Neonacizmus je v Nemecku veľmi rozvinutý na pomery po druhej svetovej, keď sa toto hnutie celkom kompromitovalo a nikto neveril, že sa obnoví. Bol to naivný omyl. Nacizmus v novej uniforme je tu opäť a je stále populárnejší. Oproti svojmu predkovi si pribral nové témy, napríklad ekológiu, euroskepticizmus a neznášanlivosť voči prišelcom  (čo mu nebráni dať sa voliť do EP). Podľa stránky euractiv.eu je schopnosť extrémnej  krajnej pravice prilákať do svojich mládežníckych organizácií  dvakrát väčšia, než možnosti všetkých ostatných mládežníckych a dobrovoľníckych organizácií.

V Nemecku existuje oblasť, kde sa usídľujú Nemci žijúci podľa regulí árijskej ideológie.  Je ich vraj okolo 60 rodín, ktoré vychovávajú od útleho detstva svoje deti podľa vzoru germánskej árijskej tradičnej platformy. Hovoria si Artamani. Je to nemecká šovinistická sekta, ktorá vznikla v období Weimarskej republiky a neskôr pomáhala zakladať Hitlerjugend. Je to extrém, ktorý sa nestal davovým, no je to dymový signál, že niekde je širšie podhubie neonacizmu.

Človeku sa točí hlava z toho, ako sa zrazu pretvoril obraz, ktorý  nám vtláčali do mysle oficiálne médiá, obraz o humánne orientovaných západných Nemcoch, ktorí sociálny nacionalizmus neuznávajú a vehementne popierajú. Po zlúčení DDR a BRD sa začali rýchlo vynárať strašiaci z tretej  ríše akoby po šibnutí čarovným prútom.

NPD

Títo majú aj konkrétne mená. Hlavou  Národno-demokratickej  strany Nemecka (priamej nasledovníčky hitlerovej NsDAP) je od roku 2014 Frank Franz. Predsedníctvo strany má ďalších štrnásť členov  poverených pre sektory spoločenské, vojenské  a ekonomické a ďalších dvanásť pracovníkov  poverených riadením činnosti pobočiek v dvanástich spolkových krajinách Nemecka. Ako vidno z uvedeného, strana je to profesionálna, moderne riadená a zrejme aj početnejšia, než sa to javí navonok. Jej poslanci sa prepracovali len do saského snemu v počte štrnásť a jeden do Európskeho parlamentu. Sasko je spolková krajina, v ktorej žije skupina Artamanov a je obývaná nahusto voličmi NPD. Celkovo je sieť NPD rozhodená do pätnástich  spolkových krajín.

Podľa stránky NPD je to, čo ich najviac škrie, problém imigrácie do Nemecka. Neonacisti majú na svojom konte viaceré vraždy na území Nemecka, hlavne prisťahovalcov. V roku 2015 stúpol počet útokov na imigrantov na 600 oproti roku 2011, kedy ich bolo 18.

Nielen NPD je antiimigrantská, vzniklo celkom nové zoskupenie Pegida, ktoré ma za cieľ bojovať proti zlej imigračnej politike a proti utečencom, ktorí sú podľa Pegidy len ekonomickými utečencami.

Zaujímavými métami volebného programu NPD je sociálna a zdravotnícka rovnosť občanov. Hlavne v zdravotníctve im vadí delenie pacientov na 1. a 2. kategóriu a systém podpôr v sociálnom poistení.

Bionacisti

Tiež sa rada aktivizuje v ekologickej činnosti, čo jej dáva priestor pre kamufláž svojho neonacistického germánskeho programu. Najhustejšiu sieť voličov má na vidieku, kde je aj príležitosť pre biofarmy, eko-obchody a systém samozásobovania rodín. Najväčšie ekologické roľnícke združenie sa nazýva „Biopark“  a má veľmi blízky vzťah ku NPD. Biopotravinová sieť a ekologické aktivity dodávajú NPD kladné sfarbenie skôr nacionálne ako nacistické.

Zastupiteľstvo

V posledných voľbách do regionálnych parlamentov NPD podporila populistickú „Alternatívu pre Nemecko (AfD)“, čo sa však interpretuje aj tak, že práve preto AfD v spolkovej krajine Sársko musela byť rozpustená, lebo  sa kompromitovala s NPD.

Zatiaľ má NPD len jedného poslanca v EP. Bolo však celkom zrušené kvórum 5%, potom 3%, momentálne už nie je vôbec. Preto je predpoklad, že do parlamentu v Bruseli sa dostanú aj hnedé strany z Nemecka v oveľa vyšších percentách, presne tie, ktoré boli na hranici zvoliteľnosti – napríklad NPD a AfD.

NPD má však aj problémy. Šestnásť spolkových krajín sa usiluje o zakázanie tohto pohrobka hitlerovej NsDAP. Súdny spor aktuálne stále prebieha. No nech už súd rozhodne akokoľvek, obávam sa, že na tom nebude záležať, lebo NPD bude podľa potreby fungovať stále, hoci aj v ilegalite.

AfD, ktorá je len o nano jednotku menej militantná, je najrýchlejšie a najtrvalejšie sa rozvíjajúca strana čo sa týka počtu voličov. Alternatíva pre Nemecko spolu s Pegidou zabezpečili však únik hlasov od NPD, čo sa môže zdať na prvý pohľad priaznivé, no len na prvý pohľad. AfD je zároveň strana, ktorá má spolu s Pegidou najrazantnejší  názor na imigrantov: deportovať všetkých a hotovo.

Súťažiť s AfD môže v Nemecku len krajne ľavicová skupina strán, ktoré mali oproti hnedým stranám o trištvrtiny nižší nárast, no predsa len mali.

Vzhľadom ku politike kancelárky Merkelovej je poľutovaniahodným neúspechom jej diplomacie,  že nárast popularity zaznamenávajú práve extrémistické a k totalite smerujúce politiky.

Súvisiace články: 1.Renesancia hákového kríža

2. Renesancia hákového kríža: česká DSSS /seriál/

4. Renesancia hákového kríža: krajná pravica po rakúsky 

©redakcia SvP

Renesancia hákového kríža: Nemecký neonacizmus /seriál/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/07/Angela_Merkel_CDU_Parteitag_by_Olaf_Kosinsky_-22.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/07/Angela_Merkel_CDU_Parteitag_by_Olaf_Kosinsky_-22.jpgadminPolitikaNemecko,Neonacizmus,seriál Renesancia hákového krížaNeonacizmus je v Nemecku veľmi rozvinutý na pomery po druhej svetovej, keď sa toto hnutie celkom kompromitovalo a nikto neveril, že sa obnoví. Bol to naivný omyl. Nacizmus v novej uniforme je tu opäť a je stále populárnejší. Oproti svojmu predkovi si pribral nové témy, napríklad ekológiu, euroskepticizmus a neznášanlivosť voči prišelcom  (čo mu...