MapaRuskychakcii&syria„Ruské vojenské letectvo začalo bombardovať pozície teroristov v Sýrii“, kričí hlava ruských tabloidov Komsomolskaja Pravda.
Mediálne pokrytie ruských náletov v Sýrii vedie nový bulletin v Ruskej štátnej televízii. Sú to reportáže o lietadlách zacielených na islamistický Al-Nusra Front, inak nazývaný Islamský štát.
Ale väčšina ruských médií jednoducho ich ciele nazýva „IS“ alebo teroristi.
Rozľahlé pokrytie značne kontrastuje s bývalým utajovaním sovietskej dlhej a drahej vojny v Afganistane.

Vo väčšine nových správ Ruská TV ukazuje video leteckých útokov nafilmované dronmi. Podobné americké a izraelské zábery z Blízkeho východu boli zverejnené už predtým, ale toto je v prípade Ruska nový úkaz.

Kanál 1 TV, kľúčový zdroj správ pre väčšinu Rusov vystresovaných ruskými operáciami je založený na sýrskej výzvednej službe a na základe požiadavok Bašára al-Asada.
Správy o leteckých útokoch odrážajú varovanie od prezidenta Vladimira Putina, že ruskí islamisti v IS sú hrozbou pre Rusko.

Ciele v horách
Kanál Jedna ukazuje ruské lietadlá zobrazované v noci ako ich personál pripravuje štarty zo základne vládou obsadeného mediteránskeho prístavu al-Lazíkija (Latakia).
Armádny hovorca Viktor Klimov povedal, že osem cieľov IS bolo zničených – veliteľstvo a komunikačné miesta, doprava, zásoby pohonných hmôt a sklady zbraní. To je aj vrátane hlavných operačných miest teroristov v horách.

Bulletiny na štátnom kanáli Vesti hovoria, že lietadlá Suchoj-24 bombardovali pozície Al-Nusra Frontu na sever od Homsu a o niekoľko hodín neskôr sýrske vládne vojsko zaútočilo na militantov. „Zakopalo sa tam viac ako 5000 militantov“, povedal. Al-Nusra je spojencom al-Kajdy.
„Extrémisti používajú tunely a iné podzemné priechody na ochranu pred náletmi, ale sýrska armáda nemá potrebnú výzvednú kapacitu na odhaľovanie islamistických opevnení a podzemných tunelov v krátkom čase“, uviedli Vesti.

To značí, že sýrske letectvo často príliš neskoro začne podporovať pozemné jednotky, oznamujú Vesti. „Ruské lietadlá sú schopné operovať nad Sýriou rýchlejším a presnejším spôsobom“.
Ruské správy hlásia tiež, že lietadlá sú schopné postarať sa o útoky 24 hodín denne, zatiaľčo sýrske letectvo sa obmedzuje na denné útoky.
Rozsiahle nálety
Ruské ministerstvo obrany oznamuje, že ruské lietadlá vykonali 20 náletov v stredu, 12 z nich proti cieľom IS. V tom nie je zahrnutá žiadna občianska infraštruktúra.
Štyri z náletov proti IS boli vykonané v noci.
Celkovo, Rusko rozmiestnilo v Sýrii viac ako 50 lietadiel a helikoptér, povedalo ministerstvo.
Ruské lietadlo Su-24M kompletne zničilo velenie IS v Lataminehu, taktiež jedno sídlo IS a sklad munície blízko Talbisehu, uviedol generál Igor Konašenkov z ministerstva obrany.
Tiež oznámil, že nálety zničili aj sídla teroristov a sklady munície v meste Idlib, čo je veliteľský post blízko Hamy a fabriky na výbušniny severne od Homsu.

Liberálny ruskojazyčný zdroj správ v Litovsku citoval, že 36 civilov zabitých ruským bombardovaním je zahraničnými médiami široko zmieňované. Číslo uviedol Chalíd Choja z antiasadovskej opozície.
Prezident Putin odmietol hlásenia o škodách na životoch civilov ako „informačnú vojnu“ a výpredaj správ a že väčšina Rusov nepovažuje obvinenia pána Choju za spoľahlivé.
Ale Západ tiež vyhlasuje, že zničení sunnitskí rebeli boli zbombardovaní.

Bonusy pre vojakov
Ruský denník Kommersant zverejnil najviac detailov z ruských operácií vrátane presných čísel o použitých lietadlách a ich bojovom rozptyle v Sýrii.
Kommersant zverejnil mapu v ruštine, na ktorej sú vymenované: 4 kusy Su-30 SMs, 6 Su-34s, 12 Su-25 SMs.
Kommersant tiež uviedol, že tlak islamistov na oblasť Latakie zalarmoval v posledných mesiacoch sýrsku vládu.

Ruské médiá prízvukujú, že do Sýrie boli poslaní len profesionálni vojaci, nie branci zo zákona. No počet a jednotky neboli zverejnené.

Podľa denníka Vedomosti nebol nedostatok vojakov ochotných ísť za mzdu a bonusy. Dôstojníci dostali extra denný príplatok 43 USD, uviedla Valentina Melnikova, šéfka združenia Matky Vojakov.
Od pádu hodnoty rubľa bonus prerátaný na ruble znamená v Rusku väčšiu kúpnu silu.
Operácia vytlačenia IS z Palmýry má vysokú reklamnú hodnotu, uvádza Kommersant, ale mohla by byť pre Rusko riskantná. Zábery ukazujúce ISIS-om zničený antický chrám v Palmýre vyvolal medzinárodné odsúdenie.

V populárnom denníku Moskovskij komsomolec varuje vojenský analytik Ruslan Puchov, že na ruskej leteckej základni boli použité nejaké „neindetifikované lietadlá“.
Zoči-voči tomuto riziku varuje, že limitovaná letecká operácia nemôže zaistiť pozemnú operáciu“ a potrebujeme byť na to pripravení“.
Zdroj: BBC

foto: ISW. Strike targets: AFP, BBC

preklad:redakcia SvP

Rusko a jeho mediálna ofenzíva https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/MapaRuskychakciisyria.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/MapaRuskychakciisyria.pngadminMAPYPolitikaBlízky Východ,islam,Preklad z angličtiny,Rusko„Ruské vojenské letectvo začalo bombardovať pozície teroristov v Sýrii“, kričí hlava ruských tabloidov Komsomolskaja Pravda. Mediálne pokrytie ruských náletov v Sýrii vedie nový bulletin v Ruskej štátnej televízii. Sú to reportáže o lietadlách zacielených na islamistický Al-Nusra Front, inak nazývaný Islamský štát. Ale väčšina ruských médií jednoducho ich ciele nazýva „IS“...