Oproti roku 2014 sa vývoz zbraní v Saudskej Arábii zvýšil o 54%. Rijád vytlačil Dillí z prvého miesta svetových predajcov zbraní. Potvrdzujú to všetky štúdie. Saudská Arábia sa dostala na prvé miesto v dovoze vojenského materiálu za rok 2014. Rijád zvyšuje svoje nákupy už šiesty rok neprerušene. Oznámil to londýnsky kabinet IHS Janes, ktorý sleduje 65 krajín. Potvrdil tak inú štúdiu od IISS (International institute for strategic studies), ktorá ukazuje, že Saudovia v posledných rokoch boli na čele v úsilí o posilnenie obrany pred Čínou, Ruskom a Indiou.

Saudská Arábia zvýšila dovoz vojenského materiálu v poslednom roku o 54 %, čím sa dostala na úroveň 6,4 miliardy USD v 2014. Táto suma je asi 10% z celkového svetového obchodu so zbraňami a materiálom. Pre rok 2015 plánuje zvýšiť tento nákup na 9,8 mld. USD. V prepočte to značí jeden dolár zo siedmich minutých na nákupy zbraní.
V globálnom merítku je Stredný východ najväčším míňačom za posledných desať rokov. V tomto období minul na zbrane 110 mld. USD, ako tvrdí IHS Janes.

Francúzsko: tretie v poradí v exporte výzbroje na svete
Zintenzívnenie tlakov na Strednom východe ale tiež v oblasti Pacifiku, boj proti terorizmu, obnovenie flotíl bojových lietadiel vysvetľujú tento skok objemu obchodov so zbraňami. Podľa IHS Janes profitujú na tomto výkupe zbraní ako prví v poradí USA, ktorí exportovali tretinu všetkých zbraňových systémov predaných v roku 2014. Nie je udivujúce, že traja prví vývozcovia výzbroje na svete sú americké značky: Boeing, Lockheed Martin a Raytheon.
Rusko ako jeden z najväčších dodávateľov Číny sa ocitlo na druhej pozícii s celkovými 10 miliardami dolárov (+9%) za vyvezené zbrane.

Tretím obchodníkom na svete je Francúzsko, ktoré získalo terén na trhu v posledných rokoch so svojím predajom vo výške 4,9 mld. USD v roku 2014. Francúzsky Airbus DS sa zaraďuje na štvrté miesto na svete za americkou trojicou.

Francúzsko predáva aj Libanonu

V roku 2014 poskočili ešte nezauditované čísla predaja zbraní za medziobdobie 2000-2014 o 17,3% . Tri štvrtiny zákaziek na francúzsky vojenský materiál pochádza od krajín Blízkeho a Stredného východu. Toto dovoľuje Francúzsku postúpiť o dve miesta vo svetovom hodnotení podľa Direction génerale de l´armement. Do objednávok a predaja patria hlavne 24 bojových lietadiel Rafale pre Egypt a tiež jedna univerzálna fregata aj so zbraňovými systémami za 5,2 mld. eur. Tieto zákazky sa však zrealizujú ako predaj v roku 2015.

V poslednom roku profitovalo Francúzsko na kontraktoch na zariadenia (helikoptéry, protitankové strely, komunikačné systémy, tanky a kanóny) pre libanonskú (!) armádu financovanú kým iným, ako Saudskou Arábiou… vo výške 3 mld. USD. A jeho zbrojárske firmy Airbus DS a Thales Alenia Space (TAS) predali dva satelity pre vojenskú špionáž Arabským emirátom celkovo za 800 miliónov eur.
Zdroj: Le Figaro
Preklad: redakcia SvP

prezentačné foto: Lietadlo Rafale, zdroj: Le Monde

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/AvionRafale-776x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/AvionRafale-300x300.jpgadminEkonomikaBlízky Východ,Francúzsko,Stredný východOproti roku 2014 sa vývoz zbraní v Saudskej Arábii zvýšil o 54%. Rijád vytlačil Dillí z prvého miesta svetových predajcov zbraní. Potvrdzujú to všetky štúdie. Saudská Arábia sa dostala na prvé miesto v dovoze vojenského materiálu za rok 2014. Rijád zvyšuje svoje nákupy už šiesty rok neprerušene. Oznámil to...