Viedeň-protesty muslimov
Protest muslimov vo Viedni proti novému zákonu. foto: BBC

Rakúsko prechádza kontroverznou reformou zákona o islame z roku 1912
Nový zákon má dať rakúskym moslimom viacej bezpečnosti, no zakazuje zahraničné nadácie, ktoré financujú stavby a prevádzku mešít a imámov.
Rakúsky minister pre integráciu Sebastian Kurz bráni reformy, ale muslimskí vodcovia hovoria o zlyhaní rovnoprávnosti.

Zákon z roku 1912 o islame z neho urobil oficiálne náboženstvo v rámci rakúsko-uhorskej monarchie. Toto bolo prevzaté ostatnou Európou ako model pre vysporiadanie sa s islamom.

Nové pravidlá prvýkrát navrhli tri roky dozadu vrátane ochrany náboženských sviatkov a vzdelania imámov.
Ale moslimské skupiny hovoria, že zákaz zahraničných nadácií nie je fér, lebo medzinárodná podpora je dovolená pre kresťanov a Židov. Tiež hovoria, že legalizácia reflektuje rozšírenú nedôveru voči moslimom a niektorí plánujú protestovať na ústavnom súde.

Pán Kurz povedal pre BBC, že reformy sú medzníkom pre Rakúsko a snažia sa stopnúť určité moslimské krajiny používajúce finančné prostriedky na uplatnenie politického vplyvu.
„Čo očakávame, to je zmenšenie politického vplyvu a kontroly zo zahraničia a chceme dať Islamu šancu slobodného rozvoja vnútri našej spoločnosti a v línii našich obvyklých európskych hodnôt“, povedal.
Pán Kurz tiež zdôraznil, že návrh zákona nie je reakciou na súčasné útoky islamskými extrémistami vo Francúzsku a Dánsku.

Medzitým zákonodarstvo obdržalo širokú reakciu muslimov naprieč svetom, s tureckou postavou náboženských záležitostí Mehmedom Gormezom, ktorý pridal svoje odsúdenie v tento utorok.
„Rakúsko sa chce vrátiť späť o sto rokov v slobodách s jej návrhom zákona o Islame“, povedal Gormez, podľa Anadolu – tureckej štátnej tlačovej agentúry.
V Rakúsku dnes žije asi pol milióna muslimov, čo je okolo 6% celkovej populácie. Mnohí z nich majú turecké a bosnianske korene.
Parlamentné voľby v Rakúsku nasledujú až potom, ako vyhlásila francúzska vláda plány na ozdravenie dialógu s francúzskou moslimskou komunitou.

Bernard Cazeneuve, francúzsky minister vnútra, povedal, že vláda chce rozšíriť konzultácie s moslimskými vodcami.
Chcel by tiež zdvojnásobiť počet univerzitných kurzov pre imámov – urobiť z nich úradných islamských kaplánov vo väzniciach a ozbrojených silách – aby sa zabezpečilo, že budú „lojálni hodnotám Republiky“, povedal.
Zdroj: BBC, Austria passes controversial reforms to 1912 Islam law
Text: redakcia SvP

foto: BBC

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Viedeň-protesty-muslimov-e1425078618429.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Viedeň-protesty-muslimov-300x300.jpgadminPolitikaEÚ,RakúskoRakúsko prechádza kontroverznou reformou zákona o islame z roku 1912 Nový zákon má dať rakúskym moslimom viacej bezpečnosti, no zakazuje zahraničné nadácie, ktoré financujú stavby a prevádzku mešít a imámov. Rakúsky minister pre integráciu Sebastian Kurz bráni reformy, ale muslimskí vodcovia hovoria o zlyhaní rovnoprávnosti. Zákon z roku 1912 o islame z...