Európske krajiny prítomné na studenom fronte varšavského samitu

Nedostatočná účasť na samite o Blízkom východe odzrkadľuje politiku USA voči Iránu a Sýrii.

Kľúčové európske mocnosti na vrcholnom stretnutí o Blízkom východe na Trumpov podnet začínajúcom v stredu, zistili jednostrannú tvorbu politiky USA v Iráne a Sýrii.

Britský minister zahraničia Jeremy Hunt čoskoro opustí varšavský summit kvôli zaujatiu Brexitom, zatiaľ čo Francúzsko vyslalo nižšieho štátneho zamestnanca a Nemecko svojho mladšieho zástupcu ministra zahraničia.

Federica Mogheriniová, šéfka zahraničných vecí EÚ, chce bojkotovať udalosť, pôvodne koncipovanú Spojenými štátmi ako nátlak na krajiny EÚ, aby prijali agresívvnejšiu politiku voči Iránu.

Pôvodná schôdza bola zrušená po tom, čo Európa povedala Washingtonu „Nešlo o veľmi šikovný nápad“ usporiadať samit, ktorý by zdôraznil rozdiely v názore Európy a USA v otázke Iránu. Mike Pompeo, štátny tajomník USA kvôli tomu inicioval samit, ktorý hostí Poľsko.

Nečakali sa štáty ako Katar, Turecko, Libanon, Irán a Palestínska autorita.

Napriek premenovaniu agendy zameranej na mierovú bezpečnosť na Blízkom a Strednom východe zostávajú európski diplomati skeptickí, či na summite Pompeo alebo Mike Pence zmenia svoju protiiránsku rétoriku.

EÚ zostáva silne na strane Iránskej nukleárnej zmluvy z roku 2015, ktorú však USA zavrhli, hoci EÚ kritizuje iránsky balistický program. Nakoniec to zastavilo predbežný obchod s automobilmi kvôli ďalšej vlne sankcií voči firmám pokračujúcim v obchodovaní s Iránom.

Prítomnosť antiiránskych štátov Zálivu, ktoré sa postavili proti štátom Perzského zálivu a izraelského Benjamina Netanjahua vo Varšave ukázala, ako nepriateľstvo voči Iránu môže dostať niektoré arabské štáty a Izrael na spoločnú platformu.

Jeden zo západných diplomatov povedal, že by to mohlo byť prvé stretnutie medzi arabskými štátmi a Izraelom od mierovej konferencie v Madride v roku 1991.

USA signalizovalo, že môžu byť rozšírené sankcie na export do Iránu v máji tohto roka. Brian Hook, špeciálny reprezentant USA v Iráne povedal tento týždeň: „Nedávame záruky na žiadne budúce udeľovanie výnimiek zo sankcií, či kvôli nafte alebo čomukoľvek inému.“ Dodal, že USA tým mieni „nulové importy“ iránskej nafty tak rýchlo ako je to možné.

Trumpova administratíva vyňala osem krajín zo sankcií, dovoliac im pokračovať v importe nafty z Iránu na šesť mesiacov od mája.

Britskí úradníci sú osobne skeptickí voči rétorike prichádzajúcej z Washingtonu, ktorá by mohla použiť sankcie v rámci navrhovaného mechanizmu uplatneného pre Európu na podporu obchodu, hlavne v nesankcionovaných tovaroch ako sú potraviny a lieky.

Stály tajomník ministerstva zahraničných vecí, sir Simon McDonald, by mohol byť jedným z tých sankcionovaných, pretože je súčasťou nového orgánu EÚ.

Rozdiely medzi Európou a USA kvôli Sýrii sa prejavili v pondelok keď Hunt vyjadril výčitky voči Trumpovmu volaniu po jednostrannom odchode 2000 vojakov zo Sýrie.

Povedal poslancom: „Je dôležité, aby sme víťazstvo neohlásili príliš rýchlo. Ak tak urobíme, riskujeme, že Daesh (islamský štát) obnoví územné postavenie. V skutočnosti sa už vyjadrujú obavy, že sa to teraz začína v niektorých častiach Iraku. Nemali by sme považovať mylne územnú porážku za poslednú porážku. “

Hunt povedal, že je „povzbudivé, že hoci pôvodné oznámenie naznačovalo, že toto stiahnutie sa stane veľmi rýchlo, USA sa v praxi správajú výrazne pragmaticky.“

Naznačil, že odchod USA by nemal zanmenať opustenie jednotiek kurdských spojencov na severe Sýrie, čím by boli vystavené možnému tureckému útoku. „Keby sme ich nechali padnúť, vyslalo by to zlý signál našim /kurdským/ spojencom o budúcich konfliktoch, v ktorých by sme mohli byť účastní,“ povedal Hunt.

Kurdmi vedená SDF zajala celkovo 900 zahraničných bojovníkov, ktorí vstúpili do radov Islamského štátu počas sýrskej vojny. Hunt hovorí u súrnych konzultáciách počas cesty do Whitehallu, ktoré sa týkali návratu britských bojovníkov a ich rodín, ak SDF rozhodne o ich uvoľnení. Francúzsko tiež mení pohľad na svoju politiku.

preklad: redakcia SvP, foto: Mike Pompeo  wikipedia

Zdroj: The Guardian 

 

Samit Varšava 2019https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2019/02/Mike_Pompeo_official_photo-e1550003767459.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2019/02/Mike_Pompeo_official_photo-e1550003767459.jpgadminPolitikaBlízky Východ,EÚ,Iránske sankcie,USAEurópske krajiny prítomné na studenom fronte varšavského samitu Nedostatočná účasť na samite o Blízkom východe odzrkadľuje politiku USA voči Iránu a Sýrii. Kľúčové európske mocnosti na vrcholnom stretnutí o Blízkom východe na Trumpov podnet začínajúcom v stredu, zistili jednostrannú tvorbu politiky USA v Iráne a Sýrii. Britský minister zahraničia Jeremy Hunt čoskoro opustí...