Rusi stavajú webový firewall v zmysle dvojstranného paktu s Čínou

Rusko vypracovalo plán ako inkorporovať čínsky Veľký firewall do vlastného webu. Systém filtrovania internetu v Rusku bude podľa vzoru Číny, z čoho vyplynula bezprecedentná spolupráca týchto dvoch veľmocí.

V rámci tejto filtrovacej akcie sa už skôr v novembri zablokovala sociálna sieť LinkedIn v celom Rusku. Rusi v rámci reintegrácie so štátmi BRICS-u a hlavne Číny a Indie vykonali sériu opatrení, ktoré podriadia internet silnej štátnej kontrole.

Legislatívu k týmto opatreniam publikovali v novembri. Kremeľ vyhlásil zmenu postojov voči globálnemu kyberpriestoru: zmenu názvov domén a uzlov optických káblov. Tieto operácie celkom zmenia architektúru internetovej siete, ktorá už nebude integrálnou časťou globálneho webu.

Legislatívne opatrenie je známe ako zákon Jarovoj a už vošlo do platnosti. Ruskí poskytovatelia internetu a telefonických pripojení budú povinní archivovať údaje všetkých užívateľov 6 mesiacov a metadáta tri roky.

Kremeľská vláda prešla do ofenzívy proti internetovej slobode. Vláda sa zrejme bojí ľahkej mobilizácie protestov a rýchleho šírenia nebezpečných ideí a informácií.

Nová stratégia bola vyvinutá v tesnej spolupráci s čínskymi predstaviteľmi na vrcholovom stretnutí v Pekingu a v Moskve tento rok. Na stretnutí v apríli sa zúčastnil aj tzv. otec Veľkého Firewallu Fang Binxing a Igor Ščjogolev, Putinov asistent pre internet a bývalý minister komunikácií.

Prečo sa rozbehol proces odtrhnutia od celosvetovej internetovej siete má viacero dôvodov, no jeden veľmi dôležitý je získavanie pokročilých technológií od Číny.  Tieto technológie boli v dôsledku sankcií Západu pre Rusko len ťažko získateľné.

V auguste t.r. sa udiali rozhovory medzi  ruským výrobcom Bulat a čínskym Huawei o nákupe technológií pre ukladanie dát a výrobu serverov, ktoré budú napĺňať  predpisy Jarovej zákona.

Tu vznikajú pochybnosti, či monopolní dodávatelia Huawei a Bulat budú schopní kvôli absencii konkurenčných firiem vytvoriť kvalitné produkty.

Medzi hlavnými iniciátormi a organizátormi tejto akcie sa nachádzajú podľa The Guardian ľudia ako Patrušev, Ščjogolev, Konstantin Malofejev. Títo ľudia sú šedé eminencie v pozadí zákona Jarovej o nových podmienkach na ruskom webe.

Čína tiež prijala kontroverzný zákon o kyberbezpečnosti  7. novembra 2016, ktorý oživil už dávnejšiu medzinárodnú debatu o cenzúre v tejto krajine.

Cenzúra internetu po čínsky v Rusku je následok zlých šachových krokov, ktoré vyvolali ekonomické škody v EÚ a schladili už aj tak dosť studenú vojnu medzi Ruskom a USA a jeho spojencami.

zdroj: The Guardian, Putin brings China´s Great Firewall to Russia in cybersecurity pact

©redakcia SvP

Rusi stavajú webový Čínsky múr proti Západu za pomoci Čínyhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/cyber-security-1784985_960_720.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/cyber-security-1784985_960_720.jpgadminPolitikaČína,Kybersecurity,RuskoRusi stavajú webový firewall v zmysle dvojstranného paktu s Čínou Rusko vypracovalo plán ako inkorporovať čínsky Veľký firewall do vlastného webu. Systém filtrovania internetu v Rusku bude podľa vzoru Číny, z čoho vyplynula bezprecedentná spolupráca týchto dvoch veľmocí. V rámci tejto filtrovacej akcie sa už skôr v novembri zablokovala sociálna sieť LinkedIn v celom Rusku. Rusi...