Alexis Tsipras a Syriza sú nútení zmeniť nielen populistickú rétoriku ale aj praktickú domácu politiku. Už všetci v ľavicovej vláde zistili, že najbližšie štyri mesiace, počas ktorých budú čerpať dodatočnú pomoc od EÚ, budú zaviazaní uskutočňovať dlhý zoznam reforiem bruselského pôvodu.

Ľavicová strana, ktorá získala moc v štáte vďaka bombastickým sľubom o ukončení šetrenia sa snaží vyboxovať kompromis s už dohodnutými opatreniami, čo sa však nebude páčiť v Bruseli. Táto nepopulárna listina opatrení má položky týkajúce sa sociálnych opatrení a taktiež opatrení zamedzujúcich „humanitárnu krízu“. V poopravenom znení sa ocitli také „darčeky“ pre chudobné rodiny ako:
– Dodávky elektriny zadarmo pre 300 000 rodín, ktoré to potrebujú
– Zdravotné služby zadarmo
– Rozdávanie kupónov na potraviny
– Pomoc v dopravovaní sa odkázaných osôb
– Finančná podpora pre špecifické prípady dôchodcov s nízkymi penziami


Zoznam však nezmieňuje zvýšenie minimálnej mzdy medzi 580€ až 750€ predvídané Syrizou ale zle videné Bruselom. Aj iné opatrenia, ako exekúcie hlavných nehnuteľností, kde je trvalý pobyt či platby za staré nezaplatené dane a bankové poplatky a úroky prechádzajú silnou kritikou a debatou.


Syriza sa tu ocitá v rozpore so svojou politickou víziou, pretože ako krajná ľavica musí zaistiť vyrovnaný štátny rozpočet, čo však v gréckej situácii znamená nepochybné silné sociálny dopady.
Panajotis Lafazanis, minister pre produktivitu, životné prostredie a energie zahlásil pred tlačou, že „celé reformné aranžmá má byť kompatibilné s vládnym programom …“.


Tlačová agentúra AFP, ktorá poskytla tieto informácie sa ďalej nezmieňuje o tom, ako vyzerá konečný kompromisný zoznam reštrikcií gréckej vlády zameraný na zníženie výdavkov štátneho rozpočtu z titulu splácania dlžôb.
Zdroj: Le Monde, Les propositions de réforme de la Grèce arrivent à Bruxelles
Text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Varufakis-e1425079421689.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Varufakis-300x267.jpgadminEkonomikaAlexis Tsipras a Syriza sú nútení zmeniť nielen populistickú rétoriku ale aj praktickú domácu politiku. Už všetci v ľavicovej vláde zistili, že najbližšie štyri mesiace, počas ktorých budú čerpať dodatočnú pomoc od EÚ, budú zaviazaní uskutočňovať dlhý zoznam reforiem bruselského pôvodu. Ľavicová strana, ktorá získala moc v štáte vďaka bombastickým...