GazpromPlyn2015
Na snímke Ria Novosti je ukrajinský minister pre energetiku Vladimir Demčišin. © AP Photo/ Virginia Mayo

Komplex dohôd predvída dodávku plynu z Ruska na Ukrajinu v objeme 2 milióny kubických metrov kvapalného plynu do podzemných rezervoárov. Podľa tejto dohody tiež Európska únia poskytne Ukrajine dotáciu 500 mil. dolárov.

Predstavitelia Ruska, Ukrajiny a Eurokomisie dokázali podpísať protokol o podmienkach dodávok plynu na Ukrajinu a jeho tranzite na nadchádzajúcu zimu, no nepodpísali celkový dokument.

Základné body textu trojstranného protokolu už boli známe, no oveľa vyšší príplatok spôsobil proces oficiálneho parafovania dokumentu. Ruská a Ukrajinská delegácia prišli do budovy Európskej komisie na rozhovory okolo 18. 00 hod 25. septembra a na tlačovú konferenciu sa dostali okolo polnoci. No všetci boli udivení tým, že dokument sa len parafoval a nepodpisoval. Potom minister energetiky Ukrajiny Vladimir Demčišin spresnil, že trojstranný protokol bude podpísaný nie neskôr ako o týždeň a objasnil, že dokument treba najprv ukázať právnikom.

Dokument parafovali minister energetiky RF Alexander Novak, viceprezident Európskej komisie Maroš Šefčovič a minister energetiky Ukrajiny Vladimír Demčišin.

Zimný balík
Hostiteľ stretnutia viceprezident EK pre energetiku Maroš Šefčovič oznámil, že zimný balík dohôd pomôže zabezpečiť nerušený tranzit plynu do EÚ cez Ukrajinu počas nastávajúcej zimy. „Je to kľúčový krok k tomu, aby sa zaistili Ukrajine dostatočné dodávky plynu počas tejto zimy a tiež aby nebol ohrozený bezpečný tranzit ruského plynu do EÚ“, povedal.

Šefčovič poznamenal, že balík platí od 1. októbra 2015 do konca marca 2016. Protokol predvída odkúpenie 2 mld. kubíkov plynu. 500 mil. USD bude pridelených Naftogazu do konca roka. Zdroj v EK neskôr novinárom upresnil, že zimný balík sa netýka objemov plynu, ktoré Ukrajina dlhuje Rusku okrem týchto 2 mld. kubíkov.
Podľa slov šéfa Gazpromu zazneli na stretnutí vety o dodatočnom pridelení prostriedkov Ukrajine v období jesene a zimy na zakúpenie plynu. „Zneli sumy do 800 miliónov USD“, povedal šéf Gazpromu Miller.

Hlavnou témou stretnutia bol objem zmluvnej ceny ruského plynu pre Ukrajinu a tiež zľava, ktorú RF chce dať Ukrajine vo 4. kvartáli. Ruská strana nepotvrdila priamo už spomenutú zmluvnú cenu 252 USD za tisíc kubíkov, taktiež aj objem zľavy, ktorá sa odrátava z tejto ceny, čo by činilo okolo 24 USD. Novak poznamenal, že zľava sa bude uplatňovať zo strany vlády RF každý kvartál osobitne, vo 4. kvartáli to bude činiť okolo 20 USD/1000 kubíkov.

„Ruská vláda zníži zmluvnú cenu plynu pre Ukrajinu v štvrtom kvartáli tohto roku a v prvom kvartáli roku 2016 na úroveň zrovnateľnú s cenami v susedných štátoch EÚ. To bude urobené na účet zníženia objemu exportovaného množstva prírodného plynu. To zníži hodnotu ruského plynu pre Ukrajinu z 251 USD dohodnutej ceny na 232 USD za tisíc kubíkov, uviedol Maroš Šefčovič.

Demčišin nazval obchodné podmienky parafovaného protokolu príjemnými pre Ukrajinu. Protokol bude podpísaný podľa neho nie dlhšie ako o týždeň. Šéf Gazpromu vyjadril nádej, že Ukrajina obnoví nákup plynu z RF už od 1. októbra.

zdroj: Ria Novosti

preklad: redakcia SvP

Rusko, Ukrajina a Európska komisia podpísali zimný plynový balík https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/GazpromPlyn2015.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/GazpromPlyn2015.jpgadminEkonomikaEÚ,Rusko,UkrajinaKomplex dohôd predvída dodávku plynu z Ruska na Ukrajinu v objeme 2 milióny kubických metrov kvapalného plynu do podzemných rezervoárov. Podľa tejto dohody tiež Európska únia poskytne Ukrajine dotáciu 500 mil. dolárov. Predstavitelia Ruska, Ukrajiny a Eurokomisie dokázali podpísať protokol o podmienkach dodávok plynu na Ukrajinu a jeho tranzite na...