Konštatujúc viditeľné posilnenie ruskej vojenskej prítomnosti na severozápade krajiny, Západ sa znepokojuje kvôli zámeru prezidenta Putina podporiť Bašára al-Asada.

Dopravné lietadlá s tajomným obsahom prerobené tak, aby mohli pojať viacero stoviek vojakov, vojaci prezrádzajúci svojou prítomnosťou sami seba robením si selfies, tanky a dve lode pre vylodenie… Hoci o posilnení ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii americká tajná služba nepochybuje vôbec, zámery Moskvy zostávajú v očiach Západu nepriehľadné. Tento pochybuje, že Rusko sa neangažuje v bojoch po boku svojho spojenca prezidenta Bašára al-Asada.

Zatiaľ čo boje Islamského štátu napredujú a Bašárov režim stráca územie, Moskva sa pustila od leta do intenzívnej diplomatickej aktivity. Kremeľ znásobil svoje stretnutia so sýrskou opozíciou, ale tiež so Saudskou Arábiou a inými regionálnymi hráčmi. Pre väčšinu špecialistov, ruská iniciatíva, ktorá má veľmi zlé spomienky na Afganistan, je zameraná predovšetkým chrániť sýrsky režim bojom proti Daech-u.

Rusi chcú tiež zaistiť prístav Tartous, jedinú pevnosť (Sýrie) pri Stredozemnom mori.
Cieľom Ruska je potlačiť opozíciu a zjednotiť si s ňou pozície pre vyjednávanie o politickej kríze s Damaskom a vytvoriť vojenskú koalíciu posilnenú o Turecko a Saudskú Arábiu.
Snaha Ruska hrať šachy na sýrskom poli spolu s USA a NATO je spochybňovaná kvôli „komplikovanému politickému riešeniu“. Dôveryhodnosť v tento projekt preto zo strany Západu vyprcháva. Impulzívne reakcie Západu sú preto aj príčinou, že Putin pred ním maskuje svoju hru, takisto koná však aj v ukrajinskej kauze.

Ale v Sýrii je Moskva málo podozrivá, že chce kompromisy v súvislosti s islamským terorizmom. Konštantne bráni pozície koalície proti Daech-u. Zachovať pri moci Asada a zároveň poraziť Islamský štát nie je však ľahká alternatíva. Sýrska pravidelná armáda má totiž problém udržať sa aj kvôli postupujúcej profesionalizácii ISIS a následnému negatívnemu psychologickému dopadu na sýrskych vládnych vojakov.

V túto stredu bolo zabitých najmenej 56 sýrskych vojakov, z ktorých bolo niekoľko popravených a desiatky uväznených. Ďalší zmizli na letisku Abu Duhur – podľa sýrskeho pozorovateľa ľudských práv. Zároveň vláda utrpela veľkú stratu tým, že prišla o toto letisko situované v provincii Idlib, ktoré bolo poslednou vojenskou základňou režimu v tejto oblasti na severo-západe krajiny.
Zdroje: Le Figaro, zhrnutie článkov
Text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/PutinVodka-e1423478290281.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/PutinVodka-300x300.jpgadminPolitikaBlízky Východ,RuskoKonštatujúc viditeľné posilnenie ruskej vojenskej prítomnosti na severozápade krajiny, Západ sa znepokojuje kvôli zámeru prezidenta Putina podporiť Bašára al-Asada. Dopravné lietadlá s tajomným obsahom prerobené tak, aby mohli pojať viacero stoviek vojakov, vojaci prezrádzajúci svojou prítomnosťou sami seba robením si selfies, tanky a dve lode pre vylodenie... Hoci o posilnení...