce tiež stretnúť so svojím juhokórejským proťajškom  Moon Jae-inom na konci apríla na prvom summite po viac ako desiatich rokoch. Oznámil to úrad prezidenta Moona. Obaja lídri sa stretnú na svojej militarizovanej hranici v meste Panmunjom.

Sev. Kórea sľúbila nepoužívať konvenčné a nukleárne zbrane proti svojim susedom. Medzi oboma  stranami pretrváva technický stav vojny od rokov 1950-1953, kedy prebehla Kórejská vojna.

Strana severanov jasne oznámila, že je ochotná pristúpiť k denuklearizácii Kórejského polostrova a uviedla, že nechce používať jadrové zbrane, ak bude garantované z juhokórejskej strany, že vojenské hrozby voči severnej Kórei budú zastavené.

Juh a sever sa dohodli na zriadení horúcej linky medzi oboma lídrami kvôli konzultáciám, ktoré majú oslabiť vojenské napätie.

Oznámenie o dohode bolo publikované potom, ako sa vrátila juhokórejská delegácia po dvojdňovej návšteve v Pchongjangu do Soulu.

Stretnutie medzi dvoma lídrami bolo prvé odkedy prišiel Kim Jong-un k moci v roku 2011.

Predchádzajúci summit bol s otcom Kim Jong-una v roku 2007.

Kim sa vyjadril počas návštevy vedenej Chung Eui-yongom, šéfom juhokórejského bezpečnostného úradu, že chce intenzívne napredovanie vzťahov s Južnou Kóreou.

Kim ukázal svojej delegácii fotografie z mítingu so širokým úsmevom a povedal, že chce „prepísať novú históriu národného zjednotenia“.

Táto aktivita diplomatov je v znamení návštevy, ktorá bola prvou, keď juhokórejskí predstavitelia navštívili budovu Kobangsan v Pchongjangu. Kim ich teraz hostil aj so svojou manželkou na večeri pri bielo-ružovej tabuli s vyrezávanými stoličkami. Na večeri, ktorá trvala viac ako 4 hodiny bola prítomná aj mladšia sestra a poradkyňa vodcu Kim Jong-una, Kim Yo-jong.

Fotografia vodcu Kima pózujúceho spolu s piatimi členmi juhokórejskej delegácie bola publikovaná na titulke novín Rodong Shinmun, čo je oficiálne tlačové médium Strany pracujúcich Severnej Kóreje.

Pred odchodom z Pchongjangu povedal Chung, že by chcel pomôcť  „denuklearizovať Kórejský polostrov“ a že by chcel podporiť priamy dialóg medzi Severnou Kóreou a USA.

Zatiaľčo Pchongjang opakovane oznámil, že je pripravený k rozhovorom s predstaviteľmi Spojených štátov, Donald Trump je vzdialený takým postupom. Washington pokračoval vo „svojom  maximálnom tlaku“ a v pondelok oznámil  ďalšie kolo symbolických sankcií kvôli použitiu chemických zbraní  zo strany Severnej Kóreje.

Spojené štáty uviedli, že žiadne rozhovory nebudú, kým Severná Kórea neopustí svoj jadrový a raketový program, avšak, Pchongjang považuje svoje zbrane za potrebné pre prežitie súčasnej vlády.

Zdroj: The Guardian

Severná Kórea ustupuje v otázke jadrového arzenálu https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/08/Kim-e1520354507449.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/08/Kim-e1520354507449.jpgadminPolitikaAtómové testy Severná Kórea,Ďaleký východ,KóreaSeverná Kórea sa chce podľa Soulu vzdať jadrových zbraní Úrad juhokórejského prezidenta oznámil, že Severná Kórea ponúkla rozhovory s USA. Severokórejčania chcú diskutovať o zrieknutí sa jadrového arzenálu a chcú zmraziť svoj jadrový program, ak to umožní začať priame rozhovory s USA. K tomuto výsledku sa dospelo po dramatickom ústupe napätia po návšteve vysokopostavených juhokórejských politikov. Vodca...