FPÖ – Slobodná strana Rakúska je krajne pravicová strana. Šéfuje jej predseda Heinz-Christian Strache. Má 40 tisíc členov a aktuálne v rakúskom parlamente 38 kresiel. Je to tretia najsilnejšia strana. V europarlamente získala štyri mandáty. Strana je silne populistická, krajne pravicová, euroskeptická a národne konzervatívna. Potiaľto  je to v rámci bežného konzervativizmu vcelku znesiteľné.

No to, že má blízky vzťah ku tzv. „tretiemu táboru“, ktorý zahŕňa nemeckú menšinu a nacionálnych liberálov a tí zase majú blízky vzťah k táboru pravicových extrémistov, už nie.

FPÖ vo svojej podstate nemá žiaden konkrétny neonacistický dizajn ani ideológiu priamo sa odvolávajúcu na ideovú základňu neonacizmu. No euroskepticizmus, nacionalizmus a nechuť  voči  imigrantom ju priraďujú veľmi blízko k neonacistom. Je aj proti kvótam na žiadateľov o azyl. To, čo ju dáva do jednej kategórie s neonacistickými stranami je aj rodinná politika, v ktorej dáva  dôraz na sociálne zabezpečenie pre rodených Rakúšanov. Jednoznačne záporne sa vyjadruje proti manželstvám rovnakých pohlaví.

Strana má kontakt na juhotirolských „Freihaltlichen“  a tiež viaceré medzinárodné prepojenia. Dobre si rozumie so „Švajčiarskou ľudovou stranou“, belgickou „Vlaams Belang“  a nemeckou  „Pro-Bewegung“ .

V Európskom parlamente je v jednej koalícii s francúzskym „Front National“  a Koalition Ataka v Bulharsku. Spolupracuje už od roku 2011 so Slovenskou národnou stranou.

V Rakúsku boli zakázaní neonacisti a podobní extrémisti v roku 1947 zákonom. Ostatné pravicové extrémistické zoskupenia nie sú vnímané v Rakúsku ako neonacistické ani nebezpečné. Len pravicoví extrémisti na scéne skinheadov majú potenciál byť násilní.

Extrémna pravica sa približuje k neonacistom hlavne kvôli svojmu antižidovskému resentimentu a  nespočíva len v kritizovaní filmu Schindlerov zoznam ako židovskej propagande. Možno tam nájsť popieračov holokaustu takisto ako odporcov imigračnej politiky zo strany Bruselu.

Celkovo, rakúska krajne pravicová scéna nezachádza tak do krajnosti ako nemecká, no politické a ideové pozadie neonacizmu je prítomné. Je to v latentnom stave a o to nebezpečnejšie, že celý projekt FPÖ vyzerá konzervatívne seriózny a sporiadaný.

Aktuálne má FPO jedno želiezko v ohni vrcholovej politiky v podobe kandidáta na prezidenta Rakúskej republiky. Je ním Norbert Hofer.

Súvisiace články: Renesancia hákového kríža

5. Renesancia hákového kríža: ukrajinskí nacisti ovládajú parlament  

©redakcia SvP

Renesancia hákového kríža: krajná pravica po rakúskyhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/07/Sacherka.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/07/Sacherka.jpgadminPolitikaNeonacizmus,seriál Renesancia hákového krížaFPÖ – Slobodná strana Rakúska je krajne pravicová strana. Šéfuje jej predseda Heinz-Christian Strache. Má 40 tisíc členov a aktuálne v rakúskom parlamente 38 kresiel. Je to tretia najsilnejšia strana. V europarlamente získala štyri mandáty. Strana je silne populistická, krajne pravicová, euroskeptická a národne konzervatívna. Potiaľto  je to v rámci bežného konzervativizmu vcelku znesiteľné. No...