Udalosti na Blízkom východe za posledných päť rokov spôsobili vážne následky vo svetovej politike aj hospodárstve. Kde je centrum výroby problémov temer na celom svete je už jasné. Saudi za minulý rok vykázali veľké rozpočtové straty spôsobené veľkými výdavkami na zbrojenie a na podporu arabských revolúcií, ktoré vyslali negatívne vlnenie do celej Európy.

Saudi sa stali vojnovými štváčmi vo väčšom rozsahu, než v akom kedykoľvek predtým pôsobil Izrael. Jeho vojnové operácie mali dosah len na Blízky či Stredný východ, im sa však podarilo rozvíriť hladinu pokoja a bezpečnosti aj v Európe, Turecku a časti južnej Ázie a v rôznych afrických moslimských krajinách, ktoré dovtedy žili v mieri.

SA dokázala roztopiť v zbrojných výdavkoch miliardy dolárov ziskov z ropného biznisu, ktorý však na konci tejto arabskej päťročnice hlboko klesol a ďalšie príjmy, ktoré by vyrovnali hladinu finančných zásob už nepritekajú.

Preto nastalo v SA zemetrasenie na rôznych platformách, nielen v hierarchii monarchického rodostromu a na najvyšších vládnych postoch, ale aj na nižších úrovniach. Toto však zatiaľ nepomáha.

Nepomáhajú ani lokálne vojenské operácie, napríklad v Jordánsku. Prímerie, ktoré tam začalo 15. decembra 2015, skončilo 2. januára 2016. Zároveň, SA a Irán prerušili diplomatické styky, čo značí ďalšie eskalovanie vojny v Jordánsku. Saudská Arábia sa oháňa dôvodom výskytu šiitských houtiov, ktorí sa vzbúrili. Iným dôvodom môže byť snaha Saudov získať vojenský vplyv blízko ohniska konfliktu, ktorým je okupované územie Sýrie a Iraku. Za týchto nových podmienok sa môže prihodiť, že sa situácia vo východnom Stredomorí, čo zahŕňa Turecko, Sýriu, Libanon, Jordánsko a Irán spolu s krajinami Zálivu môže značne pritvrdiť.

Zostáva jedna nevysvetlená vec. Prečo chcú Saudi podporiť Islamský štát, ktorý ich v ich zložitej ekonomickej situácii poškodzuje, keď predáva ropu načierno za ešte nižšie ceny ako sú súčasné trhové. Možno sa za tým skrýva tretí motív, ktorým môže byť rozširovanie vplyvu Islamu do nových teritórií.

©Ľudmila Balážová-Marešová

 

Saudi: Centrum výroby problémov /komentár/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Kral-Salman-e1446221243333.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/Kral-Salman-e1446221243333.jpgadminKomentárePolitikaBlízky Východ,islam,Ropa,terorizmusUdalosti na Blízkom východe za posledných päť rokov spôsobili vážne následky vo svetovej politike aj hospodárstve. Kde je centrum výroby problémov temer na celom svete je už jasné. Saudi za minulý rok vykázali veľké rozpočtové straty spôsobené veľkými výdavkami na zbrojenie a na podporu arabských revolúcií, ktoré vyslali negatívne...