Výkrik rozrušil súdnu sieň počas pojednávania v Zamoskvorecku: „Prečo väzníte môjho brata?“ Niekoľko minút neskôr, Alexej Navaľnyj so slzami v očiach objal v náručí svojho brata Olega na posledné zbohom.

V stredu 30. decembra vyhlásila ruská justícia neočakávaný rozsudok proti bratom Navaľným za defraudáciu a spreneveru fondov v spolitizovanej afére, kde samotná predpokladaná obeť činu ubozpečuje, že neutrpela škodu.

Prvorodený syn Alexej, bojovník proti korupcii sa stal protivníkom číslo jeden proti Vladimírovi Putinovi, bol odsúdený na tri a pol roka väzenia s odkladom.

Tribunál opustil, aby odišiel do svojho domova, kde má od februára svoj trvalý pobyt v rámci trvania tejto aféry. Mladší brat Oleg dostal ten istý trest, ale musí ísť do trestnej kolónie.

„Akých ľudí ste schopní zatvárať, jeho, aby ste ma zasiahli?“ ešte mal čas zvolať Alexej Navaľnyj na súde predtým ako ho odviedli. Ako ozvena, v tom istom momente, ruské sociálne siete sa ozývali tým istým výkrikom: „rukojemník“, „metódy KGB-ákov“… „Ak sa neudrží na kachličke, bude celá rodina ohrozená“, tiež reagoval Pjotr Oficerov, spoluobvinený s Alexejom Navaľným v tejto afére.

„Aféra Yves Rocher“

Rozsudok šokoval viac ako „aféra Yves Rocher“ viac ako žiadna iná z tých, čo mierili na Navaľného. Medzi rokmi 2008 až 2012 spoločnosť bratov Navaľných „Glavpodpiska“ mala sprenevveriť 26 miliónov rubľov (370000€) francúzskej kozmetickej firme prefakturovaním svojich služieb a použijúc na to pozíciu Olega Navaľného v ruskej pošte. Po podaní žaloby začala firma Yves Rocher robiť vnútorný audit, z čoho bolo vyvodené, že firme nebola spôsobená žiadna ujma. V priebehu jedného prejavu ubezpečil jej finančný riaditeľ, že dnes podpísal ten istý kontrakt. Podľa názoru všetkých pozorovateľov, francúzska spoločnosť konala pod tlakom ruských autorít bez toho, aby ho rozoznala.

V Rusku Vladimíra Putina je nezávislosť justície fikcia. Je to Kremeľ, ktorý rozhodol ponechať Alexeja Navaľného v polovičnej slobode pod permanentnou hrozbou jeho odkladu trestu a stáleho prenasledovania v ďalšej afére sprenevery. Je to spôsob udržiavania pod tlakom bez toho, aby sa vyrobil martýr.

Moc mala strach z možného ľudového hnutia odporu? Je to možné. Od masívnych manifestácií v decembri 2011 organizovaných proti podvodom v legislatívnych voľbách, Navaľnyj sa dostal do pozície najemblematickejšieho dirigenta demokratickej opozície. Jeho roečnícky talent robí dojem. Jeho slogan proti strane moci Ruskej jednoty prekrstenej na „stranu zlodejov a podvodníkov“ zaťal do živého. Tiež aj starí liberáli, ktorí hľadeli zlým okom z pozície nacionalistov, ho pasovali za rytiera. Vo voľbách do moskovskej radnice v septembri 2013 dosiahol Navaľnyj silácky kúsok – 27% hlasov od zjednotenej sily voličov.

Kremeľ robil všetko, aby sa vyhol opakovaniu tohto hnutia. Začal urýchlením rozsudku o dva týždne. „Pretože text rozsudku bol skôr pripravený (vopred)“ – vysvetľuje sa to tak. V skutočnosti, koniec tohto chvatu bol priehľadný: zabrániť zhromaždeniu davu z priaznivcov Navaľného predvídaného na 15. januára, čo bol teoretický dátum rozsudku. Minulý týždeň sa ruskí predstavitelia aktivizovali na Facebooku a dosiahli zablokovanie jednej stránky vyzývajúcej k manifestácii 15. januára.

