Ruská federácia uvažuje nad ďalšími sankciami namierenými proti Západu, oznámil v piatok šéf národnej bezpečnosti. Tieto sankcie majú byť zamerané proti Fínsku.
Toto oznámenie sa objavilo po zasadnutí Bezpečnostnej rady RF vedenom prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý tak chce odpovedať na odpor západnej tlače.
Rusko by mohlo napríklad revidovať výhodné podmienky pre fínskych obchodníkov s drevom ako odpoveď na odmietnutie Helsínk vydať víza ruskému hovorcovi dolnej komory parlamentu, povedal Nikolaj Patrušev, tajomník bezpečnostnej rady. V televíznom vystúpení potvrdil, že nie je potrebné urobiť tento krok, ale chcú ho ako odvetné opatrenie.

Fínsko odmietlo vstupné vízum hovorcu štátnej Dumy Sergeja Naryškina, pretože sa nachádza na zozname sankcií EÚ. Naryškin mal v pláne viesť delegáciu na zasadanie parlamentného zhromaždenia Organizácie pre bezpečnosť a kooperáciu v Európe. Moskva odpovedala na fínsky krok bojkotovaním stretnutia.
Zákaz vstupu do krajiny pre ruských predstaviteľov a obchodníkov je súčasťou odpovede USA a EÚ na anexiu Krymu Ruskom v roku 2014 a na podporu proruských separatistov v Donecku a Luhansku.

Rusko dostalo zaucho od západu vo forme ekonomických sankcií, ktoré prerušili prístup Ruska na kapitálové trhy a zakázali obchody s vojenskými a energetickými technológiami.
Moskva reagovala na sankcie Západu zakázaním viacerých poľnohospodárskych importovaných produktov.

Putin povedal na schôdzke Bezpečnostnej rady, že Západ chce potrestať Rusko za jeho kurz. „Viedli sme nezávislú domácu a zahraničnú politiku. Nebudeme obchodovať s našou suverenitou“, povedal.
Putin pripomenul rozhodnutie EÚ z posledného mesiaca rozšíriť sankcie z januára a varovanie USA o možných nových sankciách ako signály, že „mohli by sme očakávať od našich geopolitických oponentov revíziu ich nepriateľského kurzu v dlhodobej perspektíve budúcnosti.“
Povedal, že „Rusko musí odpovedať dodatčnými systémovými pravidlami vo všetkých kľúčových oblastiach“, ale zabrzdiť v otvorených otázkach.

Putin sa nezmienil o konkrétnych krajinách, no Patrušev, jeho dlhoročný pobočník a spoluveterán z KGB priamo obvinil Washington z ukrajinskej krízy.
„Spojené štáty iniciovali všetky tie deje na Ukrajine. Iniciovali úder a nástup terajšej ukrajinskej vlády k moci“, povedal ako odkaz na masívne verejné protesty, ktoré vytlačili bývalého ukrajinského promoskovského prezidenta z úradu.

Patrušev vyhlásil, že mierová dohoda o ukrajinskom konflikte celkom závisí od USA.
„Ak USA urobia kroky k normalizácii tejto situácie, bude znormalizovaná. Ak to nebude chcieť, situácia sa zhorší na dlhú dobu“, povedal.
USA a EÚ, naopak, obvinili Moskvu z podporovania vzbury na východe Ukrajiny vojakmi aj zbraňami, no obvinenie Moskva odmietla. Tvrdia, že sankcie musia trvať, kým Rusko splní podmienky februárového prímeria (Minská dohoda).
Zdroj: Yahoo

foto: wikipedia.en/Patrušev vľavo od Putina
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/Putin_Patrushev.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/Putin_Patrushev.jpgadminPolitikaRusko,UkrajinaRuská federácia uvažuje nad ďalšími sankciami namierenými proti Západu, oznámil v piatok šéf národnej bezpečnosti. Tieto sankcie majú byť zamerané proti Fínsku. Toto oznámenie sa objavilo po zasadnutí Bezpečnostnej rady RF vedenom prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý tak chce odpovedať na odpor západnej tlače. Rusko by mohlo napríklad revidovať výhodné podmienky pre...