Belgické orgány rozhodli odblokovať časť ruských účtov
Vo Francúzsku a Belgicku v zmysle súdneho výnosu zablokovali majetok, ktorý považujú krajiny za ruský. Rozsudok Hagskeho súdu nasledoval po žalobe bývalých akcionárov Jukosu. Tento majetok činí 1,9 miliardy €.

V sobotu 20.6. 2015 oznámila tlačová agentúra France Press s odvolaním na ministra zahraničia Belgicka Didiera Reyndersa, že Belgicko sa rozhodlo odblokovať časť týchto peňazí, pretože bolo nájdené riešenie ako deblokovať v prvom rade účty ruskej ambasády a zastupiteľstiev pri NATO a EÚ, zvyšok bude nasledovať.

Vo Francúzsku a Belgicku bol zablokovaný majetok, ktorý vlády týchto krajín považujú za ruský ako odpoveď na rozhodnutie súdu zaplatiť 50 miliárd eur patriacich podľa tohto výnosu bývalým akcionárom Jukosu na čele s M. Chodorkovským. Medzi zmrazenými aktívami Ruska sa nachádza aj účet „Rusko dnes“.

Daňové požiadavky voči Jukosu a riešenie
Po previerke v roku 2003 obvinili daňové orgány Ruska firmu Jukos z daňových únikov, ktoré uskutočnila cez pomocné firmy zaregistrované v daňových rajoch. Firmy vystavili daňové priznania na sumu 700 miliárd rubľov. V súvislosti s neschopnosťou Jukosu uhradiť dlhy bolo objavené bankrotné účtovníctvo, aktíva boli predané na burzách a firma bola likvidovaná. Akcionári Jukosu nesúhlasili s takým riešením veci a obrátili sa na Haagsky súd s požiadavkou na výplatu kompenzácií za „vyvlastnenie“.

V júni 2014 súd vyhlásil, že Rusko musí vyplatiť bývalým akcionárom kompenzáciu vo výške 1,86 miliardy eur. Ministerstvo spravodlivosti Ruskej Federácie nazvalo toto riešenie o poskytnutí statusu „obetí“ bývalým spolupracovníkom Jukosu ako irelevantné z pohľadu logiky práva.

No napriek tomu stav kauzy jasne naznačuje, že Rusko bude nútené kompenzáciu vyplatiť pod hrozbou, že mu už ostatné finančné prostriedky zablokované súdom nerozmrazia.
Zdroj: Ria novosti
Text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/PutinVodka-e1423478290281.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/PutinVodka-300x300.jpgadminPolitikaEÚ,RuskoBelgické orgány rozhodli odblokovať časť ruských účtov Vo Francúzsku a Belgicku v zmysle súdneho výnosu zablokovali majetok, ktorý považujú krajiny za ruský. Rozsudok Hagskeho súdu nasledoval po žalobe bývalých akcionárov Jukosu. Tento majetok činí 1,9 miliardy €. V sobotu 20.6. 2015 oznámila tlačová agentúra France Press s odvolaním na ministra zahraničia...