Videnie distópie všade, aj za rohom, kde sa stráca racionalita v perspektíve na horizonte, to je pohľad na dnešný svet Tibora Eliota Rostasa. Aby to nebolo jednoduché, tak je to poprekladané aj vlastným mystickým filtrom a táto zmes preteká ešte cez sito myšlienkových konštrukcií Davida Vaughana Ickeho. Icke je v tejto knihe považovaný za vedca, no treba povedať, že táto kniha všetko preháňa. Nie na doraz ako vo vízii apokalypsy v Zjavení apoštola Jána, no len o pár milimetrov, ale zato celoplošne, takže celkový výsledok je intenzívny a drásajúci.

Rostasov obľúbený guru Icke je špecialita britských ostrovov. Svoju kariéru gurua začal v jednom vystúpení v televízii, ktoré dostalo podmaz rehotajúceho sa publika a odvtedy mal zrejme problém, aby ho ľudia brali vážne. No k dnešnému dňu sa vypracoval na pána, ktorému sa už nikto v pozadí nesmeje, lebo v chaose, do ktorého patrili donedávna aj mimozemské hadie entity sa ojedinele zablyštia perly ducha.

Prejdem však na Tibora Rostasa, ktorý je nadšeným obdivovateľom tohto pána a preberá značnú časť z jeho vnímania súčasnej globalizujúcej sa populácie.

Všetky negatívne javy tu boli zhrnuté do jedinej konštrukcie, čo dáva výsledný efekt naozaj silnej a beznádejnej distópie balansujúcej na okraji priepasti, z ktorej len málokto dostane spiatočný tiket.

Tretia svetová vojna, apokalypsa, duchovná premena, čo nám to pripomína? Po dvoch tisícročiach zase len to isté. No ale dobre. Rostas sa snaží vyliezť z močiara beznádeje a ukázať  nám,  čo sa mu podarilo syntetizovať z tej hrôzostrašnej analýzy. Vyšiel mu komunitný model spolunažívania ľudí, rozbitie spoločnosti na jednotlivé malé občiny, ktoré by mali byť takto ťažšie ovládateľné a zneužiteľné. Antiglobalizačný obraz utopického sveta rozdrobeného na malé komunity sebestačné ekonomicky aj duchovne. Či je to predstava praktického ducha a zároveň osvietenej mysle je otázne.

Ten, kto to prečíta do konca, nejaké racionálne vysvetlenie prečo toto číta možno nájde. Také som si našla aj ja. Konečne som pochopila osobnosť  Tibora Rostasa, ktorý si urobil zo svojej záľuby v mystike možnosť ako sa v nej vyžiť a zo svojho vizionárstva vyťažiť profit.  Je to celkom podľa vzoru jeho ikonického gurua. Mesiášstvo je zrazu  na Slovensku výnosný džob.

©Ľudmila Balážová-Marešová

Archa, Realita utópie vo svete po kolapse, Tibor Eliot Rostas, vyd. Sofian, 455 str., ISBN 978-80971584-3-9

Rostas a jeho Archa /recenzia/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/01/ARCHA-e1484316201184.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/01/ARCHA-e1484316201184.jpgadminKultúraRecenzieSlovenskoLiteratúraVidenie distópie všade, aj za rohom, kde sa stráca racionalita v perspektíve na horizonte, to je pohľad na dnešný svet Tibora Eliota Rostasa. Aby to nebolo jednoduché, tak je to poprekladané aj vlastným mystickým filtrom a táto zmes preteká ešte cez sito myšlienkových konštrukcií Davida Vaughana Ickeho. Icke je v tejto...