Rádioaktívny únik z najväčšej ukrajinskej atómovej elektrárne

Na ukrajinskej Záporožskej atómovej elektrárni najväčšej v Európe bol zistený rádioaktívny únik, oznamujú médiá citujúc štátne bezpečnostné služby.

LifeNews zverejnil to, čo uniklo z hlásenia Štátnej bezpečnostnej služby Ukrajiny, ktorá zamietla skoršie hodnotenie odborných autorít, že radiácia v zariadení je rovná prírodnému radiačnému pozadiu, reagujúc tak nedeľný incident.

RT si skúsila preveriť hlásenie.

Ukrajinskí predstavitelia odmietli hlásenie ruských médií, že únik rádioaktivity sa udial na tejto atómovej elektrárni.

„Jadrová elektráreň pracuje normálne, nemali sme tu žiadne nehody“, oficiálne vyhlásil minister energetiky spravodajskej agentúre. Žiaden oficiálny komentár o tom, či boli uniknuté dokumenty autentické, nebol poskytnutý.

Dva dokumenty zverejnené agentúrou LifeNews ukázali, že vedenie atómky vydalo zámerne nesprávnu informáciu na svojej webovej stránke. Dokumenty – obidva adresované vedeniu oblastných bezpečnostných služieb – vyhlasujú, že stupeň radiácie v atómke v nedeľu a pondelok bol 16,8 krát vyšší ako zákonom povolená norma.

Od pondelka sa stupne zľahka zvyšovali – rástli z 16,3 po 16,8 krát vyššie a blok elektrárne č.6 napokon vypol, hovorí správa, odporujúc tak vyhláseniu atómky, že problém bol fixovaný a že elektrárneň fungovala normálne.

V nedeľu jeden reaktor elektrárne automaticky vypol kvôli poruche, čo bolo druhé vypnutie operácií v tomto týždni. Reaktor pracoval na 40% nominálnej výkonnosti, tvrdí oficiálny web, dodávajúc, že radiácia v zariadení zostáva na stupňoch 8-12 microroentgenov za hodinu.

Porucha bola neskôr opravená, ako oznámili a problémov blok č. 6 bol zapojený naspäť do siete.

  1. novembra 2014 bol vypnutý záporožský blok 3 skoro na týždeň. Porucha, ktorú údajne spôsobil skrat, bola zverejnená o päť dní neskôr, keď to ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oznámil počas prvej schôdze nového vládneho kabinetu.

Vzhľadom k novembrovému incidentu sa kontaktovali ukrajinskí predstavitelia s IAEA. Agentúra informovala, že „reaktor Záporožskej nukleárnej elektrárne bezpečne vypol pokračujúc v skrátenom cykle transformátora…“, to bolo vo vyhlásení 3. decembra.

Ukrajinský štátny inšpektorát regulácie jadra povedal, že sa neuvoľnil žiaden nukleárny materiál, pretože sa vypol, dodala IAEA. Incident bol predbežne odhadovaný ako stupeň 0 v Medzinárodnej nukleárnej a rádiologickej škále, ktorá má stupne od 0 do 7.

Záporožská jadrová elektráreň je jedna zo štyroch nukleárnych zariadení v krajine, ktoré spolu pokrývajú veľkú časť potreby energie v Ukrajine. Záporožská elektráreň sama je v Európe najväčšia a pokrýva najmenej jednu pätinu spotreby energie krajiny. Je to zároveň piata najväčšia atómka na svete.

Zdroj: RT

foto: RT

Preklad: redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Záporožie.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Záporožie-300x300.jpgadminEkonomikaUkrajinaRádioaktívny únik z najväčšej ukrajinskej atómovej elektrárne Na ukrajinskej Záporožskej atómovej elektrárni najväčšej v Európe bol zistený rádioaktívny únik, oznamujú médiá citujúc štátne bezpečnostné služby. LifeNews zverejnil to, čo uniklo z hlásenia Štátnej bezpečnostnej služby Ukrajiny, ktorá zamietla skoršie hodnotenie odborných autorít, že radiácia v zariadení je rovná prírodnému radiačnému pozadiu, reagujúc tak nedeľný...