Vo švajčiarskom Davose sa koná od 20. do 23. januára Svetové ekonomické fórum. Medzi jeho rôzne témy patrí aj automatizácia a jej blízky rozvoj.

Roboti si idú pre váš džob: a rýchlejšie ako si myslíte.
Jedenásť miliónov pracovných miest v celej Británii je do roku 2036 ohrozených automatizáciou, varuje Deloitte.
Britské hlavné ulice a továrne budú zmenené v nasledujúcich dvoch dekádach takisto ako milión pracovných miest, ktoré budú nahradené robotmi.
V britskej ekonomike je ohrozených 11 mil. pracovných miest v časovom horizonte do 2036. Podľa firmy Deloitte sa to týka hlavne maloobchodu a dopravy. Sir Roger Carr, šéf BAE Systems varuje, že ľudia sa možno stanú púhymi divákmi vlastnej deštrukcie, ledaže by vlády viacej rozvíjali políciu a jej výzbroj.
Deloitte, jeden z veľkej štvorky účtovníckych firiem hovorí, že rýchle napredovanie v technológiách a populárnosti online predaja môže znamenať stratu viac ako dva milióny miest v sektoroch predaja a maloobchodu – alebo najviac 60% aktuálnej pracovnej sily v maloobchode, ktorá má vysokú šancu byť zautomatizovaná do roku 2036.

Experti varujú, že trezory a police napchaté robotmi by sa mohli stať všeobecnou perspektívou v britskom obchode so zrýchleným tempom automatizácie.
Továrne s robotníkmi budú nahradená masovo, celkovo 1,5 mil. miest v dopravnom sektore – alebo 74% aktuálnej pracovnej sily – bude ohrozená automatizáciou v najbližších 20 rokoch. Výskum, ktorý urobili Deloitte s Oxfordskou univerzitou v roku 2014 ukazuje, že málo oblastí dokáže uniknúť nástupu robotov, jeho dopad bude cítiť vo viacerých sektoroch.

Analýza Úradu pre národnú štatistiku – ONS – ukazuje, že 750 tisíc miest zmizlo v továrenskej výrobe na prelome tohto milénia, zatiaľčo veľkoobchod aj maloobchod zažili stratu pracovných miest vo výške 338 000.

Autori analýzy zdôrazňujú, že milióny nových miest vytvorí zmena v dopyte.
Viac ako jeden milión miest v zdravotníctve a sociálnej práci, ktoré sa vytvorili po roku 2000 má malú šancu byť zrušená automatizáciou, myslí si firma Deloitte.
Pred nástupom automatov budú najviac chránené vzdelávanie, informatizácia a komunikácia. Angus Knowles-Cutler, zástupca riaditeľa v Deloitte hovorí, že vzniknú milióny nových miest v nadchádzajúcich dekádach v sektore ako technológia a tiež tvorba
nových profesií.
Povedal tiež, že neurčité tempo tvorby nových miest môže kompenzovať straty miest a profesií.
„Veľká otázka je, či tempo a prijímanie zrýchľovania v technológiách má byť na novom území“.

Andrew Haldane, hlavný ekonóm v Bank of England varuje, že v poslednom roku priemerný nárast pracovných miest bol dosiahnutý strojovou výrobou, okrem miest s veľmi nízkym a veľmi vysokým príjmom.

David Sproul, výkonný riaditeľ Deloitte v UK povedal, že uplatnenie technológií a tlak na odstraňovanie profesií a miest povedie k masovej nezamestnanosti.
Je podstatné, že obchod, vláda a vzdelávanie spolupracujú na pláne a tvoria pravidlá pre tvorbu zručností potrebných v budúcnsti. Toto nás môže uistiť, že technologická zmena môže pracovať pre nás, nie proti nám“, povedal.
Táto línia vývoja však rysuje používanie robotov v obrannom sektore a trhu, povedal Sir Roger.
BAE ustúpilo od tvorby takých zbraní, ktoré by nemali emócie a zmilovanie a cit alebo nevedeli identifikovať priateľov či nepriateľov.
Autonómne zbrane (pozn.:autonómne riadené zbrane) budú „v princípe zlé“, povedal.
zdroj:The Telegraph

preklad:  redakcia

Roboti si idú pre váš džobhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/Robotiyacia.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/Robotiyacia.jpgadminEkonomikaDavos 2016Vo švajčiarskom Davose sa koná od 20. do 23. januára Svetové ekonomické fórum. Medzi jeho rôzne témy patrí aj automatizácia a jej blízky rozvoj. Roboti si idú pre váš džob: a rýchlejšie ako si myslíte. Jedenásť miliónov pracovných miest v celej Británii je do roku 2036 ohrozených automatizáciou, varuje Deloitte. Britské hlavné...