V predohre ku Francúzskej revolúcii, ktorá bola význačná svojimi aférami a intrigami, čo boli súčasťou mediálneho politického boja v samom srdci monarchie, sa udiala jedna zvláštna udalosť, podľa ktorej vytvoril francúzsky autor Parot napínavú historickú detektívku.

Po roztopení ľadu na parížskej ulici sa našlo telo dvojníčky arcivojvodkyne Rakúskej. Nicolas Le Floch, kráľov policajt, viedol vyšetrovanie.

„Nevedel som, či existovala ešte iná zima podobná tejto,“ napísal vtedajší kronikár. Nachádzame sa vo februári 1784 a mráz až do kosti drása Paríž. Ohrození hladomorom, Parížania vztyčujú kde tu obelisky zo snehu a ľadu na počesť kráľa Ľudovíta XVI., ktorý je súcitný voči okolitému biednemu ľudu a rozdáva dobročinné dary.

Keď sa ľad rozpustí, jedna z týchto pyramíd z ľadu odkrýva telo mladej mŕtvej ženy podobnej Márii Antoinette. Bola zavraždená, ale kým a prečo? Či to je tlak politického vrenia? „ Aký diabolský človek dostal nápad dať mŕtvolu do snehu práve na toto miesto? Nebolo tažké predstaviť si, že nevyhnutné roztopenie ľadu ju odhalí…“ rozmýšľal Nicolas Le Floch, kráľov komisár v Châtelet, poverený vyšetrovaním, čo  zavedie čitateľa do labyrintu epochy, ktorá bola obeťou všetkých druhov skazenosti.

Zatiaľčo ľud narieka, úpadková aristokracia sa zabáva ako nikdy dovtedy, posmievajúc sa kráľovi, ktorý sa už viac neovláda. „Kráľ je milovaný s útrpnosťou, kráľovná je nenávistne očierňovaná. Šľachta a finančníci sa nehanebne hádajú a upadajú do nenávisti u verejnosti. „Pozerajte a počúvajte vášnivé želanie zmeny“ hovorí jeden Le Flochov spolupracovník.

Bahnité dno salónov

V priebehu vyšetrovania prechádzame sálami Versailles a bahnitými dnami salónov hlavného mesta prejdúc až do Kráľovského paláca, kde sa kráľovná prichádza niekedy nocou zabaviť. Opisy parížských predmestí sú takisto úchvatné ako súmraky a Jean Francois Parot má tiež talent opísať brloh takisto ako prvotriednu večeru, ktorej menu je uvádzané s mnohými detailami, tak ako v predchádzajúcich románoch autora.

Aby utkal sieť, ktorá dovolí objaviť strojcu zločinu, Nicolas Le Floch putuje cez deň aj v noci napriek rizikám a hrozbám. Stretáva čarodejnicu, ktorá poznala Cagliostra, informuje sa o Restifovi de la Bretonne, ktorý o tom dlho vie alebo zažíva dobrodružstvo v „galantnom“ dome, inak známom ako bordel boháčov. Vypočúva vojvodu de Chartres, budúceho princa Orléanskeho, ktorý organizuje zvláštne večierky, alebo Philippa de Vainal, člena Parížskeho parlamentu. A je tu aj slávny Charles-Henri Sanson, parížsky kat, ktorý vyyšetruje telo mladej obete, aby pochopil pohybovanie sa mŕtvej a okolnosti smrti. Je to beh labyrintom, kde sa mieša zločin z vášne a politická intriga a odkiaľ sa vynorí náhle pravda. Kniha je súčasťou seriálu historických detektívok od franúczskeho spisovateľa Jean-Françoisa Parota.

La Pyramide de glace de Jean-François Parot,

zdroj text a foto: Le Figaro/Lire.fr

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Marie-Antoinette-800x450.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Marie-Antoinette-300x300.jpgadminKultúraRecenziehistorické,Literatúra,Preklad z francúzštinyV predohre ku Francúzskej revolúcii, ktorá bola význačná svojimi aférami a intrigami, čo boli súčasťou mediálneho politického boja v samom srdci monarchie, sa udiala jedna zvláštna udalosť, podľa ktorej vytvoril francúzsky autor Parot napínavú historickú detektívku. Po roztopení ľadu na parížskej ulici sa našlo telo dvojníčky arcivojvodkyne Rakúskej. Nicolas Le...