U Le Penovcov je politika rodinnou záležitosťou, ale táto neinterferuje s politikou. Marine Le Pen to zhrnula do jednej vety 8. apríla na TF1: „V prvom rade nie sme dcéra a otec, ale politickí šéfovia. V tomto máme vážne zodpovednosti voči budúcnosti našej krajiny“, vysvetlila.

Výrazná zmena, ktorú predsedkyňa FN a spoluzakladateľ strany uskutočnili v pondelok 4. mája môže nasvedčovať, že s touto klanovou vojnou nemá cit nič spoločné. Naopak, intenzita znášaných úderov sa nepodobá útokom, ktoré možno zažiť v ostatných politických formáciách.

Dcéra odvolala otca, ktorý spoluzakladal stranu a chce požiadať členov, aby mu odobrali štatút čestného predsedu. Otec symbolicky odobral dcére meno Le Pen a neželá si jej víťazstvo v budúcich prezidentských voľbách.

Jean Marie a Marine sa spolu nerozprávajú dlhšie, než sa v médiách pretriasa. Žiadne telefonické hovory, žiadne pohľady. 1. mája, keď sa prišiel čestný predseda pozdraviť sympatizantom FN, sa ani raz neobrátil ku svojej dcére. Táto situácia zachádza niekedy do absurdity: predsedkyňa FN, ktorá potvrdzuje každé komuniké pre tlač vydané stranou, si prečítala niekoľko textov, čo jej otec napísal proti nej a potvrdila, že boli preposlané médiám bez toho, že by opravila čo len čiarku.

V pondelok sa znovu stretli títo dvaja politici vis a vis po prvýkrát, odkedy sa začal konflikt. Bolo to 9. apríla počas intervjú Marine Le Pen pre Rivarol.

Starý šéf krajnej pravice sa teraz pripravuje na poslednú bitku. Nemá úmysel odísť do politického dôchodku. Uvažuje o útoku. Chce sa biť všetkými prostriedkami na súdnom parkete, ako uviedol v stredu na Europe 1. Snahu zbaviť ho čestného úradu v strane považuje za zradu. Hanbí sa, že predsedkyňa FN nosí jeho meno. Tieto vyhlásenia dáva médiám, ktoré sa na tom dosť zabávajú a zároveň sa tak ničí politický imidž Marine Le Pen.

86-ročný výstredný pravičiar, ktorý sa vedel vždy postarať svojimi hláškami o mediálne, politické aj justičné aféry, zrejme čím ďalej tým viac nevie správne ohodnotiť svoje vyjadrenia a činy, ktoré možno kvôli starobe prerastajú do neúnosnej miery.

Zdroj: Le Monde

Text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/MARINELEPEN-e1410003148511.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/MARINELEPEN-300x267.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaFrancúzskoU Le Penovcov je politika rodinnou záležitosťou, ale táto neinterferuje s politikou. Marine Le Pen to zhrnula do jednej vety 8. apríla na TF1: „V prvom rade nie sme dcéra a otec, ale politickí šéfovia. V tomto máme vážne zodpovednosti voči budúcnosti našej krajiny“, vysvetlila. Výrazná zmena, ktorú predsedkyňa FN a spoluzakladateľ strany uskutočnili v pondelok...