Som veľmi znepokojený možným návratom totálnej vojny na Ukrajinu. To je pár slovami, to, čo povedal generálny tajomník poverený politickými záležitosťami OSN Jens Andres Toyberg-Frandzen, ktoré dal do pozornosti pri otvorení Bezpečnostnej rady 12. novembra 2014 v New Yorku na schôdzi o situácii. Toto stretnutie už 26. v poradí odkedy začal konflikt na Ukrajine nič nevyriešilo, ale znepokojenie Západu a Ukrajincov sa v posledných dňoch zväčšilo.

Čo oprávňuje na znepokojenie

Predovšetkým, za posledných desať dní sa boje na Donbase zdvojnásobili vo svojej intenzite. Front zostáva ten istý ako predtým a zóny bojov sú stále obmedzené na niekoľko bodov v regiónoch Doneck a Luhansk, ale pravidelnosť streľby sa posilnila. Medzi dohodou o prímerí 5. septembra 2014 a návratom násilia na začiatku novembra zomreli dvaja vojaci za každé dva dni. Teraz sú to 3-4 vojaci za 24 hodín.

Ale ešte viac ako boje znepokojuje Kyjev masívne posilnenie proruských separatistov. Jeho rozsah dáva príčinu myslieť si, že súčasné sťaženie konfliktu je len predjedlo ešte vážnejšej ofenzívy rebelov. Už desať dní sú signalizované na cestách Donbasu vojenské konvoje skoro každý deň. Celkovo  prišlo do Donecka a Luhanska v tomto období desiatky kamiónov, vozov a kusov delostrelectva.

Prichádzajú tieto posily z Ruska?

Moskva to dementovala a separatisti sa vyjadrujú, že sa jedná o doplnenie ich vlastných síl materiálom ukoristeným od ukrajinskej armády. Kyjev, EÚ a NATO ubezpečujú, že kolóny prichádzajú z Ruska.

OSCE (Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe ), ktorej pozorovatelia sú rozmiestnení v teréne, sa uspokojuje počítaním konvojov, ktoré pozoruje. Obvyklou ruskou stratégiou je pokrytectvo Ruska: z čoho pozostáva a pochádza vlastne výzbroj?

Záplava tohto vojenského materiálu ruského pôvodu nespôsobuje pochybnosti. Le Monde mal možnosť vidieť určité tieto kolóny. Zakaždým sa jednalo o rovnaké kamióny premávajúce bez označenia pôvodu v konvojoch, niektoré ťahajúce zabalené kanóny. Tento popis nekorešponduje s obvyklou organizáciou rebelov.

Žurnalisti videli tanky prechádzať hranicu s Ruskom a Ukrajinou. V priebehu leta, kedˇ poslalo Rusko vojakov bojovať na území Ukrajiny, viacerí ruskí vojaci boli zajatí Kyjevom, iní zas pochovaní v Rusku bez vysvetlenia príčiny smrti.

V rámci toho, kvôli čomu v súčasnosti sú posielané tanky do Donbasu, viacerí prinášajú opisy, že ruské železnice používajú značky pre kusy vojenského nákladu.

Iné opisy sú také, že na niektorých tankoch boli nafilmované rovnaké značky v Rusku aj na Ukrajine. Bolo pozorované viacero obrnených transportérov T-72, medzi ktorými celkom chýbal ukrajinský arzenál.

Prímerie je mŕtve?

Podľa prudérnej formulácie jedného zodpovedného z OSCE, prímerie dosiahnuté 5. septembra 2014 v Minsku je „skoro vetché“. Ale v realite, táto dohoda nikdy nebola úplne rešpektovaná. Podľa OSCE bolo prímerie znásilnené 2400 krát. Ale tiež umožnilo minimalizovať úroveň násilia. Zodpovední však referujú, že situácia pripomína „návrat k totálnej vojne“.

Masívna repríza násilia má súvislosť s organizáciou separatistov, ktorá ovláda územie a s ilegálnymi voľbami odsúdenými Kyjevom 2. novembra. Tým viac, že zintenzívnenie bojov a voľby spôsobili fatálny úder dohode z Minska, ktorá predvídala organizáciu volieb v súčinnosti s Kyjevom.

Tento týždeň ukrajinský prezident Petro Porošenko kvalifikoval proces zmierovania ako „mŕtvo-živý“ a prikázal ukrajinskej armáde byť pripravenou. Jeho vláda oznámila zrušenie všetkej finančnej podpory Donbasu v sume 2,6 miliardy € nákladov a rôznych výpomocí, čím riskuje sťaženie ekonomickej situácie a sociálnu katastrofu regiónu.

Dvaja víťazi skrutínia v „Ľudových republikách“ Donecka a Luhanska sú vojenskí vodcovia, ktorí nikdy neskrývali svoje úmysly rýchlej vojny. Alexander Zacharčenko, veliteľ separatistov v Donecku sa vyjadril, že „posilnil“ podpis dohody o prímerí.

Aké scenáre môžu nasledovať?

Iný scenár „návratu totálnej vojny“ od M. Toyberg-Frandzena hovorí, že pretrvávajúci konflikt status quo na juhovýchode Ukrajiny počas desaťročí sa vráti“. Toto poukazuje na to, že nikto nič nevie.

Plány V. Putina sú ťažko čitateľné, hlavne keď skutočný konflikt nevyzerá, že by sa páčil Kremľu, pretože dovolí Ukrajine pokračovať vo svojom približovaní sa k západnému táboru. Jedná sa o udržanie dobytých území stratených v lete, tým rozumejúc, že aj o symbolické aj strategické mesto Slaviansk na severe Donecka? Tomu nič nenaznačuje, hlavne keď signalizované úsilia sú masívne čo sa týka počtu bodov, v ktorých sa práve deje konflikt.

Je viac pravdepodobné, že sa jedná o poistenie územia kontrolovaného proruskými separatistami. Tu hrá ekonomická geografia svoju úlohu viac ako vojenské ambície: prístav Mariupol je schopný exportovať priemyselnú produkciu regiónu: Ščastia chráni dôležitú elektrickú centrálu pre Luhansk. Tieto dva fakty sú určujúce pre separatistov v týchto zónach, ktoré neprerušili silné boje v posledných dňoch.

Letisko v Donecku na severe mesta zostáva hlavným bodom ustálenia konfliktu. Ultramoderná infraštruktúra bola v lete celkom zdemolovaná, ale pretrvávanie držania pozície ukrajinskou armádou je pre rebelov ťažko prijateľné. Tu sa odohráva extrémne krutá bitka, ktorú prímerie z Minska nikdy nezastavilo. Dva tábory sa tam odstreľujú ťažkými zbraňami, čím permanente ohrozujú obytné štvrte v okolí, ale dejú sa aj v interiéri, kde celkom zruinovali terminály často oddelené len jednoduchou priečkou.

Zdroj: Le Monde

Preklad: redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/UkrajinaDnes.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/UkrajinaDnes-300x300.pngadminPolitikaSom veľmi znepokojený možným návratom totálnej vojny na Ukrajinu. To je pár slovami, to, čo povedal generálny tajomník poverený politickými záležitosťami OSN Jens Andres Toyberg-Frandzen, ktoré dal do pozornosti pri otvorení Bezpečnostnej rady 12. novembra 2014 v New Yorku na schôdzi o situácii. Toto stretnutie už 26. v poradí odkedy začal konflikt...