Aurora borealis zdroj: Pixabay

Severná polárna žiara a ich menej známy súrodenec južná polárna žiara, aurora borealis a aurora australis, respektíve zvlnené záclony na oblohe v hmlistých zelených a niekedy červených stužkách v blízkosti oblastí pólov Zeme. Tieto dva fenomény nie sú totožné a výskumníci sa teraz domnievajú, že vedia prečo.

Aurory sa objavujú ako slnečný vietor, poryv nabitých častíc emitovaných slnkom, ktorý fúka cez magnetické pole Zeme. Pretože nabité častice prechádzajú symetrickými čiarami v magnetickom poli Zeme, ktoré spája severné a južné póly, malo zmysel predpokladať, že atmosférické zobrazenia na každej pologuli by sa navzájom zrkadlili. Pokroky v technológii zobrazovania Zeme prevzali tento spôsob myslenia v roku 2009, keď vedci pozorovali simultánne aurory unášajúce cez póly vzory, ktoré sa nezhodovali.

Štúdia skúmala obrazy 10 asymetrických žiar, ktoré boli odobraté súčasne z obidvoch pólov a súvisiacich zmien v aurorách a ich vplyv na zmeny zemskej magnetosféry /magnetický závoj Zeme obaľujúci atmosféru/, čo je rozšírenie magnetického poľa Zeme.

Aurora borealis z vesmíru zdroj: Pixabay

Výskumníci zistili, že keď sa slnečný vietor blíži k Zemi z východu na západ, vytvorí nerovnomerný tlak na zemskú magnetosféru a nakloní ju k strane planéty zahalenej v tme. Tento náklon spôsobuje idiosynkrázie tvaru a umiestnenia severných a južných polárnych žiar, informuje tím výskumníkov tento týždeň v časopise Journal of Geophysical Research: Space Physics.

Zistenia by mohli zlepšiť predpovede slnečných búrok, ktoré môžu narušiť elektrické rozvody, satelity a astronautov v priestore, hovorí tím. Pre túto chvíľu však pozorovatelia môžu obdivovať tieto ohromujúce, ale zreteľné polárne žiare.

zdroj: Science 

preklad: redakcia SvP

Severná a južná polárna žiara sú rozdielne, zistite prečohttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2019/02/south-pole-60597_1280-e1549227182191.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2019/02/south-pole-60597_1280-e1549227182191.jpgadminVedaPreklad z angličtiny,VedaSeverná polárna žiara a ich menej známy súrodenec južná polárna žiara, aurora borealis a aurora australis, respektíve zvlnené záclony na oblohe v hmlistých zelených a niekedy červených stužkách v blízkosti oblastí pólov Zeme. Tieto dva fenomény nie sú totožné a výskumníci sa teraz domnievajú, že vedia prečo. Aurory sa objavujú...