Predstavitelia USA oznámili v pondelok, že Rusko rozmiestnilo v Sýrii 28 bojových lietadiel. Tým sa podľa nich potvrdili najnovšie pohyby v ruskej vojenskej prítomnosti vo vojnou zmietanej Sýri.

„Je tam 28 stíhačiek a bombardérov“, čím sa myslí západná provincia Sýrie pri al-Lazíkiji, povedal anynymný zdroj pre AFP.Iný úradník tiež hovoril anonymne, keď potvrdil toto vyhlásenie a dodal, že na základni je aj asi 20 ruských bojových a transportných vrtuľníkov. Tí istí úradníci tiež povedali, že Rusko nad Sýriou operuje s dronmi, ale nepridal ďalšie detaily.Washington sa v posledných týždňoch vyjadruje o rastúcej vojenskej prítomnosti Ruska v Sýrii zameranej na podporu Bašára al-Assada. USA varovali, že ruská vojenská podpora sýrskeho režimu len riskuje posielanie väčšieho množstva extrémistov do vojnovej krajiny a môže skôr prekážať v úsilí priniesť mier.

Moskva zatiaľ bola pod diplomatickým tlakom vstúpiť do koalície so Západom a miestnymi bojujúcimi silami proti IS a spojiť sa so silami Asada proti džihádistom.

Ashton Carter, minister obrany USA, hovoril so svojím ruským proťajškom Sergejom Šojguom v piatok, čím sa ukončilo osemnásťmesačné zmrazenie vzťahov vyhlásené NATO-om kvôli moskovskej úlohe v ukrajinskej kríze.

Dohodli sa na pokračovaní rozhovorov, ktoré sú rozhodujúce pre zníženie rizika incidentov vo vzdušnom priestore medzi koaličnými a ruskými silami v ňom operujúcimi. Americký vodca koalície uskutočňuje každodenné letecké nálety proti džihádistom v Sýrii.
Zdroj: Your Middle East
preklad

Rusko rozmiestnilo v Sýrii 28 bojových lietadiehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/BombarderSuchoj30.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/BombarderSuchoj30.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Preklad z angličtiny,Rusko,USAPredstavitelia USA oznámili v pondelok, že Rusko rozmiestnilo v Sýrii 28 bojových lietadiel. Tým sa podľa nich potvrdili najnovšie pohyby v ruskej vojenskej prítomnosti vo vojnou zmietanej Sýri. „Je tam 28 stíhačiek a bombardérov“, čím sa myslí západná provincia Sýrie pri al-Lazíkiji, povedal anynymný zdroj pre AFP.Iný úradník tiež hovoril...