nano-technology-1486910_960_720Už nie sci-fi ale rozšírená realita

Ako bude vyzerať v blízkej budúcnosti štruktúra zamestnanosti? A bude vôbec nejaká, keď nás čaká éra hromadného nasadenia robotov?  Zamestnanosť  celkom určite nezanikne, no bude mať iné charakteristiky. Vzniknú celkom nové profesie. Vyhľadávané pracovné miesta v najbližších desiatich rokoch majú byť celkom iné, než sme si mysleli ešte trebárs pred  troma rokmi. Únik pracovných miest zavinených zánikom tradičných profesií prichádza so štvrtou vlnou technických revolúcií zahŕňajúcou rozšírenú realitu a nanotechnológie. Sú to celkom nové technické vymoženosti, z ktorých vyplynú nové pracovné profesie a miesta. Takto ich pomenovali americkí futuristi, ktorí sa zaoberajú veľmi blízkou budúcnosťou.

  1. Technici neuroimplantátov

Napredovanie vo vývoji neurotechnológií poskytne najväčšie možnosti kariéry. Špecialisti v neurológii budú veľmi  žiadaní. Neurochirurgovia, technici vo výrobe implantátov, špecialisti na rozšírené vedomie, inžinieri  mozgových implantátov, odborníci na skenovanie na báze magnetickej rezonancie a  inžinieri pre vývoj androidov.

  1. Opravári a údržbári  inteligentného  bývania

Budúci internet vecí a priemysel, ktorý okolo neho vznikne, vyprodukuje odhadom 19 biliónov USD za prvú polovicu najbližšej  dekády a vytvorí pracovné miesta a nové profesie nielen pre inžinierov ale aj technikov a technických adeptov. Vznikne veľký trh pre inteligentné  domy a byty, ktorý vnesie do domovov „Internet vecí“.

  1. Dizajnéri virtuálnej reality

Keď vtrhne „Internet vecí“ do vašich domovov, bude to znamenať  vlnu zvyšujúceho sa používania vituálnej reality pri práci aj hre. Na objednávku budú môcť špecialisti dizajnovať virtuálnu realitu pre všetky aspekty práce, voľnočasových aktivít, zábavy, obchodovania, cestovania, nakupovania a iných  oblastí.

  1. Profesori na voľnej nohe

Vzniknú možnosti na zakladanie vlastných online univerzít nezávislými  pedagógmi, ktorí  budú vykonávať slobodné povolanie a vyučovať na objedávku. Dištančné vzdelávanie sa teda stane  vyhľadávaným, lebo vzniknú modernejšie softvéry a celé systémy softvérov.

  1. Mestskí farmári

V 21. storočí by sme mali zaznamenať návrat  k farmárstvu v malom. Veľký počet ľudí žijúcich v urbánnych aglomeráciách  sa pustí do ekologického pestovania rastlín. Jednotlivci aj firmy začnú vyučovať a pracovať ako amatérski  farmári v rámci intravilánov miest a rozvíjať nový životný štýl založený na ekológii.

  1. Nanomedicína

Väčšina zdravotných problémov má byť sústredená do jednej bunky alebo malej skupiny buniek. Profesionáli  v zdravotníctve by mali byť schopní pracovať  na nanoúrovniach, diagnostikovať, liečiť a monitorovať organizmus za pomoci nanotechnológie.

  1. Obchodníci s terabytovými úložnými kapacitami

Ľudia budú potrebovať veľké kapacity na ukladanie svojich dát.   Za tým účelom vzniknú firmy, ktoré budú disponovať terabajtovými úložnými kapacitami a budú streamovať vysoké objemy  údajov.

  1. Inžinieri 3D-tlače

3D-tlač bude zavedená do škôl a požiadavky na zariadenia 3D-tlače raketovo vzrastú. Roboti na pestovanie rastlinných priesad v 3D-systéme budú potrebovať kompetentných technikov a inžinierov na ich dizajnovanie a pestovanie.

  1. Inžinieri prepravných vákuových rúr

Najbližším infraštruktúrnym projektom je preprava ľudí a materiálu  vo vákuových rúrach. Tento systém bude údajne potrebovať  len 2% nákladov z terajších výdavkov na dopravné prostriedky. Predpokladá sa masívne nasadenie tohto systému dopravy, čo bude potrebovať masívne nasadenie celej generácie talentovaných vedcov.

  1. Osobný zdravotný koučing

Osobný zdravotný kouč, ktorý sa bude venovať individuálne pacientovi bude kontrolovať bio-údaje chorého  a starať sa o ich konštantné zabezpečenie. Títo kouči budú pracovať  s pacientami ako to vykonávajú tradiční rodinní lekári  a budú nápomocní sprievodcovia naprieč celým procesom liečby.

redakcia SvP

foto: Pixabay

 

 

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Rozšírená realita rieši nezamestnanosťhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/10/Virtual-reality-1220293_960_720-e1475952789145.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/10/Virtual-reality-1220293_960_720-e1475952789145.pngadminEkonomikaFuturológiaUž nie sci-fi ale rozšírená realita Ako bude vyzerať v blízkej budúcnosti štruktúra zamestnanosti? A bude vôbec nejaká, keď nás čaká éra hromadného nasadenia robotov?  Zamestnanosť  celkom určite nezanikne, no bude mať iné charakteristiky. Vzniknú celkom nové profesie. Vyhľadávané pracovné miesta v najbližších desiatich rokoch majú byť celkom iné, než sme si...