Vzplanutie okolo Michela Houllebecqa

Za či proti nemu? Predovšetkým, vstup jeho románu „Soumission“ do kníhkupectiev v stredu 7. januára narobil zmätok začiatkom roka 2015, hlavne preto, že sa javí byť skôr politickým ako literárnym počinom. Šiesty román Michela Houllebecqa, držiteľa Goncourtovej ceny z roku 2010, spôsobuje polemiky, z čoho vyplýva jeho komerčný potenciál, nielen literárno-politický. Po jeho prvom vydaní o 150 000 exemplároch, kedy sa umiestnilo naraz 128 000 kníh v predajniach, je v dotlači ďalšie vydanie. Román sa nachádza na prvom mieste v predajoch literatúry v rebríčku Amazonu.

Je Houllebecq zlý alebo dobrý? Nie je to nezodpovedný nihilizmus či jednoducho literárna satira? V románe sa pracuje totiž s fikciou, ktorá uvádza na scénu nadvládu islamu vo Francúzsku. Dej sa točí okolo predpokladaných udalostí, ktoré by mohli sprevádzať scifistickú realitu nadvlády mohamedánov v dovtedy kresťanskom Francúzsku…

Houllebecq sa pustil na horúcu pôdu a stretol na nej ostrých odporcov svojho diela, no akiste, jeho predajnosť svedčí o tom, že nielen odporcov.

Veľmi krátke zhrnutie deja: Príbeh autor umiestnil do blízkej budúcnosti. Počas prezidentských volieb vo Francúzsku v roku 2022 v období druhého mandátu Francoisa Hollanda je zvolený Mohammed Ben Abbes, predseda novej politickej strany nazvanej „Islamské bratstvo“. Toto víťazstvo je akože umožnené podporou UMP, UDI a Socialistickej strany v koalícii proti Le Penovej Národnému frontu. Nový prezident vymenuje Francoisa Bayroua za premiéra. V spoločnosti vznikne občianska vojna. Napätie spôsobia hlavne dva kontroverzné zákony: islamizácia v školstve a nastolenie polygamie.

Terorizmus vo Francúzsku

Dajme sa prekvapiť, ako bude pokračovať predaj románu, ktorý už v predpredaji viedol zoznam najpredávanejších kníh a jeho aktuálnosť podporili dnešné správy z Francúzska o vyhlásení mimoriadneho stavu kvôli teroristickému útoku, v ktorom zabili zrejme členovia Al-Kajdy dvanásť ľudí.

Zdroj: Le Monde, JDD

Text: Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/Houllebecq.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/Houllebecq-300x266.jpgadminKultúraFrancúzsko,islamVzplanutie okolo Michela Houllebecqa Za či proti nemu? Predovšetkým, vstup jeho románu „Soumission“ do kníhkupectiev v stredu 7. januára narobil zmätok začiatkom roka 2015, hlavne preto, že sa javí byť skôr politickým ako literárnym počinom. Šiesty román Michela Houllebecqa, držiteľa Goncourtovej ceny z roku 2010, spôsobuje polemiky, z čoho vyplýva jeho komerčný...