Bombardovanie ohrozuje krehké prímerie dohodnuté v Mníchove volajúce po prerušení násilia a po humanitárnej pomoci.

Násilie zúrilo v celej Sýrii, keď v nedeľu vyzval Barack Obama Putina, aby zastavil bombardovanie hlavného prúdu vzbúrencov (protiasadovských), aby sa mohol dosiahnuť diplomatický pokrok v dočasnom obmedzenom prímerí, ktorý sa predpokladal nastoliť tento týždeň.

Ruské bojové lietadlá pokračovali v úderoch na ciele tento víkend a Turecko vtiahnuté ešte viac do konfliktu ostreľuje kurdské pozície na severe Sýrie už druhý deň napriek narastajúcemu alarmovaniu Ankary, že Kurdi získali výhodu z politického vákua v (ich) oblasti.

Obnovené teroriskické akcie hrozia ukončiť krehkú dohodu hlavných síl v Mníchove v poslednom týždni, ktoré volajú po „ prerušení násilia“ do jedného týždňa a zaslaní humanitárnej pomoci do vojnou zasiahnutých oblastí. Dohoda vylučuje vojenské operácie proti teroristickej skupine Islamský štát a pobočke al-Kájdy Džabhát al-Nusra v Sýrii.

Letecká kampaň Moskvy sa začala v predošlej jeseni a zosilňuje sa v týchto týždňoch. Odkedy sa začala vojna, vedie k najvýraznejším ziskom pre režim Bašára al-Asada. Primárne je zacielená proti hlavnoprúdovým vzbúrencom, ktorí sa pred ňou ustupujú.

Kremeľ povedal v nedeľu, že Obama a Putin diskutovali o kríze telefonicky a dohodli sa, že zmluva dosiahnutá v Mníchove bola pozitívny krok a sľubovali nastoliť prímerie a zásielky pomoci.

Prezident Obama zdôrazňuje dôležitosť ruskej konštruktívnej úlohy v prerušení leteckej kampane proti oslabeným silám opozície v Sýrii“, povedal Biely dom.

Ale Moskva pokračuje v bombardovaní oblastí v provinciách Latakia a Alepo. Sýrsky pozorovateľ ľudských práv, čo je monitorujúca skupina s kontaktmi v Sýrii, hovorí, že ruské bojové lietadlá vykonávajú silné bombardovanie na severe Alepa ako podpornú ofenzívu pre jednotky lojálne Asadovi.

Ofenzíva v meste Alepo, ktorá môže spôsobiť obkľúčenie vzbúrencov, ktorí držia polovicu tohto mesta, vyhnala 51 000 civilov, podľa úradníkov OSN, ktorí opisujú situáciu ako grotesknú. Desaťtisíce ľudí riskujú byť vyhnaní zo svojich sídiel a mnohí utekajúci civili našli útočisko blízko tureckej hranice, čo potenciálne zhoršuje utečeneckú krízu. Turecko hostí teraz viac ako dva milióny vojnou vyhnaných Sýrčanov.

Moskva bola v sobotu obvinená z kampane náletov čo pomáha zvyšovať tok ľudí z Blízkeho východu a ich rozmiestneniu v Európe. Americký senátor John McCain hovorí, že ruská stratégia v Sýrii bola prílišným posilňovaním utečeneckej krízy a jej využívaním ako zbrane rozdeľujúcej transatlantickú alianciu a podmínovaním Európskej únie.

Ankara ostreľovala v nedeľu pozície držané kurdským YPG na severe Sýrie, čo v Turecku vzbudzuje strach, že YPG bude dotlačená k nastoleniu autonómie malého kurdského štátu na jeho hranici.

Krajina vrie povstaním PKK, čo je separatistická kurdská organizácia, ktorá bola označená ako teroristická skupina a ktorá je považovaná za tú, čo má blízke vzťahy s YPG.


V nedeľu žiadal turecký premiér Ahmet Davutoglu, aby sa YPG stiahla z oblastí, ktoré dobyla v Aleppe.
Vedúci kurdský predstaviteľ odmietol požiadavku Ankary v jednom intervjú pre Reuters, pričom povedal, že Turecko nemá práva zasahovať v sýrskych záležitostiach.
To ukazuje na to, že turecká úloha v posledných týždňoch posilnila. Vojenský predstaviteľ Saudov potvrdil, že jeho krajina posiela stíhačky do tureckého Incirliku na leteckú základňu ako prípravu pre vstúpenie do operácie proti IŠ v Sýrii.

V jednom rozhovore pre médium Al-Arabíja povedal brigádny generál Ahmad al-Asiri, že pohyb bol súčasťou záväzku kráľovstva bojovať proti teroristickej skupine, a že pozemné sily budú rozmiestňovať.

V predošlom týždni Rijád oznámil, že pripravil odoslanie vojakov do boja proti IŠ v Sýrii, čo je podľa podporovateľov Asadovho režimu krok riskujúci prehĺbenie vojny.
Saudská Arábia v nedeľu oznámila, že pripravuje začať to, čo opisuje ako najväčšie vojenské cvičenie aké kedy bolo vedené na Blízkom východe nazvané Severný hrom, ktoré uskutoční 20 arabských a muslimských krajín.
zdroj. The Guardian

preklad redakcia SvP

Ruské lietadlá udreli na Sýriu, keď Obama posúril Putina zastaviť...https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/Aleppo16jan2016-e1452985296317.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/Aleppo16jan2016-e1452985296317.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Migrácia v EÚ,Preklad z angličtiny,Rusko,USABombardovanie ohrozuje krehké prímerie dohodnuté v Mníchove volajúce po prerušení násilia a po humanitárnej pomoci. Násilie zúrilo v celej Sýrii, keď v nedeľu vyzval Barack Obama Putina, aby zastavil bombardovanie hlavného prúdu vzbúrencov (protiasadovských), aby sa mohol dosiahnuť diplomatický pokrok v dočasnom obmedzenom prímerí, ktorý sa predpokladal nastoliť tento týždeň. Ruské...