Diagrama_de_nolan
Nolanov diagram https://cs.wikipedia.org/wiki/Nolan%C5%AFv_diagram

Tento diagram  znázorňuje za akých podmienok vznikajú totalitné ideológie, napríklad neofašizmus a neonacizmus. Ak sa podmienky v spoločnosti pohybujú medzi 0-50% úrovne ekonomických a osobných slobôd, vznikajú v tejto situácii extrémne a totalitné politické systémy. Táto situácia nastala v súčasnej Európe, kde sa už oficiálne verejne prejavuje.

Neofašizmus sa znovu plazí rôznymi undergroundovými kanálmi po celom západnom svete. No  v tejto etape už vystrčil parohy aj nad zem, v podobe napríklad ukrajinského práporu Azov či gréckeho Zlatého  úsvitu.

Na Slovensku má prioritne svojich priaznivcov v krajne pravicových nacionalistických hnutiach, občianskych združeniach, prepojená bola aj s bývalými formáciami tajných služieb  (SIS, vojenská spravodajská služba a policajný zbor), no hlavný zdroj financií a „duchovnej podpory“  prúdil z rímsko-katolíckej cirkvi cez inštitúcie fungujúce vďaka príspevkom a dotáciám zo štátneho rozpočtu.

Teraz, keď sa viackrát transformovaná politická sila Kotlebovcov  ocitla v parlamente, prestala sa vyjadrovať a čaká, že koalícia aj pravica degradujú na chaos, v ktorom získa vodcovské miesto. Lenže zmierlivé tiché očakávanie Kotlebu a jeho kariérnych členov partaje sa znepáčilo  viacerým mimoparlamentným uskupeniam, ktoré sa čoraz viac názorovo vzďaľujú Kotlebovi a našli si už iné čelné figúry, ktoré majú výrazne extrémistickú rétoriku a zrejme nebudú v najbližších  voľbách podporovať túto parlamentnú stranu, ktorá si dala do programu napríklad stavovskú demokraciu.

Neonacisti sa vyskytujú aj v Česku, kde samozrejme patria k najväčším extrémistom na politickej scéne. Najsilnejší subjekt je Dělnická strana sociální spravedlnosti – DSSS .

V Rusku sa rozmnožili neonacisti primerane ku počtu obyvateľstva, významné strany  národnosocialistov sú NSO, SS a DPNI.

V januári 2016 v Nemecku cenzúra zrušila portál Altermedia, ktorý bol považovaný za centrálny nemecký web všetkých neonacistov. Tento web bol prevádzkovaný na ruskom serveri… Najvýznamnejšou stranou neonacistov je Nationaldemokratische Partei Deutschlands (NPD), ktorá sa považuje za nástupkyňu hitlerovej  Deutsche Reichspartei. V EP má aktuálne jeden mandát a 14 v regionálnom saskom sneme.

Grécki neofašisti sú zoskupení v parlamentnej strane Zlatý úsvit, ktorý so 6,99% získal 18 mandátov v terajšom parlamente. Zlatý úsvit je s troma kreslami už nainštalovaný aj v Európskom parlamente. Zakladateľom a doterajším vodcom je Nikólaos Michaloliákos.  Je to strana rasistov, antisemitov a spochybňovačov holokaustu, je euroskeptická a protiimigračná.

Grécki neofašisti  sú prepojení s európskou extrémnou pravicou, napríklad s francúzskou  France 3 Rhône-Alpes a svojimi kamarátmi v Jeunesses nationalistes.  Zlatý úsvit má silné prepojenie aj s cyperským neofašistickým hnutím gréckej časti ELAM  (Národný ľudový  front).

Britská neonacistická strana British National Party (BNP) . Táto strana založená v roku  1982 sa nedostala ani do britského ani do európskeho parlamentu. Strana má ako hlavný bod volebného programu antiimigračnú politiku a je silne europesimistická, podporuje brexit. Predsedom strany je novozvolený Adam Walker.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že neofašizmus a neonacizmus majú v Európe už celkom legálne strany, niekde sú dokonca v parlamentoch, aj v európskom v Bruseli. Táto forma existuje ako hustá sieť, ktorá vyrástla nielen z podhubia bývalých strán vzniknutých v prvej polovici 20. storočia, ale aj  z podhubia technokratickej nedbanlivej (nevedno či schválne) politiky bruselského aparátu a ako vplyv zhoršovania sa ekonomických podmienok naprieč celým glóbusom.

Pozíciu extrémistických strán sfarbených na hnedo či čierno posilnila kríza na Blízkom východe, ktorá vyvolala silnú vlnu imigrácie do únie aj mimo nej. Nemalú úlohu v tom zohráva aj falošná demokratickosť EÚ, ktorá presadzuje nielenže chorú migračnú ideológiu ale aj nedbanlivo kvázi demokraticky povoľuje nacistom a fašistom zasadať v laviciach parlamentu v Bruseli.

To, prečo sa toto mohlo stať si možno prečítať v jednotlivých programových vyhláseniach strán na ich weboch, v ktorých sa reaguje na chyby oficiálnych politík a vychytávajú sa muchy (veľké a tlsté)  vládnych koalícií a Európskej komisie.

Podrobnejšie sa budeme zaoberať jednotlivými  stranami v štátoch, ktoré sa vyhlasujú za rozvinuté a za súčasť západnej kultúry a civilizácie v seriáli, ktorý bude pokračovať cca každý tretí deň.

Súvisiace články: 2. Renesancia hákového kríža: česká DSSS /seriál/

3. Renesancia hákového kríža: nemecký neonacizmus /seriál/ 

5. Renesancia hákového kríža: ukrajinskí nacisti ovládajú parlament 

©Ľudmila Balážová-Marešová

 

Renesancia hákového krížahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/07/Diagrama_de_nolan-e1468333737431.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/07/Diagrama_de_nolan-e1468333737431.pngadminPolitikaEÚ,fašizmus+nacizmusTento diagram  znázorňuje za akých podmienok vznikajú totalitné ideológie, napríklad neofašizmus a neonacizmus. Ak sa podmienky v spoločnosti pohybujú medzi 0-50% úrovne ekonomických a osobných slobôd, vznikajú v tejto situácii extrémne a totalitné politické systémy. Táto situácia nastala v súčasnej Európe, kde sa už oficiálne verejne prejavuje. Neofašizmus sa znovu plazí rôznymi undergroundovými kanálmi po celom...