Veterán ruských liberálov prisahal prebiť Putina v 2018

Zakladateľ starej ale menšej politickej strany Jabloko Grigorij Javlinskij povedal reportérom, že očakáva, že v prezidentských voľbách nahradí Putina a dúfa, že nad ním vyhrá vďaka momentálnym ratingom popularity.

V rozsiahlom intervjú zverejnenom Interfaxom v piatok povedal Javinskij, že volebný rating Vladimira Putina, ktorý je teraz nad 80 % nehrá rolu a ubezpečil novinárov, že jeho vlastné šance na víťazstvo sú reálne.

„Upresním tento uzáver, pretože rating Vladimira Putina je dnes mimoriadne vysoký. Z môjho uhla pohľadu situácia v ekonomike vyzerá tak zle, že za jeden rok by sa mohly predčasné voľby stať realitou – Putin chce mať voľby pred termínom kvôli tomu, že nechce čakať kvôli rýchlo sa zhoršujúcej situácii. Nikdy nebol vo voľbách v situácii padajúcich trendov“, povedal Javlinskij.

Zakladateľ Jabloka tiež odmietol akúkoľvek možnosť, že by sa situácia v krajine zlepšovala pred rokom 2018, vraviac, že to by sa mohlo prihodiť len ak by Rusko vrátilo Krymskú epubliku Ukrajine a stoplo podporu samovyhlásených republík Donecka a Luhanska.

Keď sa ho spýtali, či tieto skutočnosti sú na prioritnom mieste v jeho vlastnom volebnom programe, Javlinskij sa vyhol priamej odpovedi, ale povedal, že konflikt kvôli Krymu by mohol byť vyriešený s pomocou medzinárodnej konferencie so širokou účasťou.

Keďže vôľa krymských občanov, ktorí väčšinou podporujú vstup republiky do Ruskej federácie sa prejavila pred dvoma rokmi, Javlinskij povedal, že jeho názor na toto rozhodnutie je, že by malo byť iné referendum, ale konečné slovo v tejto záležitosti prináleží medzinárodnej mienke.

Zakladateľ Jabloka znovu zopakoval svoj postoj voči možným politickým blokom v parlamentných voľbách. Odmietol každú možnosť aliancie s voľnotrhovými liberálmi z Parnasu (Strana slobody ľudu vedená Michailom Kasianovom), ale vyjadril vieru, že samotné Jabloko by mohlo získať 30 kresiel v 450-člennej Štátnej dume.

Aktuálne, Jabloko nemá predstaviteľov v parlmente, ale má zjednodušenú registračnú procedúru, pretože dostalo v predošlých voľbách viac ako 3 % hlasov.

Grigorij Javlinskij bol medzi zakldateľmi Jabloka a vedie stranu už veľa rokov. Odmietol post lídra strany v roku 2008, ale vstúpil do politickej rady Jabloka a reprezentoval stranu vo voľbách. V roku 1996 nazbieral 7,4 % hlasov a v roku 2000 5,8 %. Tiež bol registrovaný ako kandidát v roku 2012, ale štátne orgány ho odstránili z výsledkov potom ako široká časť podpisov jeho voličov bola centrálou strany vyhlásená za neplatnú.

zdroj: Russia Today

preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/JavlinskijjablokoSputnikAndrejStenin-e1457802203665.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/JavlinskijjablokoSputnikAndrejStenin-e1457802203665.jpgadminPolitikaVýchodná EurópaRuskoVeterán ruských liberálov prisahal prebiť Putina v 2018 Zakladateľ starej ale menšej politickej strany Jabloko Grigorij Javlinskij povedal reportérom, že očakáva, že v prezidentských voľbách nahradí Putina a dúfa, že nad ním vyhrá vďaka momentálnym ratingom popularity. V rozsiahlom intervjú zverejnenom Interfaxom v piatok povedal Javinskij, že volebný rating Vladimira Putina, ktorý je teraz nad...