Skoro ráno v piatok odhlasoval Senát mimoriadny rozpočet na dva roky, ktorý má predísť  neschopnosti splácať záväzky štátu a potenciálnemu pádu vlády v decembri.

Senátori hlasovali v pomere 64:35 za túto novú zmenu v rozpočtových pravidlách okolo tretej hodiny ráno. Rozhodnutie si presadili republikáni proti opozícii. Prezident Obama je pripravený zaniesť tento nový zákon do ústavy.

Legislatíva by zvýšila dlhový limit štátu v marci 2017 povoliac vláde pokračovať v požičiavní peňazí na zaplatenie dlhov. Štátna pokladnica varovala, že bude v defaulte -neschopná platiť dlhy – kým nepríde do platnosti tento nový zákon v nasledujúci utorok.

Zmena rozpočtu tiež dovolí dotovať výdavky na vojenský program vo výške 80 miliárd na dva roky. To zníži možnosť pádu vlády v decembri, keď vyprší termín dotácií federálnymi agentúrami. Na dôvažok, toto opatrenie by mohlo ochrániť dôchodcov od očakávaného zamietnutia dotácií zdravotného programu.

Zvyšujúce sa výdavky – rozdelené rovnako medzi vojenský a domáci program –  by mohli kompenzovať čiastočne zmeny v systéme sociálneho zabezpečenia, ktorých predpokladaná výška je 168 mld.USD v dlhodobých výdavkoch.

Senátor McConnell to komentoval: „Toto má svoju spodnú hranicu: Toto odhlasovanie odmieta zvyšovanie daní, zaisťuje dlhodobé výdavky oznámenými reformami a ponúka rozšírenú podporu  pre vojenský sektor.“

Senátor opozície Jerry Moran oponoval: „Zakaždým, keď Kongress zvýši výdavky, dlh sa zvýši bez ich podstatnej a správnej redukcie, ktorá by umožnila pokračovať našim starým rodičom a deťom pokračovať v americkom sne.“

zdroj: USA Today

text: redakcia SvP

foto:Wikimedia Commons

 

 

 

Senát USA schválil dvojročný štátny rozpočet https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/CapitolWiki-e1446200570342.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/CapitolWiki-e1446200570342.jpgadminEkonomikaUSASkoro ráno v piatok odhlasoval Senát mimoriadny rozpočet na dva roky, ktorý má predísť  neschopnosti splácať záväzky štátu a potenciálnemu pádu vlády v decembri. Senátori hlasovali v pomere 64:35 za túto novú zmenu v rozpočtových pravidlách okolo tretej hodiny ráno. Rozhodnutie si presadili republikáni proti opozícii. Prezident Obama je pripravený...