Grécko zažilo v posledných dňoch migrantskej drámy príchod 48 000 utečencov. Podľa Organizácie pre migráciu na jeho brehoch pristáli za posledných päť dní. Napriek obtiažnym podmienkam prišli z Turecka na grécke ostrovy. Ich počty vrcholili v utorok, keď okolo 11 000 ľudí pristálo v nafukovacích člnoch v gréckych vodách. Tento príval zaskočil miestnych predstaviteľov nepripravených.

Viac ako polovica z nich pristála na ostrove Lesbos, ktorý prijal aktuálne 27 276 nelegálnych prisťahovalcov v priebehu piatich dní.

Ostrov Chios má rekord 9 750 príchodov v tom istom časovom rozpätí.

V predchádzajúcich rokoch počet osôb prekračujúcich hranicu cez Stredozemné more do Európskej únie klesal vždy v zimnej sezóne, ale podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu momentálne príchody vysoko prekračujú letné vrcholy. Chios, ktorý prijal asi 300 migrantov za deň počas letných kulminácií, za posledný týždeň „ubytoval“ 2000 denne.

Vlna utečencov sa tvorí hlavne z viac ako 600 000 vojnových utečencov zo Sýrie, Iraku a Afganistanu, odkiaľ je nebezpečné po mori cestovať do Európy. Stúpajúce počty ľudí prechádzajúcich hranice Grécka sa prejavujú vo zvyšovaní štatistiky úmrtí pri prechode cez more, uviedla organizácia. Od pondelka sú nezvestní 18 ľudia, ktorí zahynuli následkom rôznych nehôd. Tento rok takto zmizlo celkovo 335 ľudí na turecko-gréckej migračnej trase a 2800 na dlhšej a nebezpečnejšej púti z Líbye do Talianska, pričom IOM zverejnil aj počet známych mŕtvych osôb na 3175.
Zdroj: Your Middle East
©preklad: redakcia SvP

prezentačné foto: Kemp Jarmuk v Damasku.

Rekord: do Grécka dorazilo 48 000 migrantov za 5 dnhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Jarmuk-kemp2015.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Jarmuk-kemp2015.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,Migrácia v EÚGrécko zažilo v posledných dňoch migrantskej drámy príchod 48 000 utečencov. Podľa Organizácie pre migráciu na jeho brehoch pristáli za posledných päť dní. Napriek obtiažnym podmienkam prišli z Turecka na grécke ostrovy. Ich počty vrcholili v utorok, keď okolo 11 000 ľudí pristálo v nafukovacích člnoch v gréckych vodách....