Jeden z chýbajúcich na oslavách 9. mája v Moskve bol severokórejský diktátor Kim Jong-un, ktorého príchod medializoval Kremeľ dlho vopred. Nakoniec 28. apríla túto informáciu dementoval Dmitrij Peskov, hovorca Vladimíra Putina. Kim Jong-un vraj odmietol toto pozvanie zdôvodu interných problémov doma v Kórei.

Táto formulka spôsobila vlnu špekulácií o nestabilite kórejského režimu.
„Kim Jong-un nemá problém so zdravím a žiadne politické tlaky naňho nie sú patrné, tiež, je veľmi možné, že uvedené „vnútorné dôvody“ nie sú príčinou jeho absencie v Moskve“, mieni Cheong Seong-chang z inštitútu Sejong v Soule. Pre Pchongjang sa nejedná o odvolanie návštevy, pretože Kimova návšteva v Moskve nikdy nebola oficiálne potvrdená. Severná Kórea bola na oslavách zastúpená titulárnou hlavou štátu Kim Jong-namom, predsedom prezídia národného zhromaždenia.

„Interné dôvody“ vymyslené Moskvou zelektrizovali atmosféru niekoľko dní pred prehliadkou, tajné služby Južnej Kóreje oznámili popravu 15 osobností politiky v Severnej Kórei, medzi ktorých patrí údajne námestník ministra lesov a vysoké kádre zo „Strany práce“ , čo sa vraj udialo koncom roka 2014.

Namiesto toho, aby sa Kim unúval do Moskvy, kde by bol len jedným z mnohých, zostal doma a zúčastnil sa skúšobnej streľby novej balistickej strely vypustenej z ponorky, ktorú severokórejská tlačová agentúra KCNA nazýva „strategickou zbraňou svetovej úrovne“.

Skúšobný štart silnej strategickej rakety oznámila 9. mája ráno. Balistická strela bola vraj vystrelená z osobnej iniciatívy najvyššieho veliteľa Ľudovej armády Kóreje Kim Jong-Una. Severokórejský líder dal príkaz na začatie útoku ponorky a pozeral sa na prelet strely, KCNA opísala raketu ako zodpovedajúcu posledným technologickým a vojenským štandardom, pričom kvalifikovala tento test ako „objavný úspech“, ktorý sa dá porovnať s nedávnym vypustením satelitu Severnou Kóreu.
Zdroj: Le Monde
Text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/kim-jong-un_pics_180.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/kim-jong-un_pics_180.jpgadminPolitikaĎaleký východJeden z chýbajúcich na oslavách 9. mája v Moskve bol severokórejský diktátor Kim Jong-un, ktorého príchod medializoval Kremeľ dlho vopred. Nakoniec 28. apríla túto informáciu dementoval Dmitrij Peskov, hovorca Vladimíra Putina. Kim Jong-un vraj odmietol toto pozvanie zdôvodu interných problémov doma v Kórei. Táto formulka spôsobila vlnu špekulácií o nestabilite...