Postačí to? Pri odchode zo súdu Alexej Navaľnyj vyzýval k „vyjdeniu na ulice proti zastrašujúcej moci, ktorá neváha rozbiť rodiny“. Na novej stránke na Facebooku sa vyzýva manifestovať v stredu večer, počet podpísaných pokračoval vo zvyšovaní až dosiahol ráno 17000. Nikto nevie, kto bude na stretnutí. 30. decembra v predvečer Nového Roka sa väčšina Moskvovčanov mobilizuje – odchádza na prázdniny do cudziny alebo na vidiek…

Rozsudok zo stredy má aj iný aspekt: vzerá ako zbraň na odstrašenie proti hocikomu, čo chce kolaborovať s bratmi Navaľnými. 38-ročný advokát sa stal rádioaktívnym. Počas mesiacov, prevaha členov vedenia jeho politickej strany, ktorá nebola nikdy registrovaná, podstúpila opletačky s justíciou alebo bola poslaná do exilu.

Viac ako politická osobnosť, je to bloger Navaľnyj, ktorého chcel Kremeľ neutralizovať. Alebo, presnejšie, vyšetrovateľ, ktorý neúnavne odhaľoval už roky malé a veľké korupčné škandály. V Rusku Vladimíra Putina volať po slobodných voľbách alebo po úcte ku slobode je riziko, čo je ale všeobecne tolerované. Hovoriť o peniazoch mocných však nie je tolerované. Alexej Navaľnyj zaútočil na srdce Putinovho režimu analzujúc mechanizmy používané elitou na deformáciu štátu a veľké verejné skupiny premenené na stroje vyrábajúce „cash“.

Banditi, ktorým zverili moc

Narazil na frontu blízkych prezidenta Putina, ako Igor Sečin, šéf petrolejárskeho koncernu Rosneft alebo železničný magnát Vladimír Jakunin, to znamená novú oligarchiu vyberanú podľa jej vernosti voči prezidentovi Putinovi alebo jej príslušnosti k tajným službám, ktorá nahradila oligarchiu z rokov deväťdesiatych. Navaľnyj sa pustil aj do šéfa vyšetrovacieho výboru Alexandra Bastyrkina, ktorý je inštanciou v justícii a ktorý sa oboznámil so spisom Yves Rocher. Bastyrkin odhalil, že bol tajne vyšetrovať záležitosti v Českej republike.

Počas vypočúvania 19. decembra, v zmysle požiadavok, A. Navaľnyj premenil svoj vlastný proces na tribúnu prevezmúc úlohu prokurátora a vyhlásil debatu falošne „naivnú“ za klamstvo: „Tu, v tejto sále vidno len ľudí, ktorí klopia oči a pozerajú na stôl. Ľudia, ktorí pozerajú na stôl, zažívajú bitku s banditami, ktorí si prisvojili moc. V našej krajine celá moc spočíva na klamstve bez konca. Putin vyhlásil počas tlačovej konferencie ´nemáme palác´. Takých palácov sme odfotografovali tri za mesiac. Nemali sme oligarchov, ktorí sa obohacovali na účet štátu? Ale my máme všetky dokumenty, ktoré nasvedčujú, že polovica štátnych podnikov majú účty ako offshore firmy na Cypre a v Paname. Prečo znášať všetky tieto klamstvá? Život je príliš krátky, aby sme pozerali na stôl.“ˇ

Zdroj: le Monde, Benoît Vitkine – novinár v Le Monde

prezentačné foto: Le Monde, bratia Navaľní – Alexej a Oleg – počas súdneho procesu v Zamoskvorecku 30. decembra 201423

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Navaľní.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Navaľní-300x300.jpgadminPolitikaRuskoVýkrik rozrušil súdnu sieň počas pojednávania v Zamoskvorecku: „Prečo väzníte môjho brata?“ Niekoľko minút neskôr, Alexej Navaľnyj so slzami v očiach objal v náručí svojho brata Olega na posledné zbohom. V stredu 30. decembra vyhlásila ruská justícia neočakávaný rozsudok proti bratom Navaľným za defraudáciu a spreneveru fondov v spolitizovanej afére, kde samotná predpokladaná obeť činu ubozpečuje,...