Článok zverejnený na stránke Mediapart naznačuje, že Kremeľ a ľudia blízki Putinovi mali medzi sebou obchodné výmeny týkajúce sa politickej podpory „Front national“ ruskou politikou kvôli Ukrajine a jednu finančnú podporu ruských bánk pre Marine Le Pen. História týchto aktivít odhalených skupinou ruských hackerov začína na jar: na tejto stránke je zverejnený hacknutý prepis vnútornej smernice z emailového účtu vysokého ruského politika.

Kosťa, sprostredkovateľ s FN
Timur Prokopenko je poverený médiami a internetom v administrácii ruského prezidenta. Medzi 40 tisícmi emailov v období 2011 a 2014 vymenených medzi Prokopenkom a jeho partnermi bolo 66 týkajúcich sa madamme Le Pen a Front national. S hlavným vyjednávačom identifikovaným ako Kosťa. Tento bol podporovaný Konstantinom Rykovom, ktorý býval poslancom Dumy v rokoch 2007 až 2012 a mal kontakty na Francúzsko, kde vlastní vilu.
10. marca 2014 sa pýtal Timur Prokopenko Kosťu, či môže prísť Marine Le Pen na Krym ako pozorovateľka referenda, ktoré malo prebehnúť o šesť dní neskôr. „Je to extrémne potrebné. Povedal som môjmu šéfovi, že si bol v kontakte s ňou ????“, píše Prokopenko.
Kosťa mu odpovedá na druhý deň, že „Marine Le Pen je na vidieku kvôli voľbám do miestnych orgánov vo Francúzsku“ ale že „Front national prevezme oficiálne pozíciu na Kryme“. Prokopenko bol potešený. Dvaja vyjednávači hovorili o otázke financií, zmieňujúc zásah vice-ministra zahraničných vecí Ruska a Floriana Philippota, konzultované s prezidentkou FN.

Vďaka Francúzska
17. marca 2015 vyhlásila Le Penová, že výsledky referenda na Kryme pod dohľadom Ruska sú bez pochýb možné. V tom istom čase odišiel Aymeric Chauprade, poslanec v parlamente EÚ z osobných dôvodov na Krym počas referenda. Iný europoslanec FN Jean-Luc Schaffhauser odišiel neskôr do Donbasu ako pozorovateľ volieb organizovaných v novembri proruskými separatistami.
Mysliac si, že Marine Le Pen „nezradila ich záujmy“, dvaja muži mienia, že „bolo treba poďakovať Francúzom nejakým spôsobom“.

12. apríla odišiel zodpovedný politik do Ruska a stretol sa s predsedom Dumy Sergejom Naryškinom. 18. apríla finančná spoločnosť Cotelec, ktorej predsedá Marine Le Pen, pijala sumu 2 mil. € od cyperskej spoločnosti živenej ruskými fondami.
V septembri bolo 9 mil. € poslaných pre FN cez Prvú česko-ruskú banku (FCRB). Le Penová, ktorá odhadla náklady na kantonálne a regionálne voľby na 30 mil. €, nazvala tieto peniaze ako pôžičku, keď francúzske banky odmietli vyplatiť peniaze jej strane.
Ruský denník Kommersant potvrdil, že si nevie predstaviť túto transakciu bez súhlasu Kremľa.
Na otázku Mediapartu sa pokladník FN Wallerand de Saint-Just, ktorý podpísal zálohu na 9 mil. € vyjadril, že „neviem, kto je pán Prokopenko. Nevidím do pozícií Marine Le Pen v zahraničí. Poznal som len personál v banke.“

Poznámka redakcie: Le Ppenová a jej Front national tohto roku prehrali kantonálne a regionálne voľby vo francúzsku.
Zdroj: Le Monde

preklad: redakcia Svp

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/MARINELEPEN-e1410003148511.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/MARINELEPEN-300x267.jpgadminPolitikaFrancúzsko,RuskoČlánok zverejnený na stránke Mediapart naznačuje, že Kremeľ a ľudia blízki Putinovi mali medzi sebou obchodné výmeny týkajúce sa politickej podpory 'Front national' ruskou politikou kvôli Ukrajine a jednu finančnú podporu ruských bánk pre Marine Le Pen. História týchto aktivít odhalených skupinou ruských hackerov začína na jar: na tejto...